İki tane RTX 4060 Ti hazır sistem ile ne kadar kaliteli yayın açılır?

gökhankul

Hectopat
4060 Ti'lı hazır sistem bakıyorum, kaç k yayın yaparım? Oyunlarda kaç k oynarım? Ve iki bilgisayarın da aynı sistem olması gerekli midir? Mesela 2 K'da oyun oynuyorsam yayın PC'min GPU'su 1080k destekliyor diyelim ve sadece aktarıcı 2k destekliyorsa 2K çıkış verebiliyor muyum? Nasıl olmalı yardımcı olur musunuz?

Çift pc yayıncılık artık sisteminiz çok düşük değilse, elinizde capture card hali hazırda yoksa avantajlı değil. Bir dünya elgato’ya para vereceksiniz çekeceğiniz sorunlar da cabası. Tek sistem alın, daha üst model alın. Upload yeterli ise 1080p yayın zaten açarsınız.

Çift PC yayıncılık artık sisteminiz çok düşük değilse, elinizde capture card halihazırda yoksa avantajlı değil. Bir dünya Elgato'ya para vereceksiniz çekeceğiniz sorunlar da cabası. Tek sistem alın, daha üst model alın. Upload yeterli ise 1080p yayın zaten açarsınız.

Ustam 10-14 uploadim var 4070 2 k veriyormuş herhalde onu alsam daha sonra 1080p bir PC alsam onu yayın PC'si yapsam 2 k görüntü nasıl çıkarım? Elgato ile mi 4K dönüştürücüsü ile mi?

2K yayın vermeniz çok anlamlı olmaz. Ülkemizde yavaş internetler yüzünden 1080 bile zor izleniyor. Kaldı ki streaming servisleri bitrate kısıtlaması uyguladığı için (YT hariç) o bitrate de vereceğiniz 2K yayın 1080’den kötü gözükür. Tekrar söylüyorum, elinizde elgato yok ise çift pc mantıksız. Elgato ve 2.sisteme vereceğiniz parayı ana sisteme ekleyip 4080 üzerine çıkmaya çalışın. Çıkamasanız bile 4070 gayet yeterli yayıncılıkta. İmzamda bulunan sistemle 1080p60f RDR 2 yayını sorunsuz yaptım.

2K yayın vermeniz çok anlamlı olmaz. Ülkemizde yavaş internetler yüzünden 1080 bile zor izleniyor. Kaldı ki streaming servisleri bitrate kısıtlaması uyguladığı için (YT hariç) o bitrate de vereceğiniz 2K yayın 1080'den kötü gözükür. Tekrar söylüyorum, elinizde Elgato yok ise çift PC mantıksız. Elgato ve 2.sisteme vereceğiniz parayı ana sisteme ekleyip 4080 üzerine çıkmaya çalışın. Çıkamasanız bile 4070 gayet yeterli yayıncılıkta. İmzamda bulunan sistemle 1080P60F RDR 2 yayını sorunsuz yaptım.

Hocam imzanızdaki sistem 4070'li onunla bile 2K oynayıp 2K çıkamıyor musunuz? Ben 4 k bir sistem alırsam vereceğim yayın 2K oyun 2K mı olmalı yani?

Son düzenleme:
2 değil 8K bile yayın verebiliyor olsan sitelerde engel var maximum Bitrate'ye takılacaksın yani sen iyisi mi 1080 ver en güzelini ver gitsin çift PC ile yapacaksan şayet yayın bilgisayarına en iyisinden bir AMD Ryzen işlemciyi al ekran kartına 1060 bile yeterli.

(Kumlanma pikselleşme gibi dertlerden kurtulmak amacıyla yayın PC'sinde render alma kısmında işlemciyi seçersin işlemci render alırsa daha kaliteli görüntü verirsin.)

Şunu unutmayalım önemli olan yayıncının ne gördüğü değil seyircinin ne gördüğüdür bu tüm hizmet sektörlerinde geçerlidir.

2 değil 8K bile yayın verebiliyor olsan sitelerde engel var maximum Bitrate'ye takılacaksın yani sen iyisi mi 1080 ver en güzelini ver gitsin
Şunu unutmayalım önemli olan yayıncının ne gördüğü değil seyircinin ne gördüğüdür bu tüm hizmet sektörlerinde geçerlidir.
Bu iki düşünceniz doğru, evet.
yayın bilgisayarına en iyisinden bir AMD Ryzen işlemciyi al ekran kartına 1060 bile yeterli.

(Kumlanma pikselleşme gibi dertlerden kurtulmak amacıyla yayın PC'sinde render alma kısmında işlemciyi seçersin işlemci render alırsa daha kaliteli görüntü verirsin.)
Ama bu düşünceniz çok yanlış. Artık GPU encoding, x264’ü geçmiş durumda. 7950x3d bile kullanıyor olsa kullanıcıya yine NVENC önerilmeli. (7950x3d bütçedeki birinin en az 4080 kullandığı senaryoda tabii ki, bu işlemciye 2080 taktıysa x264 mecbur kullanılmalı. Aklı başında biri de bunu yapmaz zaten.) Karşılaştırmalı videolardan görüntü farkına bakabilirsiniz. Şu an kalite farkı AV1>NVENC>x264 şeklinde. Ekran kartı konusunda da 1060 kısmını mübalağa yaptığınızı düşünerek ciddi manada cevaplamayacağım ancak şu an akıcı bir yayın isteyen kişilere önerim 3070 ve üzeri, 4060Ti ve üzeri olur. En azından A+ bir oyunu 1080p60F verebilmek için.

Hocam imzanızdaki sistem 4070'li onunla bile 2K oynayıp 2K çıkamıyor musunuz? Ben 4 k bir sistem alırsam vereceğim yayın 2K oyun 2K mı olmalı yani?
2k oynuyorum ama 2k çıkmıyorum. Gerek de yok. Anlattığım gibi, bitrate’ler sınırlı. Örneğin twitch, 6000 bitrate sınırı var. 6000 bitrate’de 2k yayın verirseniz çöp gibi gözükür. En az 15000 vermeniz gerek bunu da servis karşılamıyor. Keza upload’ın da öyle. Yayıncılıkta 1080p üzeri anlamsızdır.

Bu iki düşünceniz doğru, evet.

Ama bu düşünceniz çok yanlış. Artık GPU encoding, X264'ü geçmiş durumda. 7950x3D bile kullanıyor olsa kullanıcıya yine NVENC önerilmeli. (7950x3D bütçedeki birinin en az 4080 kullandığı senaryoda tabii ki, bu işlemciye 2080 taktıysa X264 mecbur kullanılmalı. Aklı başında biri de bunu yapmaz zaten.) Karşılaştırmalı videolardan görüntü farkına bakabilirsiniz. Şu an kalite farkı AV1>NVENC>X264 şeklinde. Ekran kartı konusunda da 1060 kısmını mübalağa yaptığınızı düşünerek ciddi manada cevaplamayacağım ancak şu an akıcı bir yayın isteyen kişilere önerim 3070 ve üzeri, 4060 Ti ve üzeri olur. En azından A+ bir oyunu 1080P60F verebilmek için.

2K oynuyorum ama 2K çıkmıyorum. Gerek de yok. Anlattığım gibi, Bitrate'ler sınırlı. Örneğin Twitch, 6000 bitrate sınırı var. 6000 Bitrate'de 2K yayın verirseniz çöp gibi gözükür. En az 15000 vermeniz gerek bunu da servis karşılamıyor. Keza Upload'ın da öyle. Yayıncılıkta 1080p üzeri anlamsızdır.

Yani sizde 1080 öneriyorsunuz peki kasma donma olmaması açısından ve iki 4060 mı iyi olur? Yoksa biri 4070 birisi 4060 olarak alsam 4070 ile gelecekte daha iyi yayınlar için 2K falan olabilir. Ya da iyisi olsun tek PC olsun deyip 4080 mı alsam? Yani en fazla 50-60 bin ayıracağım o yetiyorsa onu alayım

Mesajlarda detaylıca söylediğim şeyleri yeniden soruyorsunuz. Lütfen konu mesajlarını baştan dikkatlice okuyup, alabileceğiniz en PC güçlü ne alabiliyorsanız onu alın.

Mesajlarda detaylıca söylediğim şeyleri yeniden soruyorsunuz. Lütfen konu mesajlarını baştan dikkatlice okuyup, alabileceğiniz en PC güçlü ne alabiliyorsanız onu alın.

Hocam bilgi farklı yerlerde farklı olabiliyor başka insanlara da sormak istiyorum yapılır derse zaten herkes bende tek PC alırım. Arkadaşlara foruma yazacağım dedim ve onlar da tek kişinin görüşünü alıp onaylama herkese sor dedi. Evet tekrar ediyorum ama yayıncı olan başka insanlara da danışmak istiyorum

Geri
Yukarı