İlledelinux Mate kullanıma hazır

BayCoder

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba iyi forumlar, 13.00 saatleri gibi İlledelinux Mate kullanıma açıldı. Bende hemen bir açıklama yapmak istedim. Sürüm ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Genel bilgileri
Debian buster (10) stable (non-Free) tabanlı.
İşlemci mimarisi 64 Bit.
BIOS-UEFI destekli.
Masaüstü ortamı Mate.
Kendi orijinal pencere yöneticisi, metacity (marco).
Hem klasik kuruculu hem calamares kuruculu.
Canlı ortama sahip (kurmadan denemek için).
Sistem teması, macOS-3D-Blue tema, ek tema Mojave.
İkon teması, reversal Blue tema.
Varsayılan yazı tipi, cantarell.
Siklet, orta.
Kurulu RAM kullanım ortalaması 500 MB, canlı RAM kullanım ortalaması 600 MB.

Bellibaşlı bazı kurulu paketler
Firefox, Synaptic, software Center, GNOME Games, Celluloid, Mintstick, Bleachbit, GIMP, LibreOffice, plank, Grub Customizer...

Özellikler
  • Üstte Mate panel, altta plank bulunuyor.
  • Mate panel oldukça zengin ve kullanışlı içeriklere sahip. Bunlardan biri kendi özel olarak entegre ettiği panther Launcher menü, diğeri ise bir vala panel eklentisi olan vala panel appmenu.
  • Plank'a hızlı kullanım için favorites adında bir kısayol menü eklendi. Caja dosya yöneticisi sağ bağlam menüsüne uyarladığı "favorilere ekle" adındaki tuş ile favorites menüye en çok kullanılan simgeleri ekleyebilirsiniz.
  • Kendi geliştirdiği 20 civarında kullanışlı araçları bir pencerede toparladı ve kısayolunu üstteki panele ekledi.
  • Bu araçlar şunlardır: Conky'i aç veya kapat, çekirdek kurulumu (kernel), dünya televizyonları, ekran çözünürlüğü, equalizer, giriş müziğini aç veya kapat, grub yükleyici, hataları düzelt, internet hız testi, kök olarak aç, kök olarak çalıştır, masaüstü kur, otomatik oturum aç, programların RAM kullanımı, servisler, sistem canlı bilgiler, sistemi iki farklı depodan güncelleyin, uçbirime neofetch ekle veya kaldır, üçüncü taraf yazılımlar kur.
  • Caja dosya yöneticisi sağ bağlam menüsüne çeşitli amaç için gerekli gördüğü 9 adet özellik ekledi.
  • Bu özellikler şunlardır: Bu dizinde ara, çalıştır, duvar kağıdı olarak ayarla, favorilere ekle, gizli dosyaları göster, ISO bilgisi al (hash), pluma ile aç, USB'ye yazdır, yolları kopyala.
  • Sisteme macOS havası hakim, gençlerin yoğun kullanımı neticesinde böyle bir hava katmayı düşünüldü.
  • Dağıtımda birçok elemelerden geçirerek eklenen 20 adet arka plan resim bulunuyor.
Ben @BayCoder olarak dağıtımı daha denemedim ama en yakın zamanda denemeyi planlıyorum. Test sonuçlarımı yazmayı düşünüyorum. Bu konu bu kadardı herkese okuduğu için teşekkür ediyorum.

@runit @Dengesiz Kokarca @cengover_ekin

Dosya Ekleri

• illedelinux-mate-terminal.png
    illedelinux-mate-terminal.png
    452 KB · Görüntüleme: 90
  • illedelinux-pantheon.png
    illedelinux-pantheon.png
    412,7 KB · Görüntüleme: 82
  • illedelinux-tools.png
    illedelinux-tools.png
    437,3 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme: