İlk açılışta VGA no signal hatası

semihs1

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Bilgisayarımı yaklaşık 3-4 yıl önce topladım. 2 ay kadar önce bu sorunla karşılaşmaya başladım. Bilgisayarı ilk açtığım zaman normal açılma ekranı, anakart arayüzü vs beliriyor fakat Windows yükleniyor ekranı gelmeden hemen önce VGA no signal hatası geliyor ve ekran gidiyor. Ekran kartım HDMI çıkışlı monitör VGA dönüştürücü kullanıyorum.

Anakarttan kabloyu söküp takarsam veya restart düğmesine basarsam PC tekrar açıldığında normal ekran geliyor bir sıkıntı yaşamıyorum. Şu an bu şekilde gidiyor aslında büyük bir engel yok fakat PC açarken 2 katı beklemek veya kablo sök tak yapmayla uğraşmak can sıkıcı. Daha önce yaşamış olan veya konu hakkında bilgisi olan birileri varsa yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkürler şimdiden.

Özellikleri:
Anakart; A320M Gaming Pro
İşlemci; Ryzen 3 1200
RAM; Vengeance LPX 8 GB 2400MHz
PSU; Corsair VS450
Depolamada 1TB WD Blue 7200RPM ve 120GB Kingston SSD var Windows 10 Pro OEM Key alarak etkinleştirdim sürücüler güncel gözüküyor

Sistemi açmadan önce BIOS'a girdiğinizde sorun oluyor mu?

BIOS'a girmeyi denemedim hiç ama anca akşam veya yarın sabah deneyebilirim çünkü bir kere açtığımda tekrar kapatıp açarsam bir sorun yaşanmıyor. Bilgisayar uzun zaman kapalı kaldıysa yaşıyorum bu sorunu.
İşin kötü yanı sorunu saptamak için bazı şeyleri değiştirip bilgisayarı kapat-aç yaparak test de edemiyorum. Bir kere açıldıktan sonra bir daha olmuyor çünkü.
geç olsa da sonunda denemeye fırsatım oldu. bios a girdiğimde herhangi bir sıkıntı olmuyor ekran geliyor biostan çıkıp tekrar yükleme ekranı geçtikten sonra vga no signal yazısı geliyor. yine aynı şekilde kabloyu çıkartıp takarsam veya pcyi resetlersem ekran normal bir şekilde çalışıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı