İlk defa Football Manager oynayacak biri ne yapmalı?

Amatör takımlar daha öğretici olur denilmiş fakat ben buna katılmıyorum. Öncelikle ilk kez oynayacağınız için oyuncularını iyi tanıdığınızı düşündüğünüz bir takım ile başlayın derim, bu da genellikle tuttuğunuz ve takip ettiğiniz takım oluyor. Çünkü yeni başlayan biri için çok fazla detay içeren bir oyun. FM14'ten beri oynuyorum oyunu, bir-iki tane atladığım seri oldu fakat genel olarak her oyunu uzun süreler oynadım. Benim bile kariyerin ilk gününü geçirmem bir-iki saati bulabiliyor (antrenman programı, diziliş, oyun stili, duran toplar, takip listeleri, teknik ekibin yenilenmesi ve alınabilecek muhtemel oyuncuların tespiti ile).

Bu sebeple, en azından oyuncularını iyi seviyede tanıdığınızı düşündüğünüz takımla başlamanız önemli. Ayrıca teknik ekibi de fena olmayan bir takım olursa oyunu öğrenene kadar antrenmanları ve görevlendirmeleri onlara bırakabilirsiniz.

Bunun dışında, oyunu iyice öğrenebilmek için özelliklerin üzerine geldiğinizde hangi özelliğin ne işe yaradığını anlatan kısa paragraflar var. Bunları detaylıca okursanız, hangi mevkide ve rolde hangi özelliklere ihtiyacınız var bunları anlayabilirsiniz. Basit olarak, zihinsel özellikleri iyi olan topçu genel olarak teknik özellikleri seviyesinde veya üstünde performans verir diyebiliriz. Ancak mesela çalışkanlığı, soğukkanlılığı, karar alması ve kararlılığı düşük bir oyuncu, teknik özellikleri isterse üst seviyede olsun çok iyi bir performans vermesi zor olacaktır.

Ayrıca, oyuncu ve teknik personelin özellikler sayfasında görünmeyen gizli özellikleri vardır. Bunlar kavgacılık, sakatlık yatkınlığı, büyük maçları sevip sevmemesi gibi özelliklerin yanı sıra oyuncunun veya personelin güncel yeteneği (CA) ve potansiyel (maksimum ulaşabileceği yeteneği) (PA) yeteneğini belirler. CA ve PA değerleri 0-200 arasında olur. Bazı genç oyunculara ise databese'de PA olarak negatif değerler verilir. Negatif olan PA değerleri yeni bir oyun başlattığın zaman rastgele olarak belirlenir. Örneğin bir oyuncunun -10 değerindeki PA'sı 170-200 arası, -95 160-190 arası, -9 ise 150-180 aralığında bir PA değerini rastgele olarak alacağını belirler. -15 (0-30) a kadar düşüyor bu değerler sırasıyla.

Üstte bir arakadaşın belirttiği gibi yüz ve logo paketi olmadan oynamayı ben de tavsye etmiyorum, oyun zevkini 4-5 kat artırıyor bunlar. Yüz ve logo paketlerinin yanı sıra medya yamaları, kupa ve stadyum görselleri gibi bir çok grafiksel yama mevcut Footbal Manager için. Bunları takip etmek için FMScout sitesini önerebilirim.

Bence ilk olarak taraftarı olduğun kulübün takımı veya 5 büyük ligin önde gelen takımlarıyla başlaman daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı