İmam Hatip Kurumlarının anayasaya aykırı hareket etmeleri

reeltirci

Picopat
Daha fazla  

Dostlar yukarıya linkini bıraktığım konuya istinaden bu konuyu açma gereği duydum.
Konu sahibi arkadaş ailesinin zoruyla imam hatip lisesine gönderildiğinden bahsetmiş. Ve imam hatip lisesindeki ortamdan bahsetmiş ( Kız ve erkeklerin ayrı yerlerde olması vesaire. ) Konuya gelen bir yorumda bu durumun gayet normal olduğunu savunan bir şahıs dikkatimi çekti. Cumhuriyetimizin 100. yılına gelmemize rağmen hala bu tür konuları konuşuyor olmamız ve Atatürk'ün bize bıraktığı cumhuriyetimize yazık ettiğimizi görmekteyiz. Şu anda imam hatip lisesinde ve ortaokullarında okuyan çoğu öğrenci ailesinin zoruyla gitmektedir.

Ailesinin zoru olmasa bile aileleri sözde Müslüman olduğu için çocuklarını da küçüklükten beri bu şekilde yetiştirmiş ve imam hatiplere gitmeyi ve bu tür islamcıl görüşleri çocuklarına mühürlemişlerdir. Dolayısıyla şu anda imam hatiplere giden neredeyse tüm öğrenciler ailesinin bir geleneği olduğu için gitmektedir ve bu şekilde islamcıl yetiştirilmektedirler. Bu memlekette hiçbir kişiye zorla kuran okutulamaz, İslam öğretilemez, ibadet yaptırılamaz. Ancak gelinen noktada öyle bir yerdeyiz ki ülkemizdeki öğrenciler hala imam hatiplere gönderilmeye devam ediliyor ve bu nedenle de bu öğrencilerin geleceği ellerinden alınıyor. Güzel bir meslek sahibi olabilecekken bu tür eğitim kurumlarına gönderilerek gelecekleri karartılıyor. İmam olmaları veya dinle alakalı bir meslek erbabı olmaları sağlanıyor.

Demek istediğimi yanlış anlamayın imam hatiplerde okuyanlar iyi meslek sahibi olamaz demiyorum. Ancak sizin de bildiğiniz gibi neredeyse hepsi nitelikli bir meslek sahibi olamıyor. Hatta ve hatta kız öğrencileri üniversitelere göndermeyen aileler bile bulunmakta. İmam hatiplerin kapatılması gerekmekte ancak yakın gelecekte bu mümkün gözükmüyor. Zira kapatılması tarafındayım çünkü imam hatiplerin kapatılması anayasanın laiklik ilkesi ile ters düşmemektedir çünkü bahsettiğim gibi bu tür eğitim kurumları hem bir çöplükten ibaret hem de öğrencilerin hayatı karartılıyor. Atatürk'ün bize bıraktığı bu ülkede bu konuları konuşmamamız gerekiyordu.

Üstteki konuya mesaj atan arkadaşa sormak istiyorum Siz nerede yaşıyorsunuz? Böyle bir yorum yapmanızın sizin çağdaş, laik, demokratik, insan haklarına saygılı bir Türkiye Cumhuriyetine, Türk eğitim sistemine ve Atatürk'e bir hakaret oluşturduğunu söylemek istiyorum. Maalesef günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin getirildiği ve milletimizin düşürüldüğü durum budur. Hala konuştuğumuz şeyler kız erkek yan yana oturabilir mi? Din zorla öğretilmeli mi? Bu tür konuları konuşuyoruz. Hem milletimize hem cumhuriyetimize hem de Atatürk'ün onca emeğine gerçekten çok yazık ediliyor...

Son düzenleyen: Moderatör:

Dostlar yukarıya linkini bıraktığım konuya istinaden bu konuyu açma gereği duydum.
Konu sahibi arkadaş ailesinin zoruyla imam hatip lisesine gönderildiğinden bahsetmiş. Ve imam hatip lisesindeki ortamdan bahsetmiş ( kız ve erkeklerin ayrı yerlerde olması vesaire. ) Konuya gelen bir yorumda bu durumun gayet normal olduğunu savunan bir şahıs dikkatimi çekti. Cumhuriyetimizin 100. yılına gelmemize rağmen hala bu tür konuları konuşuyor olmamız ve Atatürk'ün bize bıraktığı cumhuriyetimize yazık ettiğimizi görmekteyiz. Şu anda imam hatip lisesinde ve ortaokullarında okuyan çoğu öğrenci ailesinin zoruyla gitmektedir. Ailesinin zoru olmasa bile aileleri sözde Müslüman olduğu için çocuklarını da küçüklükten beri bu şekilde yetiştirmiş ve imam hatiplere gitmeyi ve bu tür islamcıl görüşleri çocuklarına mühürlemişlerdir. Dolayısıyla şu anda imam hatiplere giden neredeyse tüm öğrenciler ailesinin bir geleneği olduğu için gitmektedir ve bu şekilde islamcıl yetiştirilmektedirler. Bu memlekette hiçbir kişiye zorla kuran okutulamaz, İslam öğretilemez, ibadet yaptırılamaz. Ancak gelinen noktada öyle bir yerdeyiz ki ülkemizdeki öğrenciler hala imam hatiplere gönderilmeye devam ediliyor ve bu nedenle de bu öğrencilerin geleceği ellerinden alınıyor. Güzel bir meslek sahibi olabilecekken bu tür eğitim kurumlarına gönderilerek gelecekleri karartılıyor. İmam olmaları veya dinle alakalı bir meslek erbabı olmaları sağlanıyor. Demek istediğimi yanlış anlamayın imam hatiplerde okuyanlar iyi meslek sahibi olamaz demiyorum. Ancak sizin de bildiğiniz gibi neredeyse hepsi nitelikli bir meslek sahibi olamıyor. Hatta ve hatta kız öğrencileri üniversitelere göndermeyen aileler bile bulunmakta. İmam hatiplerin kapatılması gerekmekte ancak yakın gelecekte bu mümkün gözükmüyor. Zira kapatılması tarafındayım çünkü imam hatiplerin kapatılması anayasanın laiklik ilkesi ile ters düşmemektedir çünkü bahsettiğim gibi bu tür eğitim kurumları hem bir çöplükten ibaret hem de öğrencilerin hayatı karartılıyor. Atatürk'ün bize bıraktığı bu ülkede bu konuları konuşmamamız gerekiyordu. Üstteki konuya mesaj atan arkadaşa sormak istiyorum siz nerede yaşıyorsunuz? Böyle bir yorum yapmanızın sizin çağdaş, laik, demokratik, insan haklarına saygılı bir Türkiye cumhuriyetine, Türk eğitim sistemine ve Atatürk'e bir hakaret oluşturduğunu söylemek istiyorum. Maalesef günümüzde Turkiye Cumhuriyeti Devleti'nin getirildiği ve milletimizin düşürüldüğü durum budur. Hala konuştuğumuz şeyler kız erkek yan yana oturabilir mi? Din zorla öğretilmeli mi? Bu tür konuları konuşuyoruz. Hem milletimize hem cumhuriyetimize hem de Atatürk'ün onca emeğine gerçekten çok yazık ediliyor...

İçimdekini söylemişsiniz resmen :)

Konu sahibi arkadaş ailesinin zoruyla imam hatip lisesine gönderildiğinden bahsetmiş. Ve imam hatip lisesindeki ortamdan bahsetmiş ( Kız ve erkeklerin ayrı yerlerde olması vesaire. ) Konuya gelen bir yorumda bu durumun gayet normal olduğunu savunan bir şahıs dikkatimi çekti. Cumhuriyetimizin 100. yılına gelmemize rağmen hala bu tür konuları konuşuyor olmamız ve Atatürk'ün bize bıraktığı cumhuriyetimize yazık ettiğimizi görmekteyiz. Şu anda imam hatip lisesinde ve ortaokullarında okuyan çoğu öğrenci ailesinin zoruyla gitmektedir.

Ailesinin zoru olmasa bile aileleri sözde Müslüman olduğu için çocuklarını da küçüklükten beri bu şekilde yetiştirmiş ve imam hatiplere gitmeyi ve bu tür islamcıl görüşleri çocuklarına mühürlemişlerdir. Dolayısıyla şu anda imam hatiplere giden neredeyse tüm öğrenciler ailesinin bir geleneği olduğu için gitmektedir ve bu şekilde islamcıl yetiştirilmektedirler. Bu memlekette hiçbir kişiye zorla kuran okutulamaz, İslam öğretilemez, ibadet yaptırılamaz. Ancak gelinen noktada öyle bir yerdeyiz ki ülkemizdeki öğrenciler hala imam hatiplere gönderilmeye devam ediliyor ve bu nedenle de bu öğrencilerin geleceği ellerinden alınıyor. Güzel bir meslek sahibi olabilecekken bu tür eğitim kurumlarına gönderilerek gelecekleri karartılıyor. İmam olmaları veya dinle alakalı bir meslek erbabı olmaları sağlanıyor.

Demek istediğimi yanlış anlamayın imam hatiplerde okuyanlar iyi meslek sahibi olamaz demiyorum. Ancak sizin de bildiğiniz gibi neredeyse hepsi nitelikli bir meslek sahibi olamıyor. Hatta ve hatta kız öğrencileri üniversitelere göndermeyen aileler bile bulunmakta. İmam hatiplerin kapatılması gerekmekte ancak yakın gelecekte bu mümkün gözükmüyor. Zira kapatılması tarafındayım çünkü imam hatiplerin kapatılması anayasanın laiklik ilkesi ile ters düşmemektedir çünkü bahsettiğim gibi bu tür eğitim kurumları hem bir çöplükten ibaret hem de öğrencilerin hayatı karartılıyor. Atatürk'ün bize bıraktığı bu ülkede bu konuları konuşmamamız gerekiyordu.

Üstteki konuya mesaj atan arkadaşa sormak istiyorum Siz nerede yaşıyorsunuz? Böyle bir yorum yapmanızın sizin çağdaş, laik, demokratik, insan haklarına saygılı bir Türkiye Cumhuriyetine, Türk eğitim sistemine ve Atatürk'e bir hakaret oluşturduğunu söylemek istiyorum. Maalesef günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin getirildiği ve milletimizin düşürüldüğü durum budur. Hala konuştuğumuz şeyler kız erkek yan yana oturabilir mi? Din zorla öğretilmeli mi? Bu tür konuları konuşuyoruz. Hem milletimize hem cumhuriyetimize hem de Atatürk'ün onca emeğine gerçekten çok yazık ediliyor...
Bir imam hatip öğrencisi olarak dediklerinize katılıyorum. Ben proje sınıfında okuyorum bu yüzden din derslerinin çoğu yok fakat okullar nitelikli değil. Tamamı kapatılmamalı ama sayıları azaltılmalı. Nitelikli imam hatip liseleri bırakılıp diğerleri anadolu lisesine çevrilmeli diye düşünüyorum. (Kapatmaktan kastım anadolu lisesi olarak eğitime devam etmesi.)

Bir imam hatip öğrencisi olarak dediklerinize katılıyorum. Ben proje sınıfında okuyorum bu yüzden din derslerinin çoğu yok fakat okullar nitelikli değil. Tamamı kapatılmamalı ama sayıları azaltılmalı. Nitelikli imam hatip liseleri bırakılıp diğerleri anadolu lisesine çevrilmeli diye düşünüyorum. (Kapatmaktan kastım anadolu lisesi olarak eğitime devam etmesi.)
Anadolu lisesine çevrilmeleri de gayet mantıklı. Yazdığım yazıya ekleyecektim unutmuşum.

Bende imam hatipte okuyorum bizim okul kampüs gibi zaten içinde üç adet okul var.
Bizim oradaki ortaokul kız erkek karışık.
Sayılarının azaltılması lazım kalite yerlerde geziyor her mahalleye açarlarsa olan bu olacaktı.

Geri
Yukarı