[İnceleme] Ryzen 3200G APU sistem

• Konuyu başlatan Akif
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 77
  • Görüntüleme 11B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayırlı olsun bellek konusunda bana göre epey şanslısın. Hangi çip var bellekte? Bir de Prime95'te SMALL FFT yapmak çok önemli. Normalde o seviyelere çıkmayacaktır sistem ama sistemin tam anlamıyla kararlı olup olmadığını anlamak için en mantıklısı bu. Sana önerim stok fanın varsa UV yapman. -0.102V ile (sanırım 1.3V'ye denk geliyor) 4 GHz görebildim ben. Farklı ayarları deneyebilirsin. Unutma frekanstan önemlisi sıcaklık.

Hangi çip var bellekte?

Öncelikle teşekkür ederim. Bellekleri 2 ay aralıkla aldım biri Hynix ??R öbürü nanya a-die. Nanya yüzünden pek yüksek frekanslara çıkamıyorum fakat böyle idare ediyoruz

Bir de Prime95'te SMALL FFT yapmak çok önemli. Normalde o seviyelere çıkmayacaktır sistem ama sistemin tam anlamıyla kararlı olup olmadığını anlamak için en mantıklısı bu.

Evet zaten SMALL FFT yapıyorum OC sonrası stabiliteyi görmek için. Small FTT sonucunda hiçbir sorun çıkmıyor. Stok fan ile sıcaklıklar 85-88 arası gidip geliyor.

Sana önerim stok fanın varsa UV yapman. -0.102V ile (sanırım 1.3V'ye denk geliyor) 4 GHz görebildim ben.

Bende UV yaptım aslında hocam. Sizin paylaştığınız verilere göre siz voltajı 1.3625 yaparak 4 GHz Yapmışsınız. Bende aynı değerlerde 4 GHz yapabiliyorum fakat voltajda 1.35'in üzerine çıkmak istemediğim için 0.25 MHz indirerek 39.75 yaptım.

Unutma frekanstan önemlisi sıcaklık.

Sıcaklıklar stok fana göre tatmin edici geldi bana. Hem iGPU hem CPU'ya OC yapmama rağmen oyun içerisinde 70 dereceyi neredeyse geçmiyor. Uzun saatler oynarsam 72'lere kadar. Bayram sonrası soğutucu almayı düşünüyorum

Benim oradaki sonuç eski hocam. Şu an BIOS ayarı -0.102V ve 3.8 GHz. Ofis işleri için kullandığımdan 4 GHz'in altına çektim. Ancak aynı voltajla 4 GHz'de de sorunsuz çalışıyor. Daha sessiz olsun diye böyle yaptım şimdilik.

1.308V üstünü görmedim. O da anlık sıçramaydı diye düşünüyorum. Stres testinde tabi şu an. Bu voltaj işi çok karışık. Sabit ve net olmuyor. BIOS'taki ayarın eksi kaç V? O şekilde karşılaştırabiliriz ancak.

**

Small FFT ile 88 derece oluyorsa çok iyi stok fanla. Ama daha serin çalışmasını istersen düşürebilirsin yine frekansları. Sana kalmış.

Değerler gayet iyi olmuş hocam. Ben OC'u tamamen geri çektim ve sıcaklık 5 dereceye yakın fark etti. Şu an sadece iGPU ve RAM'lere OC yapmış bulunmaktayım stok halde işlemciyi kullanıyorum. performans olarak pek kayıp yaşamadım.

Zaten günlük kullanımda bir fark olmuyor hocam. Bende de stok fan varken UV ile standart frekansta kullanıyordum sessizlik için. Performansta ciddi kayıp olmuyor. CBP kapatmayı unutma yeter. APU'ya ve RAM'e yapılan OC daha önemli oyun için. Hayırlı olsun tekrar.

Çok güzel bir inceleme yazısı. Hayırlı olsun.

Bu sisteme A2000 SSD de yakışır.
CS3030 aldık hocam. PNY XLR8 CS3030 500 GB SSD
PSU kablolarını beğenmemiştik, geçtik siyah kablolu PSU'ya. Aşağıda biraz boşluk var. Kapanacak yakında, umarım.

---

Eveeet ve reise upgrade geldi. 1050 Ti ASUS Expedition ekran kartımızı taktık, kullanıyoruz. Bu konuyu da burada kapatıyorum. İlk günden bu yana çok şey değişti. Artık Theseus'un gemisine döndü olay. APU olmadığı için de konunun açık olmasının bir manası yok diye düşünüyorum. Herkese son kez teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…