İkinci El Sistem Toplama Rehberi

CM Hyper 212 :) Prime95’te 90 derece ama önemli değil. Oyunlarda 50-50 derecelerde be stabil.
Delid yapmadan önce 4.6 GHZ’ı geçemedi.
Sanrım 3. Nesil 2. Nesilden daha fazla ısınıyor.
Efsane soğutucu. Hala bu soğutucu kadar iyisini görmedim Noctua modelleri dışında.

Geçen sene 970'i verip 150 lira farkla 8G 580 almıştım. Büyük ihtimal mining kart ama bir sıkıntısı görmedim. Oynadığım bir CSGO var birde F1 2019 hiç benchmark testi bile yapmadım :) .
Mining düzgün yapılırsa kartlara zararı yok. Benim 1070 de rig’den söktüğüm bir kart.
O kadar kart sattım kimsenden şikayet gelmedi.
Sanayi tipi vantilatör ile kartları soğutuyordum :)

Mining düzgün yapılırsa kartlara zararı yok. Benim 1070 de rig’den söktüğüm bir kart.
O kadar kart sattım kimsenden şikayet gelmedi.
Sanayi tipi vantilatör ile kartları soğutuyordum :)
Bende de şu an boşta bir kasa, H110M anakart, 6600K, 500GB HDD, 400W PSU var. Nasıl değerlendirsem bilmiyorum. İşlemciyi satmayı denedim ama alan çıkmadı. Toptan 1500'e satıp böyle bir şey toplasam nasıl olur? Ya da H110 satıp Z170 almak daha mı iyi olur? RAM, Soğutma, GPU masrafı korkutuyor açıkcası :).

Bende de şu an boşta bir kasa, H110M anakart, 6600K, 500GB HDD, 400W PSU var. Nasıl değerlendirsem bilmiyorum. İşlemciyi satmayı denedim ama alan çıkmadı. Toptan 1500'e satıp böyle bir şey toplasam nasıl olur? Ya da H110 satıp Z170 almak daha mı iyi olur? RAM, Soğutma, GPU masrafı korkutuyor açıkcası :).
Benim diğer sistemde 6600K var, 4.7 GHZ’da stok 8700K’yı tek çekirdekte geçiyor ve stok 6700K ile arasında çoklu çekirdekte %10-12 fark kalıyor.
Bence o işlemci üzerinden yürü:)
Ne kadara satmayı denedin? 10. Nesi çıkınca ben de satmayı düşünüyorum.
Uygun fiyata Z serisi anakart bulabilirsin. Mesela ben anakartımı (garantisi devam ediyor) satarsam 300-350 TL’ye satarım.
Linkte attığım PSU fiyatına göre çok güzel ve sessiz bir PSU onu alabilirsin.
İkinci el sıvı soğutma alabilirsin. 120 MM 200 TL’ye bulunuyor.
RAM’ler de baya ucuzladı zaten, DDR3 fiyatı ile neredeyse eşitlendi :)

Benim diğer sistemde 6600K var, 4.7 GHZ’da stok 8700K’yı tek çekirdekte geçiyor ve stok 6700K ile arasında çoklu çekirdekte %10-12 fark kalıyor.
Bence o işlemci üzerinden yürü:)
Ne kadara satmayı denedin? 10. Nesi çıkınca ben de satmayı düşünüyorum.
Uygun fiyata Z serisi anakart bulabilirsin. Mesela ben anakartımı (garantisi devam ediyor) satarsam 300-350 TL’ye satarım.
Linkte attığım PSU fiyatına göre çok güzel ve sessiz bir PSU onu alabilirsin.
İkinci el sıvı soğutma alabilirsin. 120 MM 200 TL’ye bulunuyor.
RAM’ler de baya ucuzladı zaten, DDR3 fiyatı ile neredeyse eşitlendi :)
800 liraya satmayı denedim ama alan çıkmadı. Kasa 2400'lü sistemden kaldı. 2400'e de Pentium 4'den kalmıştı. Baya eski yani :) Tek fanı var o da egzoz fanı. Büyük ihtimal kasa masrafıda olacak. 10. Nesil fiyatları hakkında bir bilgi var mı? Uygun olsada 2 bilgisayarı da satıp 10. Nesil toplayabilsem.

10. Nesil fiyatı belli değil ama bence 9. Nesil ile aynı olur fiyatlar. İntel genelde aynı fiyattan çıkıyor. Mesela 6600K ile 9600K 260 dolardan çıkmıştı.

10. Nesil daha iyi olur. Ben bu sistemi biraz da keyfi topladım. Tek sistem kullanıyorsan 10. nesil toplamanı tavsiye ederim.

Ben anakart+işlemci 1000 TL hesaplıyorum, o fiyata satılır sanırım:)

Büyük ihtimalle sorun olmaz ama dual çalışması için yanına 8 GB RAM taksan çok daha iyi olur. Bütçe yoksa erteleyin sonra alın.
Artık sonraki baharlara diyelim:D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı