İkinci El Bilgisayar Almak Mantıklı mı?

hypxness

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum fakat doların hali belli, böyle fiyatlarda almak biraz zor oluyor o yüzden bu soruyu sormak istedim sizce 2. El bilgisayar almak veya toplamak ne kadar mantıklı? Garantisiz parça vs. Alınır mı?

Eğer çok temizse alınır. Hangi parça olduğuna da bağlı biraz. Şimdilerde ikinci el piyasasında neredeyse her ürünün garantili satışı mevcut. Ben şahsen ikinci el toplanmış almaktansa ikinci el parçaları alıp toplamayı tercih ederim. O montaj işlemi falan büyük hayalim :D Tabi bütçe el veriyorsa sıfır almak en mantıklısıdır. İyice inceleyin, test yapmaktan çekinmeyin. Kaygılarınız varsa da vazgeçtim diyin, kimse sizi almaya zorlayamaz.

Elbette mantıklı ancak belli koşullar altında.

Alacağınız parça sıfırına yakın fiyatsa almayın elbette. 100-200 TL'ye değmez.

Ayrıca alacağınız sistemi gözle görüp, gerekli testlerini yapın.

Garantisiz almanızı tavsiye etmem özellikle yüksek fiyatta alıyorsanız. Aldığınız parçaların faturası, garantisi ve kutusu bulunmasına özen gösterin.

HDD, SSD ve PSU'nun gerekmedikçe ikinci elinden uzak durmaya çalışın.

Hocam işlemci gibi parçaları aliexpress gibi yerlerden ucuza alabilirsiniz. Ama ekran kartı PSU gibi bozuk çıkma bozulma ihtimali olan şeylerin garantisi sıkıntı olacağından TR den alın.

2.el alma sonra Google da şu hatanın bu hatanın çözümü diye aratıp durursun. Ne demişler 2.el alacak kadar zengin değilim 😁

Geri
Yukarı