İlamlı icra sonucu

ericburdon

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler. Tüketici hakem heyeti tarafından lehime sonuç verilmesine rağmen ödemem gerçekleşmedi. İlamlı icra yolu ile takip başlattım. Yaklaşık 1 ay önce başvuru yaptım fakat herhangi bir şekilde geri dönüş olmadı. İcra müdürlüğündeki çalışana sormadığım bazı sorular vardı. Yarın icra müdürlüğüne gideceğim fakat gitmeden önce tecrübeli arkadaşlara birkaç soru sormak istiyorum. Avukat tutmadım.

- İcra için tebligat gibi bir şey var mıdır? Borçluya gönderilecek şekilde.

- Eğer var ise tebligat için itiraz süresi var mıdır?

- Eğer borçlu ödeme yapmaz ise sonraki aşama haciz işlemi başlatmak mı?

İlamlı icra: Kişinin bir mahkeme kararına bağlı olarak icraya başvurması ve bunun üzerine mahkeme kararıyla (ilam ile) icra takibi başlatmasıdır. (THH'nin kararı mahkeme kararı niteliğindedir)
İlamlı icralarda borçluya tebligat gider. Eğer ilam kesinleşmişse yani THH kararından 14 gün sonra icraya verdiyseniz ya da önce verseniz de 14 günlük icra süresince itiraz olmadıysa yani kesinleşmiş kararla icra başlattıysanız, (ya da süre içerisinde karar kesinleştiyse) icraya itiraz için borçlunun icra dairesine itiraz etme durumu olmadığından icra mahkemesine başvurması gerekir ki sizin bu itirazın cevabını THH gibi beklemenize (onu da beklemeye gerek yok ama karar kesinleşmeden icraya verince, karar bozulursa size maliyet çıkmaması adına beklemekte fayda olduğu için) gerek olmaksızın haciz için başvuruda bulunabilirsiniz. Burada THH kararındaki gibi şöyle bir ayrıntı var: Eğer borçlu icra mahkemesinden (başvurusu kabul olduğunu varsayarsak) sonra itiraz etmek üzere temyize giderse ve karar bozulursa icranın iadesi de söz konusu ama bu THH kararlarında (tabi dosyaya bağlı olmakla birlikte) biraz seyrek görünen bir durum.
Not: Tebligat e-tebligat kullanıldıysa görmesi ya da açması önemli değildir ki tüzel kişiliğin Tebligat Kanunda belirtilen vasıfları taşıması halinde e-tebligatla bildirilmesi zorunludur.

Geri
Yukarı