İkinci el Intel mi, sıfır Ryzen mi?

1300 TL i7 4770K ve Z97 anakart.
1200 TL i7 6700K, Z170 anakart ve RAM.

1900 TL R5 1600 AF, 16 GB RAM ve B450 anakart.

Z97, Z77 gibi bir ikili alırsam RAM almama gerek kalmayacak. Ancak Ryzen ve Z170 ve üstü alırsam RAM masrafı çıkacak ve anakart giriş seviyesi olacak. Bir miktar overclock yaparsam giriş seviyesi B450 anakart sorun çıkarır mı? Hangisini tercih etmeliyim?

Intel olan sıfır olsa bile AMD'yi tercih ederdim.

Hocam kötü bir niyetim yok param olsa tabii ki Ryzen alırım. 4 sene Athlon, 3 sene de Phenom işlemci kullandım. Ancak ucuza halledebilir miyim diye uğraşıyordum. Zaten ikinci elden vazgeçtim sıfır 1600 alacağım. Fakat giriş seviyesi kartların mosfet soğutucuları olmuyor. Sorun çıkar diye sormak istedim. Daha önce soğutucusu olmayan bir anakartım gözümün önünde alev almıştı. Önerebileceğiniz bir model var mı?

En giriş seviyesi B450 S2H modelinde bile mosfetlerinin üzerinde soğutucu var. Rahatlikla B450 alıp OC yaparak kullanabilirsin hiçbir sıkıntı çıkarmayacaktır.

Kampanya bekleyemem hocam acil almam gerekli. Bu yüzden açtım konuyu. Ayrıca bazı arkadaşlar fanboy gibi mesaj yazmış. Onu yazana kadar tavsiye verse daha faydalı olurdu.

200 lira daha ekleyip R3 3100 alınmalı mı?

Son düzenleme:
Kampanya bekleyemem hocam acil almam gerekli. Bu yüzden açtım konuyu. Ayrıca bazı arkadaşlar fanboy gibi mesaj yazmış. Onu yazana kadar tavsiye verse daha faydalı olurdu.
4 Yıllık Intel işlemcilere 1000₺ ve üstü para vermek geçmişe yatırım gibi bir şey. Geleceğe yatırım amaçlı AM4 sokete geçmek daha mantıklı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı