İkinci diske Ubuntu kurulumu

ayktgnhn

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bilgisayarda iki SSD var. Bir tanesi Windows için sistem diski diğeri ise 1TB'lık depolama olarak kullandığım disk. 1 TB'lık diski bölüp Ubuntu kurmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı? Böyle bir şey mümkün mü yoksa 1 TB'nin hepsini Ubuntu'ya mı ayırmam gerekiyor? Bu durum disk sağlığını kötü yönde çok etkiler mi?

İyi Sosyaller.

Daha önceki tecrübemde sistem diskini bölüp yapmıştım sonrasında diskten bir daha verim alamadım çok saçmalamaya başladı format atsam da fayda etmemişti. Böyle bir durum söz konusu mu?

Aslında saçmalamaz ama ilginç. Burada dikkat edilecek husus GRUB yönetimidir. Ben defalarca aynı diske kurdum ve Windows ile uyumlu ve sorun olmadan kullandım.

Aslında saçmalamaz ama ilginç. Burada dikkat edilecek husus GRUB yönetimidir. Ben defalarca aynı diske kurdum ve Windows ile uyumlu ve sorun olmadan kullandım.
Evet ben de anlam verememiştim açıkcası yabancı forumlarda da dahil olmak üzere göremedim bu konuyla alakalı bir şey ama benim tecrübem o şekilde olmuştu. O yüzden şimdi 2. diski bölerek yapmayı düşündüm ama ne kadar sağlıklı olur pek bir fikrim yok açıkcası

GRUB yönetimini biraz daha açabilir misiniz?

Ağır bir işletim sistemi değil ama ikinci diskin tek dezavantajı yükleme sırasında sistemin biraz afallaması olacak. Sistem açılırken aynı anda iki diske yetişmeye çalışacağı için biraz afallayacak.

GRUB yönetimini biraz daha açabilir misiniz?

GRUB yönetimi açılışta boot sıralaması diyebiliriz. Eğer ikinci diske kurup yine aynı şekilde GRUB da aynı diske kurulursa açılışta Windows direk açılacak.

Ağır bir işletim sistemi değil ama ikinci diskin tek dezavantajı yükleme sırasında sistemin biraz afallaması olacak. Sistem açılırken aynı anda iki diske yetişmeye çalışacağı için biraz afallayacak.

GRUB yönetimi açılışta boot sıralaması diyebiliriz. Eğer ikinci diske kurup yine aynı şekilde GRUB da aynı diske kurulursa açılışta Windows direk açılacak.
Anladım bununla alakalı daha öncesine boot menü şeklinde yapmıştım açılışta soracak şekilde. Farklı disklere kurulum yapmam herhangi bir sorun yaratır mı?

Sorun olmaz. Benim tavsiyem GRUB yönetiminin aynı diske kurulması ve Ubuntu kullanılacağı zaman boot seçeneği kısayol tuşu ile Ubuntu kurulu diski seçmek olurdu.

Sorun olmaz. Benim tavsiyem GRUB yönetiminin aynı diske kurulması ve Ubuntu kullanılacağı zaman boot seçeneği kısayol tuşu ile Ubuntu kurulu diski seçmek olurdu.
Tam olarak anlayamadım dediğinizi uygun olduğunuzda açabilir misiniz veya herhangi bir kaynak linki varsa oraya da göz atabilirim.

Anlatmak istediğim: Şimdi sistemde 2 disk var ve BIOS boot seçeneklerinde ilk sıra Windows yüklü diske verildi değil mi? Ubuntu yüklenen diğer disk ise diyelim ikinci seçeneğe sahip.
PC ilk açılırken sadece Windows açılacak. Eğer Ubuntu olan diske yani ilk açılışta Ubuntu ile açılmak istiyorsak sizin boot menü kısayol tuşu ne ise ( benimki F8 ) sürekli ona basıp çıkan listeden Ubuntu yüklü diski seçmek olacak.