İkinci El Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
İkinci El Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

İkinci el laptop alırken dikkatli olmakta fayda var. İşte kontrol etmeniz gereken 10 önemli nokta. İkinci el laptop her ne kadar iyi bir fikir gibi görünse de, satın almadan önce mutlaka dikkatli olunması gerekiyor. Nasıl bir araba alırken her türlü kontrolü yapıyorsak, laptopta da durum aynen geçerli. Hem paranızın boşa gitmemesi hem de güvenliğinizi sağlamak […]

Devamı: İkinci El Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Birçok önemli konudan bahsedilmiş fakat unutulan bir konu var. Bazı bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarının güvenliğini arttırmak amacıyla BIOS'a şifre koyuyor. Bazen de uzun süre boyunca kullandıktan sonra bilgisayarını satmak istiyorlar fakat BIOS'a şifre koyduğunu unutuyorlar. Bilgisayar alacak kişi de bu bilgisayarı alıyor fakat BIOS'ta şifre olup olmadığına bakmıyor. Sonra ise bir gün format atmak isteyince BIOS'ta şifre olduğunu görüyor. Sonra bu kişi şifreyi bilgisayarın ilk sahibinden öğrenmek istiyor fakat ya sahibine ulaşamıyor ya da sahibi "Abi ben nereden bileyim, bayağıdır BIOS'a girmiyordum, unuttum" diye cevap veriyor. O yüzden de BIOS şifresinin kırılması gerekiyor. Bu da kolay bir işlem değil. Ya arka kapı şifresini bulup onunla BIOS şifresinin kırılması gerekiyor, ya da bilgisayarın resmi servisine verilmesi gerekiyor. Resmi servisler de BIOS şifrelerini garanti kapsamında saymıyor ve ücret istiyor.

O yüzden ikinci el bilgisayar alırken mutlaka bu makalede yazılan konulara dikkat ettiğiniz gibi BIOS şifresi olup olmadığına da dikkat edin. Eğer BIOS şifresi varsa mutlaka sahibine sorun, eğer sahibi BIOS şifresini bilmiyorsa o zaman o bilgisayarı mümkünse almayın.

Haber gene yarım kalmış. Bir haber okuyamadım.

Yarım kalan bir şey yok. Burada makalelerin bildirimi yapılmaktadır. Haberin tamamına erişmek için gerekli link orada verilmiş. Görseli de aşağıya koydum hatta.

1626023056087.png

Mavi yere tıklayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı