İnceleme Infinix Note 30 128 GB

1688569963772.png

Merhabalar, bugün 2-3 haftadır elimde bulunan ve günlük olarak kullandığım Infinix Note 30 telefonunu inceleyeceğiz. İncelemeyi yaparken bölümlere bölerek anlatacağım. Hoparlör, ekran kalitesi gibi kategoriler için ayrı ayrı inceleme ve eleştiri yapacağım.​

Öncelikle resmi şekilde yayınlanan özelliklerine bakalım.

Ekran6.78 inç 120 Hz FHD+ IPS LCD
İşlemciMediaTek Helio G99 (6nm)
RAM8 GB
Depolama128 / 256 GB
Arka Kamera64 MP
Batarya5000 mAh (45W)
İşletim SistemiAndroid 13

Ekran Kalitesi
İncelemeye başlamak istediğim bölüm ekran ve ekran kalitesi. Diğer telefonlara nazaran AMOLED değil IPS ekran kullanıyor. Benim daha önceki kullandığım telefon GM 21 Plus'da IPS ekran kullanıyordu fakat kesinlikle Infinix Note 30 daha iyi bir görüntü kalitesine sahip. AMOLED olmaması tabi bir dezavantaj. Ben çoğunlukla telefonu forumlarda gezmek, film izlemek ve müzik dinlemek için kullanıyorum. Bunun için çok da bir eksisi yok benim için. Genel kalite olarak renkler hoş ve canlı geliyor. Film izlerken gayet kaliteli bir görüntü sunuyor. Eğer yüksek bir beklenti içinde değilseniz sizin için gayet yeterli olacaktır.

Screenshot_20230705-160911.jpg

Ekran Yenileme Hızı ve Batarya
Ekran yenileme hızı ve bataryayı aynı bölümde ele almak istiyorum çünkü birbiriyle biraz bağlantılı. Telefon 60, 90 ve 120 Hz seçenekleriyle beraber geliyor. Tabi herkes göz rahatlığı için 120 Hz tercih ediyor. Gerçekten oyunlarda, menüde ve videolarda 120 Hz çok akıcı geliyor. Strandoff 2 oyununda hem düşük hem de yüksek Hz'de deneme yaptım ve gerçekten 120 Hz inanılmaz bir kalite sunuyor fakat bunun da bir dezavantajı var. 120 Hz özelliği aktif şekilde kullanılırsa maalesef batarya hızlı tükeniyor. 120 Hz özelliğini aktif kullanmak için "Pil Tasarrufu" özelliğini açmamanız lazım. Eğer açılırsa uzun süre kullanım sunuyor tabi.

Oyun Deneyimi
Donanım gücü ve oyun deneyimden bahsetmek istiyorum. Donanım benim için gayet yeterli geldi. Çok fazla oyun oynamayan birisi olmama rağmen Pubg Mobile, World of Tanks, Call of Duty Mobile, Standoff 2, Angry Birds gibi oyunları inceleme için oynadım ve denedim. Grafik ayarları bulunan oyunlarda "Ultra" kalitede test ettim ve gayet akıcıydı. Sadece Pubg Mobile oyununda HD ayarlarda biraz akıcılık problemi vardı. Onu da "Dengeli" ayarında oynadığınız zaman gayet akıcı oluyor. Telefonda ayrıca aşırı bir ısınma olmadı. Bunu hem kılıf ile hem de kılıfsız şekilde test ettim. Tabi elde hafif sıcaklık hissettiriyor ama dokunulmayacak derecede değil.

Oynadığım oyunların grafik ayarları:
Screenshot_20230705-172559.jpgScreenshot_20230705-172605.jpgScreenshot_20230705-174443.jpg
Screenshot_20230705-174450.jpg

Tasarım
Tasarım hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok bence. Kavisli bir yapıya sahip. Eğer yanlışım yoksa hem yukarıda hem de altta olmak üzere iki tane hoparlör çıkışı var. Sağ tarafta bildiğiniz gibi açma kapama ve ses tuşu var. Parmak izi açma kapama butonuna atanmış. Arka kasa mat benzeri bir yapıya sahip. İz tutmuyor. Yan taraflar ise parlak plastik sanırsam. Kamera bölümünde de parlak plastik kullanılmış. Benim bu telefonda en çok beğendiğim yanlarından biri tasarımıydı zaten.

Hoparlör
Gelelim benim için bu telefonda en sevdiğim özellik olan hoparlöre. Hoparlör için JBL ile işbirliği yapılmış ve muazzam bir sonuç elde edilmiş. Ben dediğim gibi telefonda çok oyun oynayan birisi değilim. Hoparlörde çok fazla müzik dinlemeyi sevdiğim için bu özelliği beni cezbetti. Eğer Metal, Rock türünde müzikler dinliyorsanız enstrümanların sesini çok net duyuyorsunuz. Ayrıca gayet net ve temiz ses veriyor. Elinizi telefonun altına koyduğunuz zaman hoparlörün titreşimini bile hissediyorsunuz. Tabi kimisi için bu bir eksi olabilir.

Kamera
Benim için çok önemli olmayan son kısım kameradan bahsedip incelemeyi bitireceğim. Kamerası aslında gayet net ve yeterince mod barındırıyor fakat benim gözüme çarpan tek bir sorun var. Kamera hızlı anları düzgün odaklayamıyor. Odaklanmayan fotoğraflar kötü çıkıyor. Belki bana öyle geliyor ama önceki telefonum GM 21 Plus bile daha hızlı odaklanıyordu. Eğer telefonu düzgün odaklarsanız mükemmele yakın fotoğraf çekiyor. Ayrıca yapay zeka yardımı bulunuyor. Eksik ve kusurlu yerleri tamamlıyor.

IMG_20230617_125848_316.jpg
IMG_20230609_182722_018.jpg
IMG_20230617_125839_528.jpg
IMG_20230617_125526_174.jpg
IMG_20230614_162759_892.jpg

Ayrıca tek cümleyle şarj süresine değinmek istiyorum. Hızlı şarj özelliği mevcut olduğu için 1 saatte falan tam dolum oluyor.

Eksilerini sıralamam gerekirse:

-Bataryasının hızlı bitmesi
-Kamerasının odaklama sorunu
-ekran gövde oranının biraz az olması

Telefon resminin ve bilgilerinin alındığı kaynak: Infinix Note 30 Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı

Yeni konular

Geri
Yukarı