İkinci üniversite ve askerlik tecili hakkında

hrngkk

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Sorum şöyle:

2 yıllık üniversite mezunuyum. 2019 Haziran'da mezun oldum ve 2021 Eylül ayında tecil sürem bitiyor. Şu an bir hastanede çalışıyorum ve askerliğimi bir süre daha tecil ettirmek istiyorum. Haziran'daki YKS'ye girip 4 yıllık bir üniversite kazandığımda 4 sene daha tecil ettirebileceğimi biliyorum.

Fakat çalıştığım için kazandığım üniversiteye gidemeyeceğim, vize ve finallerine de giremeyeceğim. Doğal olarak hem devamsızlıktan hem sınavlardan kalacağım. 2 sene üst üste kaldığımda da okuldan kayıdım siliniyor diye biliyorum. Ya da 1 senede hemen siliniyor mu onu tam bilmiyorum. Kayıdımın silinmesi halinde tecilim otomatik olarak düşüyor mu?

Yoksa 4 yıllık üniversiteye kayıt olduğun için her halükarda 4 yıllık tecil hakkı mı oluyor? Hatta bir arkadaşımı 6 yıl tecil etmişler.

Okula gidemeyeceğim için bu kayıt silinme ve bu süreçteki askerlik tecil işlemleri hakkında bilgisi olup yardım edebilecek olan varsa çok sevinirim :).

Yüksek linsans başvurusunda bulunup 2 yıl tecil ettirebilirsin. Ardından doktora yapabilirsin yapabilirsin oradan da 2 yıl gider.
Ayrıca sırf askerlikten yırtıcaksın diye okumayacağın bir bölüme girip başkasının okuma hakkını elinden almak hiç etik bir davranış değil. Şimdi beni linçleyecek tayfa gelecek biliyorum ama hiç etik değil.

Yüksek linsans başvurusunda bulunup 2 yıl tecil ettirebilirsin. Ardından doktora yapabilirsin yapabilirsin oradan da 2 yıl gider.

Ayrıca sırf askerlikten yırtıcaksın diye okumayacağın bir bölüme girip başkasının okuma hakkını elinden almak hiç etik bir davranış değil. Şimdi beni linçleyecek tayfa gelecek biliyorum ama hiç etik değil.

Özür dilerim yüksek lisans demişim. 4 Yıllık lisans başvurusu için DGS'ye girebilirisin, ardından yüksek lisans için 2 sene daha kazanabilirsin, ardından doktora 2 için 2 sene daha kazanırsın sana kafadan 8 yıllık tecil.

Son düzenleyen: Moderatör:
ö

Önlisans muzunuyum ama. Yüksek lisans yapamıyorum diye biliyorum. Ayrıca zaten 200-250 arası puan alabilirim herhalde. Herkesin girebileceği 4 yıllık bölümleri yazacağım.

Özür dilerim yüksek lisans demişim. 4 Yıllık lisans başvurusu için DGS'ye girebilirisin, ardından yüksek lisans için 2 sene daha kazanabilirsin, ardından doktora 2 için 2 sene daha kazanırsın sana kafadan 8 yıllık tecil.
Direkt YKS'ye girip 4 yıllık düşünüyorum.

Ö

Önlisans muzunuyum ama. Yüksek lisans yapamıyorum diye biliyorum. Ayrıca zaten 200-250 arası puan alabilirim herhalde. Herkesin girebileceği 4 yıllık bölümleri yazacağım.

Direkt YKS'ye girip 4 yıllık düşünüyorum.

Abi AYT ile uğraşıcaksın büyük sıkıntı. DGS'ye girip paragraf ve problem çözsen daha kolay olmaz mı?

2019 da okurken DGS'ye girmiştim ve uzatamadım puandan dolayı DGS tercihi filan da yapmadım. Mezun olalı 2 sene olacak neredeyse hala DGS' ye girme hakkım var mı bilmiyorum.
Benim merak ettiğim konu çalıştığım için okula gidemeyeceğimden dolayı devamsızlıktan ve sınavlardan kalacağım. Bu durumda kaydım silinecek mi? Silinecekse ne zaman silinecek? Silindiği taktirde tecil otomatik düşecek mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı