İkinci El i5 6400 ve GTX 1060 Sistem Alma

tartal

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlarım başlıkta da belirttiğim gibi ikinci el bir sistem alıyorum ve bir sorum olacak. Bilgisayar sahibi bilgisayar açılırken mavi ekranda güvenli mod ve otomatik onarım hatası diye bir hata aldığını bilgisayarın zaten kullanılmadığını çokta bu işlerden anlamadığını belirtti. Sistemin parçalarına göre cihazı çok ama çok ucuza alacağım. 2736 liraya ilana koymuş (neden küsüratlı bilemiyorum) 2400 teklif ettim. Tamam dedi ve yukarıdaki sorundan bahsedince bu haline 1900 veririm gibi bir ölücülük yaptım. Arkadaş gariptir kabul etti ve uğraşamayacağım, bilgisayar elimde kaldı zaten falan dedi ve orta yol ile 1950 liraya anlaştım. Sistemin parçaları ise şu şekilde;
  • Intel Core i5 6400 İşlemci
  • MSI B150M Mortar Arctic Anakart
  • MSI GeForce GTX 1060 [6GB] OC Edition ekran kartı.
  • Corsair 8X2 16 GB DDR4 2400MHZ Bellekler
  • Corsair Force LE 120GB SSD
  • 1 TB HDD (Modelini yazmamış. )
  • Corsair VS450 80 Güç kaynağı (bu arada sizce 450 Watt yeterli olur mu? )
Normalde bu tarz ikinci el sistemler 3000-3500 lira arasında geziyorken gerçekten bilgisayardan pek anlamayan birisinden kupon bir bilgisayar mı buldum acaba? Ayrıca bahsettiği açılıken aldığı mavi ekrandaki "güvenli mod ve otomatik onarım hatası" nedir? Donanımsal bir sorun mudur yoksa yazılımsal mı? Yoksa bilgisayarda ciddi sıkıntılar var ve dolandırılacak mıyım?
Aşağıda aşama aşama fotoğraflar mevcut.

Cihaza ait fotoğraflar ise şu şekilde;
1-)
1-)

77ac616d-90a9-4e8d-81fc-434f484ae41a.jpg

2-)

f865fc0e-c0a6-4d97-96ba-227f15440c89.jpg

3-)
c9c380d9-691c-4974-a392-3b81a9981ab3.jpg

Sorunu ise bu videodaki sorunmuş;
410388

Format atmayı deneyebilirsin yada hdd ile ilgili bir sıkıntıda olabilir dedim oda bana şöyle cevap verdi:

410391

Akabinde biraz daha pazarlık yapmaya çalıştım ve şöyle söyledi:
410393

Sorun ile ilgili video atabilirmisin dedim aşağıdakileri yazdı sonrasında da atarım dedi akşama video atacak bilgisayarı açmaya çalışırken:
410396

Çok arada kaldım dostlarım yardımlarınızı bekliyorum. :(

Dosya Ekleri

• 3b850121-8ba7-44a1-91f9-eb17896c7225.jpg
    3b850121-8ba7-44a1-91f9-eb17896c7225.jpg
    48,4 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsedilen sorun anakart veya HDD'den kaynaklıydı sanırım ama bilindik bir sorunsa niye birine yaptırıp 3000-3500 TL fiyatlarında satmak varken 1000-1500 TL zarar ediyor düşündürücü.

Otomatik onarım diyorsa işletim sisteminde problem var demektir. Format işi çözebilir. Madem satıyor gidip bir format attırsın.

Bahsedilen sorun anakart veya HDD'den kaynaklıydı sanırım ama bilindik bir sorunsa niye birine yaptırıp 3000-3500 TL fiyatlarında satmak varken 1000-1500 TL zarar ediyor düşündürücü.
Bu hatanın donanımsal nedeni var mı gerçekten? Bu riski almalımıyım sizce?
Otomatik onarım diyorsa işletim sisteminde problem var demektir. Format işi çözebilir. Madem satıyor gidip bir format attırsın.
Pek anlamıyorum demiş, uğraşamıyorum demiş. Sorun donanımsal değilde yazılımsal ise sizce de fazla kupon bir bilgisayar değil mi? Muadili sistemler 3000 liradan pahalı çünkü.

Onun anlamasına gerek yok, bilgisayarcı yapacak zaten. Buna yanaşmıyorsa sıkıntı var demektir.

Git, gör kendin. Daha sonra şöyle ciddi bir bilgisayarcı tanıdığın varsa ciddi şekilde anlayan mahalle bilgisayarcıları değil yok format atarım 40 TL'ye cillop gibi olur falan filan tarzı değil yani. Söyle benle gelirsen bilgisayarı bir tanıdığıma götüreyim test etsin falan diye o zaman ortaya çıkar.

Onun anlamasına gerek yok, bilgisayarcı yapacak zaten. Buna yanaşmıyorsa sıkıntı var demektir.
Evet onu teklif edeceğim. Yaptır bir sorunu olmadığını görürsem üzerine masrafını da koyarım fazlasıyla diyeceğim zaten ölü paraya bulmuşum.
Git, gör kendin. Daha sonra şöyle ciddi bir bilgisayarcı tanıdığın varsa ciddi şekilde anlayan mahalle bilgisayarcıları değil yok format atarım 40 TL'ye cillop gibi olur falan filan tarzı değil yani. Söyle benle gelirsen bilgisayarı bir tanıdığıma götüreyim test etsin falan diye o zaman ortaya çıkar.
Hocam hiç bilgisayarcı tanıdığım yok 😞 Arkadaşlarım da benim gibi anlıyor aşağı yukarı biliyoruz yıllardır oyun ve bilgisayarlarla iç içeyiz ama donanımsal bir sıkıntının olmasından ve bunu orada almaya gittiğimizde anlayamamaktan korkuyorum ki bu yüksek bir ihtimal. Konuya yardımcı olacak daha da insan gelse çok güzel olacak çünkü gerçekten çok aradayım ve insanların tavsiyelerine ihtiyacım var. 😟

Dostlarım başlıkta da belirttiğim gibi ikinci el bir sistem alıyorum ve bir sorum olacak. Bilgisayar sahibi bilgisayar açılırken mavi ekranda güvenli mod ve otomatik onarım hatası diye bir hata aldığını bilgisayarın zaten kullanılmadığını çokta bu işlerden anlamadığını belirtti. Sistemin parçalarına göre cihazı çok ama çok ucuza alacağım. 2736 liraya ilana koymuş (neden küsüratlı bilemiyorum) 2400 teklif ettim. Tamam dedi ve yukarıdaki sorundan bahsedince bu haline 1900 veririm gibi bir ölücülük yaptım. Arkadaş gariptir kabul etti ve uğraşamayacağım, bilgisayar elimde kaldı zaten falan dedi ve orta yol ile 1950 liraya anlaştım. Sistemin parçaları ise şu şekilde;
  • Intel Core i5 6400 İşlemci
  • MSI B150M Mortar Arctic Anakart
  • MSI GeForce GTX 1060 [6GB] OC Edition ekran kartı.
  • Corsair 8X2 16 GB DDR4 2400MHZ Bellekler
  • Corsair Force LE 120GB SSD
  • 1 TB HDD (Modelini yazmamış. )
  • Corsair VS450 80 Güç kaynağı (bu arada sizce 450 Watt yeterli olur mu? )
Normalde bu tarz ikinci el sistemler 3000-3500 lira arasında geziyorken gerçekten bilgisayardan pek anlamayan birisinden kupon bir bilgisayar mı buldum acaba? Ayrıca bahsettiği açılıken aldığı mavi ekrandaki "güvenli mod ve otomatik onarım hatası" nedir? Donanımsal bir sorun mudur yoksa yazılımsal mı? Yoksa bilgisayarda ciddi sıkıntılar var ve dolandırılacak mıyım?
Aşağıda aşama aşama fotoğraflar mevcut.

Cihaza ait fotoğraflar ise şu şekilde;
1-)
1-)

Eki Görüntüle 410383

2-)

Eki Görüntüle 410385

3-)
Eki Görüntüle 410384

Sorunu ise bu videodaki sorunmuş;
Eki Görüntüle 410388

Format atmayı deneyebilirsin yada hdd ile ilgili bir sıkıntıda olabilir dedim oda bana şöyle cevap verdi:

Eki Görüntüle 410391

Akabinde biraz daha pazarlık yapmaya çalıştım ve şöyle söyledi:
Eki Görüntüle 410393

Sorun ile ilgili video atabilirmisin dedim aşağıdakileri yazdı sonrasında da atarım dedi akşama video atacak bilgisayarı açmaya çalışırken:
Eki Görüntüle 410396
Çok arada kaldım dostlarım yardımlarınızı bekliyorum. :(
Bu sorun ana kartın HDD'yi okumamasından kaynaklanıyor. Ya büyük ihtimal HDD si bozulmuş ya da HDD si varken SSD dahil edip PC'ye ssd içine Windows kurmuş. Sorun çok basit bir şekilde çözülüyor format atacaksın bitti. Ama HDD bozuk ise HDD masrafı çıkacak sana ama korkulacak bir rakam değil zaten çok çok karlı oluyorsun.

Bu sorun ana kartın HDD'yi okumamasından kaynaklanıyor. Ya büyük ihtimal HDD si bozulmuş ya da HDD si varken SSD dahil edip PC'ye ssd içine Windows kurmuş. Sorun çok basit bir şekilde çözülüyor format atacaksın bitti. Ama HDD bozuk ise HDD masrafı çıkacak sana ama korkulacak bir rakam değil zaten çok çok karlı oluyorsun.
Almalıyım o halde galiba 🤔

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı