İkinci el GTX 1080 vs sıfır RTX 2060

2. El GTX 1080 vs Sıfır RTX 2060

• Oy verenlerin toplamı
    67
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu içinde konu açmak gibi olacak ama RTX 2070 i5 8400' e sorun yaratırmı acaba 1080p için. Cidden çok kafam karıştı kesinlikle 1080 diyen var aynı şekilde 2060 diyende var. Ne yapacağımı şaşırdım :D

Konu içinde konu açmak gibi olacak ama RTX 2070 i5 8400' e sorun yaratırmı acaba 1080p için. Cidden çok kafam karıştı kesinlikle 1080 diyen var aynı şekilde 2060 diyende var. Ne yapacağımı şaşırdım :D
Aslına bakarsan 2070 ve 1080'i o işlemci 1080P de besleyemez, 8600K bile bazen yetersiz kalıyor. Oynarsın ama darboğazı pek hissettirmez diye düşünüyorum.

• Beğen
İfadeler: ESY
Arkadaşlar bu RTX 2060 kartının 6GB VRAM'e sahip olması beni biraz rahatsız ediyor. 1080 450-500 TL daha ucuz sahibinden.com dan GeT ile alacağım fakat yine de 2.el sonuçta. Sizce ikinci el GTX 1080 mi almak mantıklı yoksa sıfır RTX 2060 mı?
Ek olarak şunu belirteyim Ray Tracing umrumda değil. 1660Ti önermezseniz sevinirim. Kartın performansı beni tatmin etmiyor.

GTX 1080 linki: Asus Rog Strix GTX 1080 - Asus Ekran Kartı İlanları sahibinden.com'da - 663760256

Sistem Özelliklerim:
  • i5 8400
  • 2x8 16GB DDR4 2400mhz CL13
  • 650W 80+ PSU
  • MSİ Z370A-PRO
  • ViewSonic VX2458-C MHD 144hz 1ms
  • GPU : ?

Ben 1660Ti ın uygun olacağını düşünüyorum. Ray Tracing vs. için değil diğer kartlarla darboğaz olabileceği için. 8600K olsaydı işlemcin hiç düşünmeden 1080Ti derdim. ( 2700 3000 Arası çok rahat bulursun 1080'e 2500 verme)

• Beğen
Oyununa göre değişir ama 8600k bile 1080p'de bazı oyunlarda sıkıntı çıkarabilir. Oyun oyun değişiyor durum.

• Beğen
Attığın videolarda 900 ya da 700 serisi ekran kartları kullanılmıyor, inatla bana 1000 serisi atıyorsun. 399.24 ve 417.34 sürücüleri arasında zaten bir fark olmaz. Bu anlattığım olay birkaç aylık süreçte olmuyor bir kere.

Hen hâlâ benim anlatmak istediğimi anlamıyorsun.

Her yeni gelen sürücü, RTX 2060 2070'e %2-3lük ciddi performans kazançları sağlıyor. Ama bunu 1080'e sağlamıyor. 1-2 FPSlik oynamalar geliştirme sayılmaz. Bu sürücüleri sürekli bu şekilde alan 2060 ne olacak? 1 yıl sonra GTX 1080'in %10-15 önünde olacak. Anlatmak istediğim şey bu. Burada 1080 eskitilmiş olmuyor. 2060 yüceltilmiş oluyor. Aynı şey 980 ve 780'in başına geldi diyorum, bana hâlâ 1060'ı 5 ay önceki sürücüyle karşılaştıran videoları atıyorsun. Zaten bu tür bir eskitme yapılmıyor dememe rağmen. Ki yine aynı temalı bir video daha atarsan, tartışmayı kendi tarafımda sonlandırıp konudan çekileceğim çünkü anlaşamıyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu lütfen baştan sonra izler misiniz? Attığınız videolar, benim attığım video ve savunmaya çalıştığınız konu arasında hiçbir bağ ve alaka yok çünkü. Bambaşka frekanslarda konuşuyoruz.

Bugün GTX 780 5 yıl önce GTA 5'de kaç FPS alıyorsa, hâlâ aynı FPS'yi alıyor. Burayı anladın mı? Eskitme yok.
Fakat 1050Ti GTA 5'de GTX 780'den %25 eksik FPS alırken, 2016'da çıkışından 2 ay sonra gelen bir sürücüyle %20 FPS artışı kazandırıldı ve ve GTA 5'de artık 780 ile aynı FPS'yi alıyor. Bunu anladın mı? Daha açık nasıl anlatabilirim? Aynı artış 780'e de sağlanabilirdi, tabii Nvidia iyi niyetli olsaydı.

Sebep basit, yeni bir oyun çıkar ve ekran kartı mimarilerine göre optimizasyonu gereklidir. 780'e de zamanında bu optimizasyonlar yapılıyordu. Artık yapılmıyor. Yapılamıyor mu sanıyorsun, elbette yapılabilir. AMD bunu yapıyor. R7 370 bugün hâlâ güçlü duruyorsa sebebi budur.

Attığın videolarda 900 ya da 700 serisi ekran kartları kullanılmıyor, inatla bana 1000 serisi atıyorsun. 399.24 ve 417.34 sürücüleri arasında zaten bir fark olmaz. Bu anlattığım olay birkaç aylık süreçte olmuyor bir kere.

Hen hâlâ benim anlatmak istediğimi anlamıyorsun.

Her yeni gelen sürücü, RTX 2060 2070'e %2-3lük ciddi performans kazançları sağlıyor. Ama bunu 1080'e sağlamıyor. 1-2 FPSlik oynamalar geliştirme sayılmaz. Bu sürücüleri sürekli bu şekilde alan 2060 ne olacak? 1 yıl sonra GTX 1080'in %10-15 önünde olacak. Anlatmak istediğim şey bu. Burada 1080 eskitilmiş olmuyor. 2060 yüceltilmiş oluyor. Aynı şey 980 ve 780'in başına geldi diyorum, bana hâlâ 1060'ı 5 ay önceki sürücüyle karşılaştıran videoları atıyorsun. Zaten bu tür bir eskitme yapılmıyor dememe rağmen. Ki yine aynı temalı bir video daha atarsan, tartışmayı kendi tarafımda sonlandırıp konudan çekileceğim çünkü anlaşamıyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu lütfen baştan sonra izler misiniz? Attığınız videolar, benim attığım video ve savunmaya çalıştığınız konu arasında hiçbir bağ ve alaka yok çünkü. Bambaşka frekanslarda konuşuyoruz.
Sonuna kadar izlersen 750 Tİ'ı da test ettim, herhangi bir düşüş olduğunu görmedim diyor. Ben de yıllardır böyle bir durumla karşılaşmadım, sadece oyunlar güncellendikten sonra yeni eklenen özellikler nedeniyle FPS düşüşleri olabiliyor. 20 yıldır oyun oynuyorum.
Tamam hocam senin dediğin gibi olsun, kart çıktıktan 2 yıl sonra yavaşlatılıyor.

Son düzenleme:
Sonuna kadar izlersen 750 Tİ2ı da test ettim herhangi bir düşüş olduğunu gmrmnedim diyor.
Tamam hocam senin dediğin gibi olsun, kart çıktıktan 2 yıl sonra yavaşlatılıyor.
Anlaşamıyoruz, peki sağ olun. Siz anlamak istemiyorsunuz ya da ben anlatamıyorum, iyi günler.

• Beğen
Bne anladım ama öyle bir durum olmadığını göstermeye çalışıyorum, ikna olmuyorsun hocam. En güzeli bir 750 TI elimize eski ve yeni driverları yükleyip oyunlarda test etmek. Forumda 600-700 serisi kullanan varsa yapabilir.
Ben de 9 serisi 2 tane kart vardı geçen ay sattım , keşke şu an elimde olsa deneyerek kendim görürdüm.
AMD vs Nvidia konusu da DX sürümünden kaynaklanıyor, en başta söylemiştim. 5 yıl önce DX12 mi vardı ? Kaç tane oyunda vardı ?

• Beğen
Arkadaşlar sanırım VRAM miktarına fazla takılmayıp RTX 2060 almam daha mantıklı olacak. Bir önceki sistemimde i3 8100 + RX 580 vardı ve darboğaz cidden sinirimi bozuyordu aynısını yeni aldığım sistemdede yaşamak istemiyorum.

Sonuna kadar izlersen 750 Tİ2ı da test ettim herhangi bir düşüş olduğunu görmedim diyor. Ben de yıllardır böyle bir durumla karşılaşmadım, sadece oyunlar güncellendikten sonra yeni eklenen özellikler nedeniyle FPS düşüşleri olabiliyor. 20 yıldır oyun oynuyorum.
Performans düşmese bile yeni oyunlar yeni nesil kartlarda daha iyi çalışacak. Eski ne zaman yeniden iyi olmuş birde bu sefer teknoloji eklediler.
Bne anladım ama öyle bir durum olmadığını göstermeye çalışıyorum, ikna olmuyorsun hocam. En güzeli bir 750 TI elimize eski ve yeni driverları yükleyip oyunlarda test etmek. Forumda 600-700 serisi kullanan varsa yapabilir.
Ben de 9 serisi 2 tane kart vardı geçen ay sattım , keşke şu an elimde olsa deneyerek kendim görürdüm.
GTX 750 Ti Maxwell bir kart. Kepler mimarili denenmesi lazım ayrıca GTX 980 Ti bile bazı oyunlarda GTX 1060 seviyesine düşüyor neredeyse.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı