İlk Pyhton kodum

Bilişim derslerinde gösteriliyor bu kodlar lisede.
Lisede bilgisayar bilişimi dersinde Python öğretiyorlar.
7. sınıfım ben.
Gayet güzel olmuş, ellerinize sağlık.

İşinizi kolaylaştıracak birkaç şey eklemek isterim:
[CODE lang="python" title="Python"]
# Değişken oluştururken, eğer değişkenimiz bir kelimeden fazlaysa camelCase dediğimiz tanımlama biçimini kullanırız. Bunu uygulamak zorunda değilsiniz, sadece bir öneri :)
First_name = "Akif" # ✗
firstName = "Akif" # ✓

# FString ve .format() kullanımını öğrenmeniz size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.
Full_name= first_name +" "+ last_name # ✗
fullName = f"{firstName} {lastName}" # FString kullanımı, önerimdir. tırnak işaretleri içerisine istediğiniz diğer eklemeleri yapabilirsiniz.
fullName = "{} {}".format(firstName, lastName) # Bu işlemde gösterdiğim yöntemler anlamsız gelebilir, daha ileri çalışmalarda faydasını hissedersiniz.

# Özellikle de print metotlarını kullandığınızda, şimdi de burada gösterelim:
print((full_name) +str(age)+" yaşındadır, ve "+str(height)+" santimetredir." ) # ✗
print(f"{fullName}, {str(age)} yaşındadır ve {str(height)} boyundadır.") # ✓
print("{}, {} yaşındadır ve {} boyundadır.".format(fullName, str(age), str(height))) # ✓

# Sizce hangisi daha kolay? :)
[/CODE]
Şu an hiç bir şey anlamadım saat 11 de bakacağım :D

Hangi kurs veya kitabı kullanıyorsunuz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tam olarak nereyi anlamadığınızı söylerseniz yardımcı olabilirim.
print("{}, {} yaşındadır ve {} boyundadır.".format(fullName, str(age), str(height)))
yazmak nasıl
print((full_name) +str(age)+" yaşındadır, ve "+str(height)+" santimetredir." )
yazmaktan iyi oluyor?

print("{}, {} yaşındadır ve {} boyundadır.".format(fullName, str(age), str(height)))
yazmak nasıl
print((full_name) +str(age)+" yaşındadır, ve "+str(height)+" santimetredir." )
yazmaktan iyi oluyor?
Daha iyi olmuyor, çıktıda hiçbir fark yok. Amaç okunabilirliği ve anlaşılabilirliği arttırmak, hangisini tercih ederseniz. :)

Şimdilerde demek okullarda Python öğretiliyor. Gerçekten çok iyi.

Biz ortaokuldayken bilişim dersinde "F" klavye ile İstiklal Marşı'nı yazıyorduk. Hoca ilk yazana + vereceğini söyleyince, bende hemen alttan klavyeyi "Q" moduna çevirmiştim. Yerlerini ezbere bildiğim için ve çok hızlı yazabildiğim için açık ara fark ile bitirmiştim.

Bu arada klavyeleriniz "Q" klavye mi? Türkiye'de resmi kurumların bile yarısından fazlasında "Q" klavye kullanılırken, bu yarım akıllılar okulda bize zorla "F" klavyeyi öğretmeye çalışıyorlardı da.

3.5 ay önce öğrenmeye başladığımda bunun yarısını bile yazamıyordum, yavaş yavaş, sora sora öğreniyoruz, acelemiz yok, çift dikiş olsun.

Geri
Yukarı