İngilizce anlama sorunu

Ruter

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Lise 1'e geçiyorum. Sayısalı daha çok seven ama en iyi olduğu ders İngilizce olan bir insanım. Mesela bir İngiliz ile konuşamıyorum bildiğim kelimeler olsa dahi. Ama yazarak anlaşabiliyorum. Yazarak cümle kurabiliyorum ama aklımdan olmuyor. Geçen sene ilk dönem ortalamam 99'du. Hoca bunlar normal şeyler dedi ama ben kendimi çok geliştirmek istiyorum. Ne yapabilirim ve bunlar normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun tek sebebi okulda gördüğünüz eğitimin yalnızca ve yalnızca kağıt üzerinde olmasıdır. Yazarak öğrenirsen anlama ve konuşma kabiliyetin sıfırlara kadar iniyor. Bu süreçten sonra tek yapman gereken dinlemek, dinleyerek öğrenmek ve bolca konuşma pratiği.

Bunu geliştirmenin tek yolu duymak. Dil iletişim için duyarak öğrenilir. Üstelik lise 1'e geçiyormuşsun o yaşta muhtemelen dile çok maruz kalmadığın için anlama ve konuşmanın gelişmemesi gayet normal. Unutma ki bunu geliştirmek tamamen senin elinde ve biraz dil yeteneğine bağlı, kendini dil kurslarına ya da okula teslim etmen kesin sonuç vermez. Tek çare o dilin içinde olacaksın sürekli şarkı, film, arada kendi kendine İngilizce konuş hatta.

Bu İngilizce anlamama değil İngilizce bilmemektir ne yazık ki. Ülkemizdeki eğitim şekli ile dil öğrenilmez. Yirmi yıl geçse de yapabileceğiniz tek şey sözlük açık şekilde kağıda yazı yazmak olur.

Dil sadece gramer ve vokabüler gelişim değil ki. O dili tasavvur edebilmek, dili konuşan ülkelerin kültürünü öğrenmek ve iletişimde kullanabilmek ile dil öğrenilir. Yabancı dizi izlemek, dergiler okumak ve insanlarla daha çok iletişim kurmak geliştirir. Tasvip ettiğim ise iletişim kurmak çünkü insan taklit ede ede öğrenir.

Bu İngilizce anlamama değil İngilizce bilmemektir ne yazık ki. Ülkemizdeki eğitim şekli ile dil öğrenilmez. Yirmi yıl geçse de yapabileceğiniz tek şey sözlük açık şekilde kağıda yazı yazmak olur.

Dil sadece gramer ve vokabüler gelişim değil ki. O dili tasavvur edebilmek, dili konuşan ülkelerin kültürünü öğrenmek ve iletişimde kullanabilmek ile dil öğrenilir. Yabancı dizi izlemek, dergiler okumak ve insanlarla daha çok iletişim kurmak geliştirir. Tasvip ettiğim ise iletişim kurmak çünkü insan taklit ede ede öğrenir.
Aslında İngilizce konuşabiliyorum biraz da olsa. Ama bir İngilizin aksanı devreye girince hiçbir şey anlamıyorum. Bir Türk ile İngilizce az da olsa konuşabilirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı