Infinity 401 5G ağına 5 GHz olmayan bilgisayar bağlanabilir mi?

rainbowtrout

Hectopat
Kablonet 100 Mbps pakete geçtim. Modem Infinity401 dual band yayın yapıyor 2.4G ve 5G. Modemin hemen yanında hız testi yaptığımda 2.4G ile 40-50 Mbps arası, 5G ile 90-100 Mbps arası hız alabiliyorum fakat bilgisayarımda 5G ağ gözükmediği için mecburen 2.4G'ye bağlanmak zorunda kalıyorum ve araya mesafe de girince 12-20 Mbps hız ancak alabiliyorum. Hızımı iyileştirmek için Xiaomi router 4A aldım, kablo ile modeme bağladım fakat çok fark olmadı açıkçası. Bilgisayarımdan daha yüksek hız alabilmek için ne yapabilirim? 5G'ye bağlanmanın bir yolu var mı?

Evet var aslında 5ghz görmemesinin nedeni kullandığınız wifi kartı ile alakalı dual band uyumunu desteklemesi gerekli.Bu sorunu cihazın içerisindeki kartı değiştirip çözebilirsiniz yada dual band uyumlu harici wifi kartı kullanarak çözebilirsiniz.

Kablonet 100 Mbps pakete geçtim. Modem Infinity401 Dual band yayın yapıyor 2.4G ve 5G. Modemin hemen yanında hız testi yaptığımda 2.4G ile 40-50 Mbps arası, 5G ile 90-100 Mbps arası hız alabiliyorum fakat bilgisayarımda 5G ağ gözükmediği için mecburen 2.4G'ye bağlanmak zorunda kalıyorum ve araya mesafe de girince 12-20 Mbps hız ancak alabiliyorum. Hızımı iyileştirmek için Xiaomi router 4A aldım, kablo ile modeme bağladım fakat çok fark olmadı açıkçası. Bilgisayarımdan daha yüksek hız alabilmek için ne yapabilirim? 5G'ye bağlanmanın bir yolu var mı?

Kablo ile bağlayın en temizi kabloyla uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarınıza 5GHz Wi-Fi adaptor almanız gerek.

Kablo ile bağlayın en temizi kabloyla uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarınıza 5GHz Wi-Fi adaptor almanız gerek.
Adaptör kesin çözüm sağlayacaksa alacağım ama emin değilim aradaki mesafe 10 metre falan ve duvarlar da var 5Ghz yakın mesafeden çok iyiymiş sanırım.
10-15 metre Cat6 Ethernet kablosu alsam router'ı bilgisayarımın 3-4 metre yakınına getirebilirim. Bu şekilde hız sorunu yaşar mıyım kablo uzunluğu yüzünden

Son düzenleme:
Adaptör kesin çözüm sağlayacaksa alacağım ama emin değilim aradaki mesafe 10 metre falan ve duvarlar da var 5GHz yakın mesafeden çok iyiymiş sanırım.
10-15 metre CAT6 Ethernet kablosu alsam Router'ı bilgisayarımın 3-4 metre yakınına getirebilirim. Bu şekilde hız sorunu yaşar mıyım kablo uzunluğu yüzünden.

CAT6, 250 MHz'e kadar performans sağlar ve 100 metreye kadar kullanılabilir. CAT6 kablolar 1000 Mbps veya 10 Gbps veri transferi gerçekleştirebilir. CAT6e kablo, CAT6 kablonun iletim frekansını iki katına çıkarmak amacıyla üretilmiştir. CAT6e kablonun iletim frekansı ise 500 MHz'dir. 100 metreye kadar hız sorunu yaşamazsınız.

Geri
Yukarı