İlkokul akran zorbalığını engellemiyor

Tosunbey

Picopat
Yer
Mersin, Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar Technopat ahalisi!
3. Sınıfa giden kardeşime sınıflarındaki biri bir süredir zorbalık yapıyormuş. Çocuk der geçerim ama taş atmaya başlamış. Kardeşim de okuldan soğuyor. Yani önüne geçilmeli.

Okul yönetimi ise tatilden sonra sınıfını değiştirecek. Ama 4 şubeli okulda engelleyeceğini çok zannetmiyorum.

Eğer çare olmazsa ne yapabilirim, ilkokulda çocuğa disiplin cezası veremezler, ben de zaten çocuğa bir şey olsun istemiyorum. Ama akran zorbalığı var ve bunun önüne geçilmeli.

İdarenin zorbalık yapan çocuğun ailesi ile görüşmesi gerekiyor kendi çocuklarına ne doğru ne yanlış öğretsinler sadece sizin çabanızla olacak şey değil.

Öncelikle geçmiş olsun. Büyük ölçüde süreç dediğiniz gibi olacak ve bu zorbalığın önüne geçilemeyecektir. En başta yapılması gereken zorbalayan çocuğun ailesiyle iletişime geçmektir. Çünkü bu çok çok ciddi bir konu ve çocuğun ileri hayatını büyük ölçüde etkileyecektir. Eğer hâla durum aynı kalırsa zorbalık yapan çocuğa çok ciddi cezalar verilmelidir ki bunun için okul idaresiyle sürekli iletişim halinde kalmalısınız.

Ailesiyle konuşun. Kardeşine çocuklar zarar vermeye devam ederlerse darp raporu alıp savcılıga suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyin. Çocuk yargılanmaz ancak anne babası yargılanır.

Yeni konular

Geri
Yukarı