iMac 21.5 A1418 sistemde SSD'ye yükseltme sonrası işletim sistemi yüklenemiyor

Akbulut

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Sorunu ve sırayla ne yaptığımı açıklayacağım. Aşırı ağır teknik bilgileri anlayamayabilirim ama %80 anlayabileceğimi düşünüyorum.

iMac 21.5 inch A1418 model iMac bilgisayar (Late 2012 cihazı sanırım) 2014'de sıfır alındığından beri üzerinde bulunan aynı küçük HDD ile çalışıyor. Bootcamp ile win+mac olarak çalışan pc'nin harddiski vefat etti.

Ekran kısmından açıp, narin bir şekilde temizleyip HDD yerine James Donkey JD480 SSD taktım. Eşekten uzak durmak lazım çok iyi biliyorum, bu ssd kendi masaüstü pc'mde sorun çıkartıp sıfırıyla değiştirildi. Sıfır şu anda. Son bişmanlık neye yarar.

1. İşlem: iMac SSD'yi görmediğinde Disk İzlencesi kısmından internette anlatılan günlüklü seçeneğiyle silip formatladım. Kurulum yaparken önce WIFI sonra Kablo ile internete bağlı bir şekilde denedim (ayrı ayrı). Her loading barı dolduğunda 10-15dk ekledi üzerine. Yaklaşık 8 saat bu şekilde çalıştı ama ilerleme olmadı. Bir kaç gün arka arkaya bu işlemi internetten araştıra araştıra denedim ancak ilerleme olmadı.

2. İşlem: Mountain Lion kurulu olduğu için win-pc üzerinden mountain lion USB si hazırladım. Yani .dmg dosyaya ulaşıp 16gb usb'yi TransMac ile mac'e göre formatlayıp içerisine yazdım. Loading barı yine aynı sıkıntıda süre ekledi sürekli. Zaten USB'den başlatmadı bence cihazı. İçerisinde bulunan yazılımdan denedi yine. Olamadı bir türlü, USB'yi göremedi de.

3. İşlem: Sonraki günlerde tekrardan iMac'i çalıştırdığımda yükleme pencereleri vs arayüz Catalina arayüzüne dönüşmüştü. Bu sefer sıfır güncel bir macbook bulup USB'yi Mac Os Catalina olacak şekilde o cihazdan hazırladım. Bu sefer USB'yi gördü. Başlatıcı olarak USB'yi seçtim. Bu sefer de Apple logosu altında loading barı dolarken sonunda "yasak" sembolü çıkıyor. Araştırdığım üzere bu sembol işletim sisteminin cihaza uygun olmadığı yönünde vs. bir bilgiye ulaştım.

iMac şu anda stok kendi hafızasından arayüzü açtığında tasarımı Catalina olarak geliyor. İnternetten çok araştırıp bir çok şeyi arka arkaya denediğim için kafam da çorba oldu.

Bu işlemler sırasında herhangi bir şeyi kesinlikle yanlış yapmış olma ihtimalim çok yüksek. Dün karar verdiğim üzere bir kaç güne camdan aşağı atacağım cihazı gibi duruyor. Yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.

Ne yazık ki SSD burada her şeyin başı olarak geliyor. Samsung EVO serisine yönelmeyi denemeniz daha iyi olabilir :)

Müthiş bir cevap beklenildiği gibi 😁 Ama hocam çözüm gerçekten bu mudur? Yani emin olmadan da fazladan ve pahalı bir SSD almak istemiyorum. Tek çözüm buysa tabii ki alacağım cihazı çöpe çıkartmak manasız.

Hani başka bir çözümü varsa bunun onları denemek lazım sanki. Belki başka bir konuda sıkıntı var, SSD alsam o da boşa gidebilir...

Son düzenleyen: Moderatör:
Müthiş bir cevap beklenildiği gibi 😁 Ama hocam çözüm gerçekten bu mudur? Yani emin olmadan da fazladan ve pahalı bir SSD almak istemiyorum. Tek çözüm buysa tabii ki alacağım cihazı çöpe çıkartmak manasız.

Hani başka bir çözümü varsa bunun onları denemek lazım sanki. Belki başka bir konuda sıkıntı var, SSD alsam o da boşa gidebilir...
Ne yazık ki sorun SSD, PM serisi nedeni bilinmeyen bir şekilde macOS ile uyumsuz.

Ne yazık ki sorun SSD, PM serisi nedeni bilinmeyen bir şekilde macOS ile uyumsuz.
Teşekkür ederim, o zaman alalım madem öyle bi evo modeli. Bu PM serisi dediğiniz konu hakkına bilgi sahibi değilim, bunla alakalı okuyabileceğim bir kaynak var mıdır paylaşabileceğiniz?

Merhabalar, biraz geç oldu ama elimdeki SSD'yi satıp Samsung Evo 870 modelini aldım. SSD'yi taktım ancak kurulum başlattığımda internet üzerinden kurulum başlatabiliyorum, bu kurulum da ilk yükleme barı her dolduğunda tekrardan "15 Dakika kaldı" gibi sürekli dakika ekliyor.

Bazen "2,727,830 gün kaldı" da diyebiliyor ama hızlıca düşüyor. Gece açık bırakıp sabah geldiğimde ise "Osx yüklemek için gerekli bileşenler indirilemiyor" uyarısını gördüm.

Aynı yerde mi takıldım yine yoksa başka bir soruna mı geçtim bilemiyorum
Bu arada, yüklemenin sürekli devam ettiği sayfa şu "Ek bileşenler indiriliyor. Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacaktır" ekranı. OS X Mountain Lion olarak kurulum deniyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı