İndirilmiş Oyunu Steam'e Ekleme

Testarossa

Hectopat
Merhaba, arkadaşlar. Mümkün olduğunu pek düşünmüyorum ama yine de sizlere de sormak istediğim bir şey var. Ben bir oyunu satın almadan önce genellikle korsan indirip oyunun bilgisayarımla uyumlu olup olmadığına, oyunu sevip sevmeyeceğime, para verip vermemem gerektiğine bakarım. Bunu 30-40 lira verip de sonra oyunu hiç oynamamak gibi bir şey yapmayayım diye yapıyorum. Bir oyunu korsan olarak oynayıp da seversem sonra Steam'den satın alıyorum. Steam üzerinden tekrar indirmeden, daha önce indirdiğim korsan oyunu Steam uyumlu oyun haline getirmek mümkün müdür? Yani başarılar, güncellemeler gelsin, save dosyalarım buluta kaydolsun ama oyunu tekrar indirmek zorunda kalmayayım. İnternet hızım çok yavaş olduğu için böyle arayışlar içine girdim.

Bu mümkün değil Steam hesabın kapatılabilir tehlikeli bir işlem olur. Yetkisiz kopya olan bir oyunu Steam kütüphanesine eklemek yapacağın son şey olur sakın kalkışma buna derim. Yine dediğin yöntem ile indir dene sistemin oyunu açmada yeterli mi gör ve sonrasında beğendiysen ve sorunsuz çalışma elde edersen parasını verip Steam üzerinden oyuna sahip ol.

Galiba biraz yanlış ifade ettim kendimi, örneklerle deneyeyim. Diyelim ki, daha önceden Civilization Beyond Earth'ü korsan olarak indirdim, denedim ve beğenip satın aldım. Oyun Steam kütüphanemde indirilmemiş oyun olarak bulunuyor ve tekrar indirmek istemiyorum, elimde bulunan korsan oyunun dosyalarını Steam kütüphanemdeki satın almış olduğum oyunun dosyaları olarak göstermek istiyorum, Steam ile indirmişim gibi. Pek ümidim yoktu aslında, imkansız bir işlem gibi duruyor gerçekten ama yine de sormak istedim. Teşekkürler :)

Sorunu örnekle anlatman gerçeği değiştirmez. Hiçbir şekilde dosyaları Steam içine tanıtamazsın aslında atarsın onları ama sonrasında karşılaşacağın sorunlardan sen sorumlu olursun. (y) Deneme böyle şeyler parasını verip aldığında yeni bir oyun açar devam edersin. Korsan sürümde oynadığın orada kalır çözüm bu kadar.

indirdiğin oyunu bulabileceğin (masaüstü,bir dosya vb.) at.Sonra steam uygulamasına girip sol alttaki ''oyun ekle''bölümüne basıp kıasyol ekle de.Çıkan yerde gözat'a basıp oyununu seç.Sonra seçili uygulamayı at'a bas.Böylece kütüphanede oyunun olur.

Merhabalar bende aynı konudan muzdaribim. Konuyu şöyle açıklıyım ev arkadaşlarımla steam hesapları aldık ayrı ayrı. 14 Gb lık bir oyunu 4 pc dende indirmek istemiyoruz birimiz indirdik. Ondan aldığımız oyun dosyalarını steamapps klasörü içine atıyoruz. Fakat steam hesabı oyunu yüklü olarak görmüyor. Bunun bir çözümü varmı yoksa ayrı ayrı hepimiz indirmelimiyiz.

Ben o konuya hala bir çözüm bulamadım. Ama denemediğim bir şey var, bir ihtimal işe yarayabilir; oyunu indirdikten sonra Steam üzerinden oyunun yedeğini alın, daha sonra da aldığınız yedek dosyasını diğer arkadaşlarınız kendi kütüphanesine yükleme yapmak için kullansın. İşe yarar mı bilmiyorum ama 4 bilgisayara indirmeden önce sadece 1 tanesine indirip denemekte fayda var bence. :)

@ozzmhmt, tek bilgisayara indirmeniz yeterli. İndirilen oyun dosyalarını ".../steam/steamapps/common/" klasörü içine atın. Sonra da oyunu indir düğmesine basın. Başta oyunu sıfırdan indirecekmiş gibi yapacak, sonra inmiş olarak gösterecek. Bu şekilde bir sürü oyun ekliyorum bilgisayarlarım arasında. Hiçbir sorun olmadı.

Daha önceden kutulu olarak satın aldığım NFS Hot Pursuit oyununu Steam'e ekleyebilir miyim? Gördüğüm kadarı ile steam'de satılıyor. Aynı zamanda Origin'de de satılıyor. Origin ya da Steam'e eklemek için ne yapmalıyım?

Oyun zaten kurulu - Origin'den kod ekleyerek girdiğimde bu key zaten kullanılmış diyor. Oyunu oynayabiliyorum ama Origin kütüphanemde yok.

Merhabalar bende aynı konudan muzdaribim. Konuyu şöyle açıklıyım ev arkadaşlarımla steam hesapları aldık ayrı ayrı. 14 Gb lık bir oyunu 4 pc dende indirmek istemiyoruz birimiz indirdik. Ondan aldığımız oyun dosyalarını steamapps klasörü içine atıyoruz. Fakat steam hesabı oyunu yüklü olarak görmüyor. Bunun bir çözümü varmı yoksa ayrı ayrı hepimiz indirmelimiyiz.

Dostum biraz geç oldu belki dediğimi öğrenmişsindir ama yine de söyleyeyim. Oyunu indiren arkadaşınız steam arayüzünde sol üstteki Steam yazısının üzerine geldiğinde Oyunları Yedekle ve Geri Yükle seçeneğinden oyunun yedeğini bir harici harddiske veya usb'ye yedeklesin. Siz de aynı menüden geri yükle seçeneğini seçerek usb veya harici diske yedeklediğiniz klasörü seçerek kendinize rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Sorunu örnekle anlatman gerçeği değiştirmez. Hiçbir şekilde dosyaları Steam içine tanıtamazsın aslında atarsın onları ama sonrasında karşılaşacağın sorunlardan sen sorumlu olursun. (y) Deneme böyle şeyler parasını verip aldığında yeni bir oyun açar devam edersin. Korsan sürümde oynadığın orada kalır çözüm bu kadar.

Dediğiniz gibi bir durum, herhangi bir sorun sıkıntı, banlanma tarzı şeyler kesinlikle söz konusu değildir. GTA V'i ilk başta korsan olarak indirip oynamıştım. Nasip oldu ve geçenlerde satın aldım. Korsan indirdiğim dosyaları common'a attım ve Steam üzerinden GTA V'i indirmeyi başlattım. Tabi oyuna sonradan güncelleme geldiği için bütün dosyaları kabul etmedi. Yaklaşık 50 GB dosyayı indirilmiş kabul etti, common'a attığım dosyaları downloading klasörüne kendisi taşıdı ve üstüne 20 GB indirdi. Bu şekilde yaparak hiç bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Zaten bir oyunu korsan yapmak için oyunun Steam dosyalarını kullanıyorlar genelde. Korsan bir oyun kurduğunuzda crack yaparken steam_api.dll gibi dosyaları görmeniz mümkündür. Ve korsan oyunu kurduktan sonra crack yapmadan önceki dosyalar Steam sürümüne en yakın olandır. Steam de bu dosyaları kendi dosyası gibi görür ve orjinal oyunu indirirken bu dosyaları indirmiş sayar. Çok nadir de olsa bazı oyunlar steam sürümündeki dosyalama sisteminden farklı bir şekilde korsana çevrilir. O zaman da Steam bu dosyaları kabul etmez zaten. Ama şöyle bir şey de var. İndirdiğiniz korsan oyun 50 GB diyelim. Önceden indirdiğiniz korsan dosyaları common'a attınız. Oyuna sonradan 20 GB'lık güncelleme geldi. İndirme 50 GB'dan sonrasını yapmayabilir. Daha da geriden başlatabilir. 40-45 olabilir. Önceden indirdiğiniz dosyalarda güncelleme sonrası değişiklikler olabileceğinden bu dosyaları tekrar indirebilir. Bu durum oyundan oyuna değişir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı