İlk dönem ders notu 70 2.dönem 30 ise sınıfta kalınır mı?

Troll Face

Hectopat
Arkadaşlar mesela ilk dönem genel ortalama 80 ve atıyorum edebiyat 70 ortalama. 2.dönem genel ortalama 62 falan olsa ve edebiyat ortalamam 30 olsa geçer miyim?

Edebiyat ortalamanız 30 ize her türlü kalıyorsunuz veya sorumluluğa giriyorsunuz diye biliyorum.
Emin olmadan yorum yapmamanız doğru olur. Kalma ve geçmelerde iki dönemin ortalaması baz alınır.

Şimdi konu sahibinin sorusuna gelecek olursak sınıf geçme şartları:
  • Yıl sonu 50 ve üzeri ortalama. İki dönemin ortalaması hesap ediliyor.
  • Edebiyat gibi baraj derslerden yıl sonuna göre kalmış olmamak. 50 ve üzeri ortalama olmalı. İlk dönem ortalamanıza bakılmaksızın ikinci dönem Edebiyat ortalamanızı 70 ve üzeri tutarsanız doğrudan geçersiniz.
  • Devam zorunluluğunu sağlamak. İzinsiz 10 gün, 30 gün de toplam hakkınız var. İkisinden birisinin yarım gün aşması durumunda kalırsınız.
  • En önemlisi de bu üç şartı sağladığınız sürece zayıf sayısının hiçbir önemi yok. Bazı haber sitelerinde görüyorum, şu kadar zayıfınız olursa kalırsınız falan diyor da bir alakası yok. Resmi kaynakla belirteceğim zaten şimdi sebebini.
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği devamsızlık maddesi, madde 36:

(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

Okula devam zorunluluğu hakkında madde 36:

MADDE 36- (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26'ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.

Bir dersten başarılı sayılabilmek için madde 56:

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma

MADDE 56
- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

Doğrudan sınıf geçme, madde 57:

Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57
- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan
öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Bu ikinci maddede kast edilen Edebiyat gibi baraj dersler.

En önemlisi de şu kadar zayıfın olursa kalırsın olayının bir aslının olmaması, madde 58.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması:

MADDE 58- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Burada ortalaması 50 ve altında olanlar için diyor. Kısacası ortalaması 50 ve üzerinde olanların dert etmesi gereken bir durum yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı