Çözüldü İndirme yaparken ve film izlerken mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Alper Kızmaz

Femtopat
Daha fazla  
RAM
XPG 8GB Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 x 2
SSD veya HDD modeli
SANDISK Ultra 3D 500GB NVMe M.2 SSD +
Ekran kartı
ASUS DUAL GeForce RTX 2060 OC EVO
Anakart
ASUS PRIME B450M-K
İşlemci
AMD RYZEN 5 3500
6 ay önce bilgisayarıma depolama alanı yetmediği için yeni SSD ( WD Green 480GB ) ekledim. Diski ekledikten bir süre sonra indirme yaparken ( özellikle Steam'da ) ve film izlerken mavi ekran hataları almaya başladım. Oyun oynarken bir sorun yaşamadığım için kullanmaya devam ettim. Mavi ekran hataları sıklaşmaya başladı ve sadece o diske indirme yaparken değil Windows'un kurulu olduğu eski diskime indirme yaparken ve ondaki indirdiğim filmleri izlerken de olmaya başladı.

Eklediğim SSD sonrası hatalar başladığı için onun sebep olduğunu düşünüp onu çıkardım ve mavi ekran hatalarının devam ettiğini gördüm. Sizlerin anlattığı şekilde minidump dosyalarını analiz ettiğimde ntkrnlmp.exe hata kaynağı olarak göründüğünden RAM'lerden şüphelendim ve Memtest86 ile RAM'leri test ettim. Testi tamamladıktan sonra bir hata bulmadı.

Hatanın Windows kaynaklı olduğunu düşünüp temiz UEFI format attım fakat mavi ekranlar hala devam ediyor. Format öncesi minidump dosyalarına erişimim yok ve bilmediğim bir nedenden ötürü Windows sadece son 5 mavi ekranın Minidump'larını kayıt ediyor. Şu an bilgisayarın garantisi devam ediyor ama sorunun donanımsal olduğuna emin olmadan göndermek istemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

minidump dosyaları

Çözüm
Şu rehberleri uygular mısın?

Kritik veri bozulması var. RAM'lerde sorun yok diyorsun, ama RAM'leri tek tek takarak yeniden test etmeyi dene. SSD'de de sorun olabilir. SSD'nin sağlık durumunu paylaşır mısın? HD Tune olur, CrystalDiskInfo olur, HD Sentinel olur.

Varsa BIOS güncellemesi yapabilirsin.
Ağ sürücülerini güncelleyebilirsin.
Overclock vs. yaptıysan bütün ayarları eski haline getirmelisin. Yapamıyorsan, BIOS pilini sök PSU'dan fişi çıkar, bilgisayarın açma tuşuna birkaç kez bas, 1-2 dakika bekle. BIOS pilini tak, PSU kablosunu tak, BIOS sıfırlanır. Bunları bir dene, mavi ekran devam ederse eğer, yeniden minidump atarsın bakarız.
Dipnot: Hayatımda görmediğim, duymadığım mavi ekranları öğrenmiş oldum sayende, teşekkür ederim. :D
Şu rehberleri uygular mısın?

Kritik veri bozulması var. RAM'lerde sorun yok diyorsun, ama RAM'leri tek tek takarak yeniden test etmeyi dene. SSD'de de sorun olabilir. SSD'nin sağlık durumunu paylaşır mısın? HD Tune olur, CrystalDiskInfo olur, HD Sentinel olur.

Varsa BIOS güncellemesi yapabilirsin.
Ağ sürücülerini güncelleyebilirsin.
Overclock vs. yaptıysan bütün ayarları eski haline getirmelisin. Yapamıyorsan, BIOS pilini sök PSU'dan fişi çıkar, bilgisayarın açma tuşuna birkaç kez bas, 1-2 dakika bekle. BIOS pilini tak, PSU kablosunu tak, BIOS sıfırlanır. Bunları bir dene, mavi ekran devam ederse eğer, yeniden minidump atarsın bakarız.
Dipnot: Hayatımda görmediğim, duymadığım mavi ekranları öğrenmiş oldum sayende, teşekkür ederim. :D

Çözüm
Yaklaşık 2 saattir indirme yapıyorum ve mavi ekran almadım. Herhangi bir mavi ekran durumunda minidump dosyalarıyla birlikte burayı güncelleyeceğim.

Yazmayı unutmuşum halihazırda 3 gündür tek modül RAM'le kullanıyorum bilgisayarı ve son minidumplar tek modül takılıyken aldığım mavi ekranların minidumpları.

BIOS versiyonum güncel değilmiş bu sabah güncelledim ve arkasından önerdiğiniz testleri yaptım.

sfc/ scannow komutu sonunda bir sorun bulunduğunu ve çözüldüğünü belirten bu ekranla karşılaştım.
Ekran Alıntısı3.PNG

HDtune ile yaptığım tarama sonucunda herhangi bir bad sector bulmadı ve S.M.A.R.T sonuçları sağlıklı görünüyordu. ( SSD için sonuçlar böyle m2.SSD için sağlık durumu gibi bilgiler görünmüyordu. )
Ekran Alıntısı 2.PNG
Ekran Alıntısı.PNG

Herhangi bir overclock işlemi yapmadığım için son önerileri pas geçtim.

Sfc scannow ile yaptığım test sonucu çıkan ekranda sorunun çözüldüğünü belirttiği için DISM aracıyla onarma kısmını pas geçtim.

Ağ sürücüleri 2015 tarihliydi, güncelledim.

Bir süre sistemi kullanmaya devam edip test edeceğim eğer sorun yaşamazsam diğer RAM modülünü de takacağım. Gerçekten uzun zamandır bu sorunla uğraşıyordum şimdilik çözülmüş gibi görünüyor zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı