İkinci El Laptop risk mi?

2. El laptop risk midir?

• Oy verenlerin toplamı
    11

Taha34

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler/akşamlar Technopat ailesi, :)

Maddi ferahlığa kavuşmuş olmamın sebebiyle bir laptop arayışına girdim. Ama gereksiz derecede pahalı olan (dolar sağolsun :') )düşük donanımlı laptopların bile bütçemi aştığını farkettim (bütçem 1400 tl). Bunun üzerine malum siteden ikinci el bilgisayarlara bakmaya başladım. Bütçem, Dell'in 2.nesil Intel i7 'li kaliteli ve beğendiğim cihazlarına yetiyor. Sizce bu riske değer mi? Eğer alırsak ne tür kontroller yapmalıyız? Bunun için programlar var mıdır?

Yazım hatalarım illaki vardır o yüzden moderatör arkadaşım banlamadan düzeltirsen sevinirim.:)

@Recep Baltaş
@Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
İkinci el almak her zaman risk ama test için:

CPU'yu Intel cpu diagnostic tool ile.

GPU'yu Furmark ile.

HDD'i HD tune'da error ve health testi ile.

Ramleri çok hızlı ama daha az güvenilir şekilde test etmek için BIOS'da hala var ise windows memory diagnostic tool ile, uzun zaman test imkanı var ise(5-10 saat) memtest86+ ile test edebilirsin.

CPU loader/OCCT tarzı programları, Realtemp gibi ısı değerlerini gösteren bir programla beraber çalıştırıp sistemi tam yükte zorlayıp ısı değerlerini ve kapanıyorsa kaç derecede fenalık geçirdiğini öğrenebilirsin.

Bir de fiziksel test kısmı var, tuşlar basıyor mu, pad çalışıyor mu, giriş ve çıkışlar çalışıyor mu, ekranı oynatınca görüntüde gitme gelme oluyor mu şeklinde sorgulamalar yapılabilir.

Öte yandan herşey tam olsa bile 2 gün sonra ekranın, HDD'in vs. bozulmayacağını bilemezsin. Yani pimpirikli ya da kendini şansız biri olarak değerlendiriyorsan belki ikinci el senin olayın olmayabilir.

Ben olsam ve 700-800 liradan başlayan Celeron işlemcili sıfır makina alacağıma HP Elitebook 8440p gibi, tuttuğun zaman çatur çutur etmeyen, sağlam, menteşe sistemi ve işçiliği iyi, gerektiğinde açması/sökmesi kolay, işlemcisi değiştirilebilen kaliteli makinalara bakardım. Bu örnekte 1.nesil i5 ve i7 işlemci kullanılıyor.

Bu da aklıma bir noktayı daha getirdi, dükkanların sattığı ürünlerde çoğunlukla işlemci daha düşük özellikteki işlemciyle değiştiriliyor, yani kağıt üzerinde bir modele karar verip alırsan içinde daha düşük performanslı bir işlemci olabilir, ek olarak ilanlarda 4.nesil deyip 1.nesil işlemcili makina satanlar da çok, ayrımın nasıl yapıldığını bilmiyorsan önce onu da öğren.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı