İmam Hatipten Anadolu Lisesine nakil yapmak doğru mudur?

ayberkeren

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar;

Bursa'da bir imam hatip lisesinde 10. sınıf okuyorum. İmam hatip liselerinin normal anadolu liselerine bakış daha zor olduğunu söyleyen bir çok arkadaş ve öğretmenlerim oldu. Bende normal düz bir anadolu lisesine geçiş yapsam sizce doğru bir karar vermiş olur muyum?

9. sınıf 58 ortalama ile bitirdim. Ortaokul arkadaşlarım benden daha başarısızken anadolu lisesinde 62-70 arası ortalama ile geçiyor sizce hangisi daha mantıklı bir seçim?

Lütfen acil yardım nakil yapmayı bekliyorum. Cevap beklediğim 3 tane soru var.

1- Hangisinin dersleri daha zor ve ağır?
2- Hangisinde iş ve gelecekte daha iyi yerlere gelebilme fırsatım olur?
3- Hangisinde daha rahat sınıf atlarım?

İmam hatip liselerinin normal anadolu liselerine bakış daha zor olduğunu söyleyen bir çok arkadaş ve öğretmenlerim oldu. Bende normal düz bir anadolu lisesine...
Anlayamadım?

Anadolu lisesi dersleri ve sınavları daha zordur.

Gelecekte Türkiye'nin nasıl bir yer olacağını kestiremediğimden cevap veremiyorum fakat şu an İmam Hatip mezunu olmak her kapıyı açıyor desem yalan olmaz sanırım...

Okuldan okula değişir aslında fakat genel olarak ele alırsak İmam Hatip lisesinde daha rahat sınıf atlarsınız.

Merhabalar;

Bursa'da bir imam hatip lisesinde 10. sınıf okuyorum. İmam hatip liselerinin normal anadolu liselerine bakış daha zor olduğunu söyleyen bir çok arkadaş ve öğretmenlerim oldu. Bende normal düz bir anadolu lisesine geçiş yapsam sizce doğru bir karar vermiş olur muyum?

9. sınıf 58 ortalama ile bitirdim. Ortaokul arkadaşlarım benden daha başarısızken anadolu lisesinde 62-70 arası ortalama ile geçiyor sizce hangisi daha mantıklı bir seçim?

Lütfen acil yardım nakil yapmayı bekliyorum. Cevap beklediğim 3 tane soru var.

Din ile alakalı şeyleri seviyorsan İmamhatip de kal .
Daha bilimsel ağırlıklı matematiksel lazımsa düz liseye geç. Düz lise seni Üniversite ye hazırlar .

Amacın sınıf atlamak ise okulunu değiştirmek yerine bırakmanı tavsiye ederim :) Anlaşılan okuduğun bölümle pek alakan yok, Anadolu lisesine geç, en azından ilgi ve alakanın olduğu bir bölüme geçiş yaparsın sonradan.

Amacın sınıf atlamak ise okulunu değiştirmek yerine bırakmanı tavsiye ederim :) Anlaşılan okuduğun bölümle pek alakan yok, Anadolu lisesine geç, en azından ilgi ve alakanın olduğu bir bölüme geçiş yaparsın sonradan.

Amacım sınıf atlamak gibi bir diye bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum neyse, sayısal ile aram iyi değil ancak sözelim iyi, din ile açıkçası merak vs. yok sadece zorunlu bir ders olduğundan dolayı görüyorum. Hangisinde daha rahat ederim onu merak ediyorum.

İmamhatipte bir geleceğin olamaz okul sınıf atlamak için değil kendini geliştirmek için vardır anadolu lisesinde okudum imam hatip nasıldır bilemem sadece zorunlu din dersi var diye biliyorum anadolu lisesinde de var anadolu lisesinde 4 derste zorlanırsın matematik kimya biyoloji ve fizik sözelci olarak kimya biyoloji fizik başarılı şekilde geçiyordum matematiği ne kadar saçılsam da orta seviyeler de not aldım hep dersi sevmediğin için dinlememezlik veya çalışmamazlık yapma en büyük hatan olur biyoloji sözel sayıyorum kimyada çalışılınca yapılıyor. Lisede alan seçimini eşit ağırlık olarak seçmeni öneririm sen ne kadar sözelde iyi olsanda üniversite sınavında matematikten de sınav olucaksın o yüzden eşit ağırlık seçip matematik dersini de görmen en mantıklısı olur anadolu lisesine geçiş yaparsan.

İmamhatipte bir geleceğin olamaz okul sınıf atlamak için değil kendini geliştirmek için vardır anadolu lisesinde okudum imam hatip nasıldır bilemem sadece zorunlu din dersi var diye biliyorum anadolu lisesinde de var anadolu lisesinde 4 derste zorlanırsın matematik kimya biyoloji ve fizik sözelci olarak kimya biyoloji fizik başarılı şekilde geçiyordum matematiği ne kadar saçılsam da orta seviyeler de not aldım hep dersi sevmediğin için dinlememezlik veya çalışmamazlık yapma en büyük hatan olur biyoloji sözel sayıyorum kimyada çalışılınca yapılıyor. Lisede alan seçimini eşit ağırlık olarak seçmeni öneririm sen ne kadar sözelde iyi olsanda üniversite sınavında matematikten de sınav olucaksın o yüzden eşit ağırlık seçip matematik dersini de görmen en mantıklısı olur anadolu lisesine geçiş yaparsan.

Tavsiyen için minnettarım, çok teşekkür ederim.

Hangisinde daha rahat sınıf atlarım diye sormuşsun açık açık, neyi inkar ediyorsun anlayamadım :)
Lise düzeyinde sınıfı geçmekte zorlanıyorsan okul değiştirmen sana bir şey katmayacaktır.
70'den aşağı ortalama almayan biri olarak üniversitede 1 ders yüzünden koca bir senem uzadı, o kadar çalıştığım - çabaladığım halde. Var sen düşün gerisini, en basit görünen bölümlerde bile çok zor dersler daha doğrusu çok zor insanlar - hocalar çıkabiliyor karşına.

Sen ne olmak istiyorsun onu düşün. Anadolu lisesine gidersen üniversite seçimlerinde daha geniş bir tercih yelpazen olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı