İki yıl üst üste 9. sınıfta kalmak Almanya'ya gitmeyi zorlaştırır mı?

@530546 , Avrupa ülkelerinin göç almasının bir sebebi de kendi vatandaşı ile birtakım sebeplerden ötürü çeşitli mesleklerde karşılayamadığı istihdam açığını gidermektir. Eğer ulusal ya da uluslararası geçerliliği olan bir belgeyle, sosyal güvenlik kayıtlarıyla sabit tecrübeyle vb. gibi yöntemler ile ihtiyaç duydukları mesleklerde ehliyet sahibi olduğunuzu ispat ederseniz yukarıda bahsetmiş olduğunuz durumdan asla etkilenmezsiniz.

Yukarıdaki arkadaşların hezeyanlarını da dikkate almanıza gerek yok. Bu ülkede mezun olanların çoğunluğu aslında işinin ehli değildir.

Kendinize seveceğiniz bir meslek seçiniz ve kendinizi geliştiriniz, okuldaki başarısızlık ya da başarı bunun için tek başına belirleyici bir etken değildir.

Son düzenleme:
@Arda12354 , Avrupa ülkelerinin göç almasının bir sebebi de kendi vatandaşı ile birtakım sebeplerden ötürü çeşitli mesleklerde karşılayamadığı istihdam açığını gidermektir. Eğer ulusal ya da uluslararası geçerliliği olan bir belgeyle, sosyal güvenlik kayıtlarıyla sabit tecrübeyle vb. gibi yöntemler ile ihtiyaç duydukları mesleklerde ehliyet sahibi olduğunuzu ispat ederseniz yukarıda bahsetmiş olduğunuz durumdan asla etkilenmezsiniz.

Yukarıdaki arkadaşların hezeyanlarını da dikkate almanıza gerek yok. Bu ülkede mezun olanların çoğunluğu aslında işinin ehli değildir.

Kendinize seveceğiniz bir meslek seçiniz ve kendinizi geliştiriniz, okuldaki başarısızlık ya da başarı bunun için tek başına belirleyici bir etken değildir.

Anladım, sakinliğiniz için minnetarım. Peki dört yıl açıktan liseyi okusam, bir dört yıl daha üniversite okusam gidebilme ihtimalim artar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler. Planım şu şekilde; Yazın çalışacağım para biriktireceğim, birktirdiğim para ile de altın alacağım. Kışın da okuyacağım açıktan. Bu böyle 4 yıl sürecek, sonrasında ise üniversite sınavı için durdurak bilmeden çalışacağım. 4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümünü tutturabilirsem Almanya'ya gideceğim.

Bütün sınavlar oldu artık pek mümkün değil gibi.
Tek sıkıntılı ders matematik. Sayıları saymadan başlayın 4 yılda çok fazla ilerleme kaydedebilirsiniz.

Anladım, sakinliğiniz için minnettarım. Peki dört yıl açıktan liseyi okusam, bir dört yıl daha üniversite okusam gidebilme ihtimalim artar mı?
Bu, başvuruyu yaptığınız döneme göre değişebilir. Zira Avrupa ülkeleri o günkü ihtiyaçlarına göre başvuruları değerlendirmektedir. Cebinizde birden çok kaynağınız olması elinizi ve ihtimallerinizi güçlendirecektir. Lâkin eğitim hayatında hedeflerinizle uygun tercihlerde bulunmalısınız. Ehliyet sahibi olmadığınız bir alandan mezun olmak hiçbir işinize yaramayabilir.

Yeri geliyor 2 yıllık MYO mezunu, yeri geliyor lise mezunu, kendi mesleğinden 4 yıllık lisans mezunu hatta yüksek lisans mezunu insanları cebinden çıkartabiliyorlar.

Ayrıca okulda öğretilen her şeyi kendinize dikta ederek zorla öğrenmeye çalışmayınız. Örneğin Matematik biliminde başarısızsanız; sınavları bir şekilde geçmeye bakınız lâkin ileri seviye konularla fazla haşır neşir olmak yerine en temel konularda yani Temel Matematik konusunda kendinizi geliştirmeye bakınız. Temel konuları kavramazsanız, ileri seviye konularda geçer not almanızın da manası olmayacaktır.

Kendimden bir anekdotu da paylaşmak gerekirse lise 1. sınıfta 6-7 zayıfım vardı, neredeyse sınıfta kalıyordum lâkin bir şekilde geçtim, diğer tüm yıllar belge ile geçtim, mezuniyetimde ise üstün başarı belgesine hak kazandım ve bölümümü birincilikle tamamladım. Hem de öyle çok da çalışmadım.

Ondan sonra eğitimime devam ettim ve şu anda oldukça büyük bir Türk firmasında rahat bir vaziyette kendi mesleğimi Türkiye şartlarında iyi sayılabilecek bir maaş ile yapmaktayım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı