İlacı ne zaman almalıyım?

Foxie

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus TUF Gaming X570-PLUS(WI-FI) | Ryzen 7 5800X | Asus ROG Strix RTX 3080 10G LHR | Phanteks P500A DRGB | Corsair Force MP600 1TB SSD | Kioxia Exceria G2 1TB SSD | GSKILL RipjawsV 16x2 32GB 3200Mhz CL16 | Cooler Master G800 800W 80+ Gold | MSI MAG274QRF-QD 2K-165HZ 1ms 27" | Asus TUF Gaming VG259QR FHD - 165HZ 1MS 24.5" | Logitech MX Mechanical Mini | HyperX Pulsefire Raid | Logitech G733
Meslek
Game Developer
Başlığa düzgün bir şey bulamadım kusura bakmayın.

Şimdi ben bugün psikyatriye gittim işte ilaç verdi, bana 5-6 gün boyunca her sabah yarım yarım almamı söyledi, işte ben çıktım saat 15.00 sularında gittim eczaneden aldım, tam olarak içtim ilacı(Kendimi kötü hissediyordum) Sonra iyileşir gibi oldum, 4-5 saat sonra içimde inanılmaz kötü bir his, düşünemiyorum bile midem bulanıyor, başımda ağrıyor ne olduğunu da bilmiyorum. Öyle 30 dk sürdü geçti.

Şimdi ben yarım sabah yarım içeyimmi bu ilacı? Annem yarın akşam iç diyor.

İlacın ismi selectra 50mg.

Aramizda doktor olsaydi sana eminim doyurucu bir cevap verebilirdi...

Elbette doktorun ne dediyse o kadar almasin, yarimsa yarim, ceyrekse ceyrek hap almalisin...

Gecmis olsun.

Dostum ben tıp fakültesinde okuyorum ve bir şeyler söylemek isterdim ama bilgilerim tam olmadığı için net bir şey söylemek istemiyorum. Benim tavsiyem sabah ilacı içmek yerine derhal psikiyatr doktora gitmen, en olmadı sağlık ocağında bir doktora danışman. İlaç ciddi bir ilaç olabilir ve doz aşımı durumunda neler olabileceği belli olmaz. Kendi kafana göre takılıp dozu aşmışsın ve zamansız içmişsin, karşılığını da görmüşsün. 2. kez kafana göre takılarak deneme yapma. Vücut bilgisayarlar gibi değil, bir kere kapanınca açılmıyor. :) Geçmiş olsun.

2 parmağım şişti diye doktora gitmiştim. Krem ile hap verdi. Eve gelip hapı içtim. 5 dakika sonra kendimi çok fena hissettim. Acile gittik. Çok büyük ihtimal giderdin dediler. Allerjim varmış. Seninde olabilir.
Senin yarım saat sürmüş, geçmiş. Bana 5 tane kadar iğne yaptılar. O şekilde düzeldim.

İlk olarak bir antidepresan ilaçtır bu ilaç türünün azı veya çoğu insanda büyük etkiler yapar. O yüzden hangi saatte için ve hangi dozda alın dedi ise o zaman ve o dozda alın. 1 hafta sonra gelin dedi ise gidin aksatmayın. İlacı aldığın günden itibaren haftalık çizelgeni tut. 1. gün kedini nasıl hissettin ilacı içtikten 4/5 saat içinde ne tür değişiklikler oldu ve ne kadar sürdü? Bunları günlük olarak çizelge haline getir ve doktorunla kontrole gittiğinde paylaş.

Eğer durumun iyileşme yönünde ise doktorun doz artırımına gidecektir. Sen başlangıç dozu olarak çok düşük başlamışsın muhtemelen yaşın 20'nin altında. O yüzden yukarıda yazdıklarımı dikkate alın. Eğer dayanamayacak vaziyette rahatsızlanırsan acilen doktoruna, doktoruna ulaşamayacak vaziyete gelirsen bir acil'e gidip kullandığın ilacı ve ne kadar süre kullandığını bildir. Zaten orada soracaklardır. Bu tür ilaçlar genelde uyku yapar ve halsizlik yapabilir, genel geri bildirimdir.

3-4 saat önce içtim, arkadaşımı sinir etmiştim sorular sorarak, sonra 2-3 saat düşüne düşüne dolaştım sanırım bende omplusif komplusif bozukluk var çok takıntılıyım, işte şimdi yeni barıştık barışmadan önce kendimi kötü hissediyordum ama üzülmüyordum, şimdi gene aklıma garip garip şeyler geliyor. Yani bu arkadaşım bana neden barıştı? Bana karşı ne bir kötü planı varsa? Çok barışmak istediğim için mi barıştı? İntihar edeceğimi falan düşünüp, başına bela almamak için mi barıştı? Acaba gerçekten barıştı mı?

Böyle sorular aklıma geliyor sürekli, sorunca da kızıyor küsüyor, yaptığım yanlış bir şey sanırım karar veremiyorum, doktor 2-3 hafta içinde etkisini gösterir dedi. Şimdi ben ne yapmalıyım? Ne aklımı kaybedersem? Aklımı kaybedip çevremdeki insanlara zarar verirsem? İntihar edersem ve bu da çevremdeki insanların başına patlarsa?

Aile hayatınızı bilmediğin için normal bir insan tavrında davrandığınızı hissediyorsanız kendinizi sıkmayın. Ancak bu düşünceleri kendinize saplantı yapmayın çünkü üzüldüğünüz durumlarda çoğu kişide bu durumlar olur. Ancak yukarıda dediklerimi uygulamayı unutmayın. Kafanıza fazla şeyler takmayın, sıkıntıların gelip geçici olduğunu düşünün o zaman rahatlarsınız ne kadar senin üzerine baskı yapan olursa o kadar rahat olman gerekir. Çünkü dünya hali herkes birbirine bir sebepten kızabilir. Dersleriniz varsa ders çalışma hayatın varsa işine odaklan başkalarının dediğine kafayı takmayın ilaçlarını kontrollü iç gerisi gelir geçmiş olsun.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı