İkinci el OEM ürün alınmalı mı?

Şuan elimde Razer bw ultimate mevcut. 2. el hemde :D . yani satıcısına güvenilirliğine göre değişir.

Şöyle bir durumda var evet dolar kuru çok yüksek fiyatlar uçmuş durumda. Mantıksız gibi görünüyor şu sıralar almak ama şu soruyu sormak lazım kendi kendimize tabiki gerçekci olmak kaydıyla dolar ne kadara düşerse almak mantıklı ? atıyorum 4.50 olsa alınır gibi bir mantıkla yola çıkarsak taş çatlasın parça başına 100-150 TL oynar onuda minumum olan 6 taksite böl 20-25 TL farkeder ödemelerinizde. Burdan bir mantık kurarak yola çıkarsak dolar hiç bir zaman 4 TL ' nin altına inmeyecek mucizevi bir durum olmadığı sürece güncel kurda belli zaten düşse düşe 0.20-0.30 pay düşer e bende o zaman ikinci el alayım şu an çok yüksek demek size kalmış oluyor. Dolar düşerse mantığı ile beklersek hiçbir zaman sıfır sistem sahibi olamıyoruz burası kesin. Diğer bir meselede ikinci el alınırmı ? çok ucu açık bir mesele sahibinden Get kullanarak bile alsanız ürünün kargo aşamasında iyi muhafaza edilmediği için veya taşımadaki arkadaşlar iyi davranmadığı için sıkıntı oluşabilir buda satıcıyla aranızda sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Gözünüz ile görüp 2. el almak mantıklı geliyor evet ama dolar çok yüksek diye ikinci ele gitmek mantıksız oluyor bence aslında onun adı bütçem yetmiyor ikinci el almak zorundayım olursa tabiki mantıklı oluyor gözünüzle görmeniz durumunda.

Öğrenci olduğum için “parça başına 100-150 tl oynar” dediğiniz zaman 400-600 tl falan oluyor . Babamın bir fabrikası yok , 9 aydır biriktirdiğim 2000 tl ile kuracağım max sistemi kurmaya çalışıyorum ki 2000 sizin elinizin kiri anlaşılan. Evet dolar düşmeyecek şu saatten sonra doğru , ama bundan 1,5 hafta önce dolar 4,55 civarlarındayken parçaların gözle görülür bir şekilde ucuzladığına şahit olduğum için ve bütçem kısıtlı olduğu için o bile bana kâr.

Öğrenci olduğum için “parça başına 100-150 tl oynar” dediğiniz zaman 400-600 tl falan oluyor . Babamın bir fabrikası yok , 9 aydır biriktirdiğim 2000 tl ile kuracağım max sistemi kurmaya çalışıyorum ki 2000 sizin elinizin kiri anlaşılan. Evet dolar düşmeyecek şu saatten sonra doğru , ama bundan 1,5 hafta önce dolar 4,55 civarlarındayken parçaların gözle görülür bir şekilde ucuzladığına şahit olduğum için ve bütçem kısıtlı olduğu için o bile bana kâr.

Hayır elbetteki kiri değil benim içinde epey zor ve öyle çat diye çıkartabileceğim bir para değil. Hatta 9 ayda 2000 TL şu zamanda kesinlikle koyamam. Doğrusunu söylemek gerekirse sistem toplarken 100 TL param bile yoktu hepsi taksit ile parça parça alındı. Söylemek istediğim şey ikilemin neresinden baktığınız eğer doları bekleyim az düşsün o zaman sıfır alırım diyorsanız bunun bir mantığının olmadığından bahsettim ama durumum yok bütçem bu kadar derseniz o zaman doları beklemekte fayda etmeyecektir. Birde şöyle bir durum var elinizde net 2000 TL var ise bir kısmınıda taksitlendirme yöntemiyle vererek sizi üzmeden belki sıfıra yine gidebilirsiniz. Eğer PC den anlıyorum bilgilerim bana yeter derseniz ikinci el çok güzel şeyler bulabilirsiniz ama fazla bilgi ve donanıma sahip değilseniz birde bütçeyi zaten o kadar emekle toplamışsınız sizi çok üzebilir karar elbette sizin.

İkinci elden yakın zamanda ben donanımlarımı sattım. Bir satıcı olarak hem kendi kuşkularımı hemde alıcının kuşkusunu kırmam gerekirdi. Ben kalktım Yalova dan Bursa ya gittim parçaların kutularını faturaları alıp. Yüz yüze görüştük. Tüm kuşkularımı ve kuşkularını kırdım. Oradan geçtik vatana bende aynı gün yeni donanımları aldım. Hiç tanımadığın insanla bu tarz muhabbet diyaloglar apayrı bir zevk helalleştik ve ayrıldık. Ben 4 yıl sorunsuz kullandım inşallah kendisi de bir 10 yıl kullanır.

2. el riskli bana kalırsa. Garantisi olan ürünler alınabilir.

Sıkıntı biraz GET sistemi ile alakalı. Şimdi sen ürünü gönderdin, adam bozuk dedi sana aynı ürünün bozuğunu gönderdi diyelim. Bunu mahkemeye vericen de uğraşacan da, avukat parasına değmez. Elden olması şartıyla, testini yapıp almak en mantıklısı. Garanti belgelerini de alın.
Pantheon bende 2.el gtx 1060 alıcağım da kart sadece 4 ay kullanılmış garantisi var daha ama kartın faturası yokmuş garanti belgesi varmış kart bozulsa mesela fatura olmadığı için garantiye gitmezmi kart ?

İkinci elden yakın zamanda ben donanımlarımı sattım. Bir satıcı olarak hem kendi kuşkularımı hemde alıcının kuşkusunu kırmam gerekirdi. Ben kalktım Yalova dan Bursa ya gittim parçaların kutularını faturaları alıp. Yüz yüze görüştük. Tüm kuşkularımı ve kuşkularını kırdım. Oradan geçtik vatana bende aynı gün yeni donanımları aldım. Hiç tanımadığın insanla bu tarz muhabbet diyaloglar apayrı bir zevk helalleştik ve ayrıldık. Ben 4 yıl sorunsuz kullandım inşallah kendisi de bir 10 yıl kullanır.

Aynı şekilde bende sizin dediğiniz gibi yaptım. Fakat ortada şöyle bir durum var alırken sizde karşı taraftan en az sizin kadar hassas olmasını beklersiniz karşılıklı o kuşkular yok olmazsa ikinci el asla almazsınız diye tahmin ediyorum. Piyasadada bu kadar ince düşünen ve karşı tarafın kuşkularını kıran çok fazla kişi yok malesef. Almayı geçtim satarken bile kuşkuda oluyor bazen insan acaba para sahtemi acaba dolandırıcımı bunlar vs. diye

"Hayatımda asla telefoncudan telefon almam, çok mantıksız ve riskli" diyen birisiydim. Geçen gün arkadaşa 21 ay garantili LG Q6 aldık şarj aleti yoktu ve arka kapağında kılcal çizikler vardı. Ekran ve diğer yerlerde bir sorun yoktu 900 TL'ye aldık. Kutusu, kulaklığı ve olması gerekenleri aldık. Arkadaş Şarj aleti, kılıf ve koruyucu ekran verdi memnun kaldık. 2 kılcal çizik sorun yaratmaz.

Geçen sene RAM almıştım bir sorun çıkmadı onu GeT ile almıştım. Kargo 17 lira tuttu adam 10 lira yolladı benim hesabıma :)

Harfi harfine katılıyorum. Satarken bende baya kuşkulu idim. Bilgisayar parçalarının canı burnunda 20 yıldır bilgisayar kullanıyorum bir çok tecrübe kazandım. Elektronik parçalar gece çalışan parça PC kapatıyorum sabah açınca arıza verdiği bozulduğu oldu. Çalışan PC yi Yalova dan Bursa ya taşıdım taşıma esnasındaki sallantıdan başka bir şeyden bozulma ihtimali bile var. Orada denediğimizde çalışmaya bilir bozulma meydana gelebilir ve rezil olabilirdim aynı şekilde kargoya verdim çalışan bir parça ama alıcının eline gerçekten bozuk halde geçebilirdi. Ben hepsini konuştum alıcı ile kendisi de parçalardan yana tecrübesi olan bir kişi idi. Bana hak verdi kendisi, konuşma esnasında alıcı tarafından kuşkuda kalsaydım satmazdım da mal benim malım karşılıklı diyalog cidden önemli.

Pantheon bende 2.el gtx 1060 alıcağım da kart sadece 4 ay kullanılmış garantisi var daha ama kartın faturası yokmuş garanti belgesi varmış kart bozulsa mesela fatura olmadığı için garantiye gitmezmi kart ?
Nereden alınmış peki? Fatura nasıl olmaz, bunu hem mail yoluyla da atıyorlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı