İkinci monitöre görüntü gelmiyor

batuhandnd

Kilopat
Daha fazla  
Sorunum basit başlıktaki gibi bilgisayarı ilk açtığımda 1.monitör olarak kullandığım asıl monitörüme görüntü geliyor ama 2. monitörüme görüntü gelmiyor. Bilgisayarı açtıktan sonra reset atmam gerekiyor. Reset sonrası iki monitör de aynı anda açılıyor ve sorun çözülüyor fakat bu durumun nedeni ne bilemedim ve sizlere danışmak istedim.

İkinci monitör kullanımına yeni geçtim dolayısıyla pek bir bilgim yok. Asıl kullandığım monitörüm ASUS'un 280Hz monitörü. Buna ek olarak yanına benim eski sistemden kalma Samsung SyncMaster adında 60Hz bir monitör bağladım. Bu monitör VGA girişli kasam yeni nesil olduğundan böyle bir giriş yoktu ve HDMI dönüştürücü ile bağladım. Bu bilgi ile yola çıkarak belki sorunun kaynağını bulabiliriz.

Yine özet geçecek olursak bilgisayarı ilk başlattığımda sadece tek monitöre görüntü geliyor reset sonrası iki monitörden de görüntü alabiliyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Teşekkürler.

Dönüştürücüyü kontrol ettin mi? değiştirmeyi dene.
Yeni aldım dönüştürücüyü yani arızası olduğunu düşünmüyorum fakat piyasada adi mal çok olduğundan dediğiniz doğru olabilir değiştirmeyi deneyebilirim. Eğer sistemsel veya bir ayardan kaynaklı bir problem ise kolay yoldan halledebilmek için yazdım. Değişim bana vakit kaybı yaşatacağından eğer kolay bir çözüm varsa onu denemek istiyorum ilk olarak.

1. ekranınızın kablosunu ekran kartından çıkartın ve 2. monitör takılı kalsın. Yine aynı sorunu yapıyorsa dönüştürücü yüzünden denilebilir.

2.ci monitör olarak kullandığınız üründe varsayılan çözünürlük durumu sorun olabilir.
Monitörün desteklediği bir çözünürlüğe ayarlayın ve durumu kontrol edin.

Özel çözünürlükte aynı durum başıma gelmişti.

Ayrıca dönüştürücü, kablo buna sebep oluyor olabilir.
Windows'un algılamasında bir sürücü kaynaklı sorun olabilir.

1. ekranınızın kablosunu ekran kartından çıkartın ve 2. monitör takılı kalsın. Yine aynı sorunu yapıyorsa dönüştürücü yüzünden denilebilir.
Bugün bilgisayarı açtığımda da aslında 2. monitöre ekran geldi ve 1.monitöre ekran gelmedi. Yaklaşık 4-5 gündür kullanıyorum çift monitörü ilk defa oldu ama böyle bir şey de başıma geldi. Söylediğinize dayanarak dönüştürücü kaynaklı olmayabilir diyeceğim fakat başka bir sebepte bulabilmiş değilim.Sanırım dönüştürücüyü veya kabloları değiştireceğim. Teşekkürler.
2.ci monitör olarak kullandığınız üründe varsayılan çözünürlük durumu sorun olabilir.
Monitörün desteklediği bir çözünürlüğe ayarlayın ve durumu kontrol edin.

Özel çözünürlükte aynı durum başıma gelmişti.

Ayrıca dönüştürücü, kablo buna sebep oluyor olabilir.
Windows'un algılamasında bir sürücü kaynaklı sorun olabilir.
Çözünürlük durumlarında bir problem yok değişiklik yapmamıştım tekrar kontrol ettiğimde de iki monitör de 1920x1080 çözünürlükte şu anda. Dönüştürücü kaynaklı da olabilir fakat kablolar da monitörün eski kabloları sanırım onlardan kaynaklı da olabilir onları değiştirmeyi deneyeceğim sanırım. Teşekkürler.

Geri
Yukarı