İlk kod nasıl yazıldı?

Yani arkadaş diyor ki bilgisayar 1-0 farkını ya da 1-1-0-0-1-0-1 gibi kombinasyonlara nasıl tepki vereceğini nasıl anladı diyor...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılan ilk kod, Turing sanal makinesine verilen ilk sanal şerit olsa gerek. Bunu da Alan Turing yazmıştır.

Elektrik gerilimleri ile yani 0V 5V biçiminde sonra assembly sonra c sonra c++ vs. gidiyor.
Yazdığın her kod 0V 5V biçimindeki işlemcinin anladığı komut kümesine yani 0 1 lere çevrilir elektronik ortamda saklanır istenildiği zaman çalıştırılır. Komut kümesi işlemcinin anladığı dildir. Bu dil işlemciyi üreten firmanın mühendisleri tarafından donanımsal olarak işlemciye gömülür. İşlemcinin control unit denen birimi fetch decode execute dediğimiz sonsuz bir döngü içinde yürütür, sonsuzdan kasıt elektrik bitene kadar. Bilgisayar açıldığında ilk olarak eeprom'daki bios'tan başlar ordan akış bootloader'a ordanda işletim sistemine gider, işletim sistemi ise senin programlarını zaman paylaşımlı olarak işlemcide koşturur.

Kanımca ortada bilgisayarların anladığı bir şey yok. 1 ve 0 dediğimiz olay en basitinden bir lambanın açık (1) ve kapalı (0) olması durumu gibi bir şey. Arkadaşların anlattıklarından yola çıkarak, 01000001 şeklinde ikinci ve sonucu lamba yanıyorsa terminalde "a" harfi çıkacak şekilde yapılıyorlar. Matemaktikte ki mantık konusunun da alakası var bu olayda tabi.

Tek iyi olduğum konu.

1 ve 0 olayı transistör'leri oluşturur. transistörler işlemcileri oluşturur.
işlemciye ne yapacağını söylemek için 1 ve 0 kod düzenine ihtiyaç var.

Selam millet sorum yukarıda belirttiğim gibi ilk Kod (Program) nasıl yazıldı? Bildiğiniz gibi kod yazmak için kodlardan yardım alıyoruz. (Ne demek istediğimi anlatamamış olabirim kusura bakmayın.) Metal parçaları nasıl kodu algıladı
İkilik sistem ile yazıldı
wikipediada detaylı bir şekilde anlatıyor gidip bakabilirsin.
Peki 0 ve 1'i nasıl anladı dersen zaten 0 = yok 1 = var
yani kablolardan elektrik geldimi = 1
gelmedi mi = 0

Yeni konular

Geri
Yukarı