İkinci el donanım alırken nelere dikkat edilmeli?

Geforce Mx130

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5500 3.6GHz-Sapphire RX5700XT 8GB GDDR6-Gigabyte B550m Ds3h rev 1.4-Viper Steel 8x2GB 3600Mhz CL17 Ram-Apacer Panther As340 240GB-Aerocool Vx Plus 500W-Bitfeniz Helios Mesh kasa 🙂
SSD dışında bütün parçaları 2.el olacak bir sistem topluyorum ancak hangi testleri yaptırtmam gerekiyor? Dış görünüş olarak nelere bakmam lazım?
İslemci - Ekran karti - RAM - Anakart - PSU hepsi 2.el

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD dışında bütün parçaları 2.el olacak bir sistem topluyorum ancak hangi testleri yaptırtmam gerekiyor? Dış görünüş olarak nelere bakmam lazım?
İslemci - Ekran karti - RAM - Anakart - PSU hepsi 2.el

Ekran kartı ikinci el de genelde termal macun bakımları yapılmamış ve kuru olabiliyor ısı sorunları ortaya çıkabiliyor örnek GT 730 aldım termal yapılmamış kart 90 derecelerde geziyordu termal yeniledim 35 40 arası geziyor. :D

Ekran kartı ikinci el de genelde termal macun bakımları yapılmamış ve kuru olabiliyor ısı sorunları ortaya çıkabiliyor örnek GT 730 aldım termal yapılmamış kart 90 derecelerde geziyordu termal yeniledim 35 40 arası geziyor. :D
Test olarak ne yaptirmaliyim hocam? Adam ilana furmarkt testi koymus 10dakikada 107Fps 65 derece, termal bakımları yapıldı yazmış.

İslemci - ekran karti - RAM - anakart - PSU hepsi 2.el

İşlemci hakkında çok endişelenmene gerek yok. Kolay bozulabilecek parçalar değiller fakat overclock, de-lid yapılmadığına ve fiziksel herhangi bir hasarı olmadığına dikkat etmen yeterli.

Anakart için ise bütün portların, RAM slotlarını, SATA portlarını ve diğer portların çalışıp çalışmadığını kontrol etmen yeterli fakat Intel anakartlarda işlemci soketinin de sağlam olduğunu kontrol etmelisin.

Ekran kartını GPU-Z(donanım kimliği) ve FurMark(stres testi) gibi programlarla test edip tamir görmediğinden emin olman lazım. Garanti etiketi varsa tamir görmemiştir yoksa kartın içi açılmış demektir. Temizlik için mi tamir gördüğü için açıldığını öğrenin.

RAM'leri ise Memtest programı ile test edebilirsin.

Güç kaynağını OCCT ile test edebilirsin fakat onun da tamir görmediğine ve kablolarında yanık veya kararma olmadığına dikkat etmen lazım.

@Geforce Mx130

Son düzenleme:
işlemci hakkında çok endişelenmene gerek yok. kolay bozulabilecek parçalar değiller fakat Overclock,De-lid yapılmadığına ve fiziksel herhangi bir hasarı olmadığına dikkat etmen yeterli.
Ram ve anakart için nasıl bir test olabilir?

İşlemci hakkında çok endişelenmene gerek yok. Kolay bozulabilecek parçalar değiller fakat overclock, de-lid yapılmadığına ve fiziksel herhangi bir hasarı olmadığına dikkat etmen yeterli.

Anakart için ise bütün portların, RAM slotlarını, SATA portlarını ve diğer portların çalışıp çalışmadığını kontrol etmen yeterli fakat Intel anakartlarda işlemci soketinin de sağlam olduğunu kontrol etmelisin.

Ekran kartını GPU-Z(donanım kimliği) ve FurMark(stres testi) gibi programlarla test edip tamir görmediğinden emin olman lazım. Garanti etiketi varsa tamir görmemiştir yoksa kartın içi açılmış demektir. Temizlik için mi tamir gördüğü için açıldığını öğrenin.

RAM'leri ise Memtest programı ile test edebilirsin.

Güç kaynağını OCCT ile test edebilirsin fakat onun da tamir görmediğine ve kablolarında yanık veya kararma olmadığına dikkat etmen lazım.

@Geforce Mx130
Piyango gibi bir şey. Eskişehir'de bir dükkandan aldım ikinci el anakart. İlk gün sağlamdı ikinci gün hiçbir şekilde açılmadı. Kapıdan çıkana kadar garantisi. Fırınlayıp satsa bilemezsin. İade almadı kavga ettik. Beter olsun esnaf sarayındakiler.

İlanlar bunlar hocam bir bakabilir misiniz?

İşlemci ve güç kaynağı iyi fakat güç kaynağına OCCT testi yaptırın. AMD'nin 5000 serisi kartlarını önermiyorum. Bütçe biraz yukarı çıkarsa GTX1080 veya 1070 civarı bir şey tercih edilebilir. O konuda öneri konusunu açabilirsiniz.
Ne sorunu var hocam? Bütçem ancak yetiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı