İkinci el Ekran kartı alınır mı?

En işe yarar yorum teşekkürler.

Eline koluna sağlık, gözlerim yaşardı o kadar güzel açıklamışsın ki.

Param Güvende ile dolandirilma veya zarar söz konusu mu?

Asla ve asla sen kartı aldıktan sonra 1 gün boyunca oyun oyna kartı beğendiysen onayla kart artık senin olsun ama yok kartta sorun var onaylama kartı iade et paranı sahibinden geri yatırsın. Zarar gelme olmasıda tamamen satıcıya bağlı ama o da aşırı istisna bir durum.

Param güvende ile dolandirilma veya zarar söz konusumu?

Alıcı olarak riskiniz düşük fakat imkansız değil. Mesela basit bir örnek vereyim sahte 1050Ti-1060 kartları dolanıyordu bir ara piyasada Technopat haberi olmuştu hatırlarsınız belki.

Mesela o tarz bir sahte kartı ilk defa ekran kartı alan bir arkadaşa gerçek 1050Ti diye satsalar, param güvende süreci boyunca bunu bunu fark etmese ve ''herhalde ben sürücü kurmayı bilmiyorum bir bilgisayarcıya yaptırırım'' diye düşünüp siparişi onaylasa, dolandırıldığı ile kalır.

Başka bir örnek verecek olursam ömrünü doldurmuş ve fırınlama yöntemi veya bir tamircide reballing yöntemi ile tekrar kısa süreli diriltilmiş bir kart aldığınızı düşünün. Bu kart eninnde sonunda tekrar bozulacak fakat alıcı bunu fark ettiğinde çok geç kalınmış olabilir.

Üçüncü ve son bir örnek ise bazen dolandırılma olmasa bile ekran kartı üreticileri başınızı yakabiliyor. Misal RTX 2000 serisinde bazı kartlarda kronik sıkıntılı micron bellekler kullanılmıştı daha sonra bu hata düzeltildi falan filan ama mesela o hatalı seriden bir RTX 2080 alsanız bir süre sonra garanti olarak bellek çipleri bozulacak ve size tamir masrafı olarak geri dönecek.

Yani özetle ikinci el alım satım yaparken risk her zaman söz konusu iyi araştırmak ve dikkatli olmak lazım, iki taraf içinde risk var fakat uzun vadede edeceğiniz kâr kırk yılın başı yaşayacağınız zararın bedelini fazlasıyla çıkarır.

8 bin TL civarına ikinci el 6800XT aldım mesela hocam. Kartın sıfır fiyatı ise 19-20 bin TL arasında. Benim aldığım kart yarın aniden bozulsa mesela, ben gidip bir tane daha alırım ve yine daha ucuza denk gelir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…