İkinci Ekran performansı düşürür mü?

emintsr

Hectopat
Merhaba arkadaşlar aşağıda listelediğim özelliklere sahip bilgisayarım için ikinci ekran alıp, bağlamayı düşünüyorum. Sistemime acaba çok yük bindirir mi, oyun içerisinde tek ekranı kullanırken FPS düşüşü yaşar mıyım?

i7-8750H (Çekirdek: 6 Mantıksal İşlemci: 12)
16 GB RAM
GTX 1050

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar aşağıda listelediğim özelliklere sahip bilgisayarım için ikinci ekran alıp, bağlamayı düşünüyorum. Sistemime acaba çok yük bindirir mi, oyun içerisinde tek ekranı kullanırken FPS düşüşü yaşar mıyım?

i7-8750H (Çekirdek: 6 Mantıksal İşlemci: 12)
16 GB RAM
GTX 1050
İki ekranda da aynı anda oyun açarsan etki eder ama diğer ekran masaüstünde durursa etki edeceğini sanmam.

Bu arada sadece harici ekranı kullanırsan ekran kartı tarafında az da olsa performans artışı bile yaşarsın :D

2. ekran bir PC gibi aslında. Bi yandan oyun oynarken diğer ekranda masaüstünde durursa bir sıkıntı olmaz ama iki ekranda birden oyun açarsan sanırım 2 oyun açılmış varsayıyor ve 2x yük biniyor.

2. ekranda neden oyun açsın? Bi taraftan CS:GO oynarken diğer taraftan LOL mü girsin, muhtemelen yayın için vs. diyorsundur. Tek ekran olsa arka planda kalacağına diğer ekrana atarsın yani performans farkı olmaz. Belki 2 ekran var diye çok az bir fark olabilir fakat önemli ölçüde olduğunu sanmıyorum, fark olmayabilirde.

Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Şu an için düşüncem şu şekilde, oyun açıkken "Discord" kanalını takip edebilmek veya uygulama gerektiren dersleri bir yandan izlerken bir yandan işlem gerçekleştirebilmem. Bu iki işlemden çok fazla bir şey yapmayacağım aslında.

Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Şu an için düşüncem şu şekilde, oyun açıkken "Discord" kanalını takip edebilmek veya uygulama gerektiren dersleri bir yandan izlerken bir yandan işlem gerçekleştirebilmem. Bu iki işlemden çok fazla bir şey yapmayacağım aslında.
Sıkıntı olmaz o zaman.

Çift ekran kullanıyorum. Çok düşürmüyor. Ekran kartına daha fazla yük biner ve performans düşenlere karşılık olarak, ekran kartını iki sisteme bağlamıyoruz. 2 monitörü bir ekran kartına bağlıyoruz. 2. monitör sadece arka plan da çalışan programı diğer monitör de göstermeye çalışmandır. Yani mesela ana ekranında oyun oynuyorsun. Fakat arkaplan da Chrome veya başka bir uygulama çalışıyor. Sadece uygulamanın arkaplan da değil, diğer monitör de gözükmesini sağlar.
2. ekran bir PC gibi aslında. Bi yandan oyun oynarken diğer ekranda masaüstünde durursa bir sıkıntı olmaz ama iki ekranda birden oyun açarsan sanırım 2 oyun açılmış varsayıyor ve 2x yük biniyor.
2 ekran sadece arka da duran uygulamanın vs. ekrana gelmesini sağlar. Yani hiç ekran bağlamasan bile 2 oyun açık olsa yine de 2 oyun açılmış sayar. 1 ekranın olsa ve 2 oyun açsan, yine de bilgisayar onu 2 bilgisayar olarak sayar. 2 monitör taksan da bir şey değişmez. performans çok değişmez.
Örneğin; ben hikaye oyunları oynarken diğer monitöre yayın açıyorum veya video açıyorum. Gerçekten çok iş görüyor. Ya da arkadaşlarım ile beraber multiplayer bir oyun oynarken genel de Discord durur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı