IMac İle 4K Film Düzenlemesi İçin Öneri

chacha91

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Bende 2014 Macbook Air var. Ve 2011 IMac var.
İlginç bir şekilde 4k videoları Macbook Air'de daha hızlı bir şekilde izleyebilirken, IMac'te takıla takıla yavaş bir şekilde izleyebiliyorum. Edit yaparken de çok takılıyor maalesef.
Imac'in özellikleri air'a göre çok daha yüksek. Anlamıyorum neden böyle?
Ne yapmam gerekir arkadaşlar, bir ton para verdim bu Imac'e gerçekten umutsuz durumdayım.
Özellikleri aşağıda yazıyorum. Yardımcı olursanız çok makbule geçer!

MacBook Air (13 inç, 2014 Başı)
  • İşlemci: 1,4 GHz Intel Core i5
  • Bellek: 4 GB 1600 MHz DDR3
  • Başlangıç diski: Macintosh HD
  • Grafikler: Intel HD Graphics 5000 1536 MB

iMac (27 inç, 2011 Ortası)
  • İşlemci: 3,4 GHz Intel Core i7
  • Bellek: 16 GB 1333 MHz DDR3
  • Startup Disk: OSX
  • Başlangıç diski: Macintosh HD
  • Grafikler: AMD Radeon HD 6970M 2048 MB

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizde Sandybridge işlemci var, kendi ekranı da zaten 4K olduğundan, kağıt üstünde donanımsal bir yetersizlik yok diyebiliriz. Birkaç soru ve olasılıktan bahsetmek gerek bu noktada;
- Macos' un hangi sürümünü kullanıyorsunuz?
- Hangi montaj programınında düzenleme yapıyorsunuz ?
- Bahsettiğin 4K videoların bitrate' i ve kullandığı codec nedir? Youtube 'da izlediğiniz 4K videolar dahi takılıyor mu ?
- Biraz araştırınca bazı benzer sorunlardan DJI veya GoPro gibi cihazlardan alınan görüntülerde rastlandığı ve codec problemi olduğundan bahsediliyor, ekstra bir codecpack yüklenerek çözülebiliyormuş .
- Eğer iMac' te mekanik hdd varsa bu da 4K videoların sıkıntılı çalışmasına neden olabilir.Yüksek bitrate videolarla çalışırken bottleneck yapabiliyor.
-Macbook Air ' ın işlemcisi ile imac arasında 3 nesil fark var, çekirdek hızından ziyade desteklediği teknolojiler fark yaratıyor olabilir ve ayrıca MBA' ın SSD kullandığını da unutmamak lazım.

Ayrıntıları bilmediğimden ötürü ben oyumu codec probleminden yana kullanıyorum.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sorularınızı aşağıda cevapladım. Düşüncelerinizi tekrar iletirseniz çok memnun olurum!

macOS Sierra Version 10.12.3

Adobe Premier Pro CC 2015

- Bahsettiğin 4K videoların bitrate' i ve kullandığı codec nedir? Youtube 'da izlediğiniz 4K videolar dahi takılıyor mu ?
Bit rate 1 027 Mb/s
Kullandığı codec: ProRes (Version 1) (4444)

- Biraz araştırınca bazı benzer sorunlardan DJI veya GoPro gibi cihazlardan alınan görüntülerde rastlandığı ve codec problemi olduğundan bahsediliyor, ekstra bir codecpack yüklenerek çözülebiliyormuş .
Hangi codec'i yüklemem gerekiyor?

- Eğer iMac' te mekanik hdd varsa bu da 4K videoların sıkıntılı çalışmasına neden olabilir.Yüksek bitrate videolarla çalışırken bottleneck yapabiliyor.
-Macbook Air ' ın işlemcisi ile imac arasında 3 nesil fark var, çekirdek hızından ziyade desteklediği teknolojiler fark yaratıyor olabilir ve ayrıca MBA' ın SSD kullandığını da unutmamak lazım.
Evet büyük ihtimalle hdd, nasıl bakıldığını bilmiyorum ama 2011 olduğu için öyle tahmin ediyorum.
Bu durumda nasıl çalıştırabilirim 4k videoları?

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sorularınızı aşağıda cevapladım. Düşüncelerinizi tekrar iletirseniz çok memnun olurum!

macOS Sierra Version 10.12.3

Adobe Premier Pro CC 2015

Bit rate 1 027 Mb/s
Kullandığı codec: ProRes (Version 1) (4444)

Hangi codec'i yüklemem gerekiyor?

Evet büyük ihtimalle hdd, nasıl bakıldığını bilmiyorum ama 2011 olduğu için öyle tahmin ediyorum.
Bu durumda nasıl çalıştırabilirim 4k videoları?

Bitrate 1.027 Mb/s ise bu aşağı yukarı hdd ye saniyede 120-130 MB veri yazılması ve okunması demek ki çok çok yüksek bir rakam bu mekanik HDD için ve bana kalırsa normal değil. 2011 iMac' lerde kullanılan sabit disklerin transfer hızları aşağıdaki gibi;

External Data Transfer Rate300Mbps
Internal Data Transfer Rate125 Mbit/s
[TBODY] [/TBODY]

Görünen o ki bir bottleneck durumu söz konusu. Apple ProRes codec lerine sahipseniz Final Cut' ta de yüklü demektir, ancak yine de güncel olmak açısından buradan codec' leri indirip tekrar kurun;
Pro Video Formats 2.0.5
Final Cut ProRes codec' lere göre optimize , dolayısıyla orada da bir test yaparsanız bunun donanım sıkıntısı olup olmadığı tam olarak belli olacaktır. Eğer aynı sıkıntı devam ediyorsa HDD bottleneck yapıyor ve SSD' ye terfi etme zamanı gelmiş demektir.

Ek Not:
Apple ProRes 4444' ün 1.027 Mb/s gibi bir değerde olması bana kalırsa normal değil. Düzenli olarak ProRes Codec' leri kullanıyorum ilk kez bu kadar yüksek rakamlar görüyorum. Apple' ın kendi sitesinde verdiği rakamlarla da 3 kat fark var neredeyse. Tahmin ediyorum ki elinizdeki dosyanın boyutu da devasadır.
Final Cut Pro 7 Professional Formats and Workflows

Çekimlerde, Alexa, Blackmagic vs . gibi yüksek bitrate kayıt alabilen kameralar kullandıysanız belki bu rakamlar normal karşılanabilir, o durumda da iMac biraz zayıf kalabilir görüntüleri işlemekte.

Başka sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım bu konu hakkında.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı