İnceleme yaparken nelere dikkat edilmeli?

shotgunned

Hectopat
Daha fazla  
Gameaster isimli bir Gamepad'i incelemek istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim? Önerdiğiniz ipuçları var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütün yazıyı tek paragrafmış gibi yazmayın. İncelemeyi başlıklara ayırın, kutu içeriği, tasarım gibi.

Mutlaka ama mutlaka incelmeyi fotoğraflar ile süsleyin. Kendi incelememi bırakayım, işinize yarayabilir.

Söylediğin ürün için değil de daha geniş kapsamlı yazayım.

1- Uygun bir başlık bul.

2- İncelemeni bölümlendir. Giriş ve tanıtım, inceleme ve veriler, sonuç ve görüşler olarak bölümlendirdikten sonra konuyu oluştur. Görüşler kısmında artıları ve eksileri belirtmeyi unutma.

3- Yazım kurallarına ve özellikle noktalama işaretlerine dikkat et, bir virgül noksanlığı bazen cümledeki bütün anlamı değiştiriyor.

4- İncelemeni görsellerle destekle. Kutu açılışından sonraki ürünlerin net görseli, yanında gelen ek aparatlar varsa onlar, performans testi gibi bir test yapabileceğin bir üründe ise o testlerin görselleri gerekiyor. Daha önce kullandığın ürüne göre kıyaslama yapabilirsin.

5- Akıcı ve okurken sıkıcı olmayacak bir anlatım yapman gerekiyor yoksa kimse sonuna kadar okumaz. Sonuçta bu inceleme senin "şahsi" görüşün olduğu için biraz betimlemelerde abartı ve farklı benzetmeler yaparak okumayı monotonluktan biraz kurtarırsın. Mesela beğeni dozun yüksekse bir ürün için böyle abartılı betimleme yapmakta sorun yok bence:

Screenshot_14.png

Bütün yazıyı tek paragrafmış gibi yazmayın. İncelemeyi başlıklara ayırın, kutu içeriği, tasarım gibi.

Mutlaka ama mutlaka incelmeyi fotoğraflar ile süsleyin. Kendi incelememi bırakayım, işinize yarayabilir.
Hocam senin yazıyı kopyala-yapıştır yapsam sorun olur mu 😀

Geri
Yukarı