Ilaclarla Ilgili Alerjik Reaksiyonlar

otto_kahn

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar,
Basimdan gecen bir olayi anlatmak istiyorum. Bu konuda bilincli degildim ve olumden donmusum.
Yaklask 2 hafta once bir nedenden dolayi elimin kemikli yerleri yara oldu. Sisti ve hafif kanadi. Cuma gunu doktora gittim. Krem ile bir ilac verdi. Eve gelip biseyler yiyip hapi ictim. 5 dakika sonra surekli hapsirmaya basladim. Damagim sisti, dudagim uyustu, goz kapagim sisti ve seyirmeye basladi, seyirmeden kastim pit pit seklinde atmasi. Anlim sisti, vucudum kipkirmizi oldu, normalde bir a4 cizgisiz kagit gibi beyazimdir. Sirtim yumru yumru oldu sisti. Kulaklarimdan ates cikti. Alelacele acile gittim. Hemen 2 tane igne yaptilar, sonra seruma ilac katip vermek istediler. Hemsirede cok panikledi kolumun 3 yerinden deldi ve sisip morardi oralar. Birqz durun dedioten sonra doktor igne olarak vermeyi uygun gordu. Zangir zangir titriyodum bilimcim yerindeydi. O igmeden de sonra titremem azaldi ve kendime gelmeye basladim. Oradakiler cok panikledi. Doktorun sunu dedigini hatirliyorum, iyi olucak miyim sorusuna " Neyin garantisini nasil vereyim". Dqha sonra doktor iyi oldugumu gorunce acikladi, olumden donmusum. Dqha once birisi bu sekilde gitmis. Igneler ise yarqmamis. Bu sabahta igne icin baska yere gittim, oraeakide dedi, cok buyuk bir ihtimal gidebilirdin dedi.
Penisilin ve turevlerine alerjim varmis. Kimligime yazdilar. Prospektusu okurum hep ama alerjim oldugunu bilmezdim.
Kendi basima geldi, baskalarida yasamasin diye hemen buraya yaziyorum zar zor. Eger penisilin ihtiva eden bir ilac kullanicaksaniz ve alerjinizin olup olmadigini bilmiyorsani, test yaptirin, sakin usenmeyin.
Acikcasi bu olaylar sonucu sanslimiyim degilmiyim bilemedim. Belkide her ikiside esittir. Siz sakin sansa birakip riske girmeyin.
Saglicakla kalin.

Bu doktorlar artık işi ciddiye almamaya başladı o yüzden bu durumlar oluyor. Adam bir sorar bir şeye alerjin var mı diye. Bilmiyorum diyorsan test yaptırıp ilaç yazacak ama işte para gelsin insan hayatı önemli değil nasıl olsa. Biraz siyaset konuşanlar doktorlar hakkında da azcık siyaset yapsa fena olmaz.
Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Çok önemli yazdığım için ceza almışım. Aslında dikkat çekmek için yazmıştım. Bu şekilde forumdaki diğer arkadaşlarda okuyup bilinçlenirler ve yaşadıklarımı yaşamazlar diye düşünmüştüm.
Kolumdaki delikler acıyor dediğimde, yaşadığına şükret dediler. Gerçekten büyük tehlike atlatmışım. Çok büyük bir ihtimal ile giderdin dediğinde ise epey korktum. Ama şu an iyiyim.
Dediğinizde haklısınız. Doktorlar pek ciddiye almıyorlar. Geçen senede çok öksürüyorum diye, burun ameliyatı yaptılar. Meğer ona gerek yokmuş.
Gerçekten direkten döndüm. Düşük bir olasılıkla başardığımı söylediler.
Başkalarının bunları yaşamasını istemem. Prospektüsü okuyup, alerjileri olduğunu bilmiyorlarsa kesinlikle test yaptırmalarını istedim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı