İngilizce Bilgisayar Terimlerinin Türkçe Okunuşu ?

• Konuyu başlatan mahmut119
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
M

mahmut119

Ziyaretçi
Arkadaşlar, Ben 15 yaşındayım. Şimdiden ingilizce öğrenmeye başladım. İleride bilgisayar mühendisi olmayı planlıyorum. Şimdi arkadaşlar, şu bilgisayar terimlerinin bir türlü türkçe okunuşlarını beceremiyorum. Eskiden Bios'u bios diye okuyordum. Ama doğrusu Bios=Bayos. Başka bir örnek:intel core=intel kor. Herhalde ne demek istediğimi anladınız. Arkadaşlar, verdiğim örneğe benzer bana örnekler verebilir misiniz ? Yada buradan daha iyi öğrenirsin diye verebileceğiniz site adres'leri var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

Bir ara ''pcnet'' dergisinde bilgisayar terimleri sözlüğü vermişti. Dergilere falan bak.

Aslında harflerin türkçe okunuşunu öğrenirsen sıkıntı çıkmaz.

O her zaman olmuyor :D Bir örnek vereyim mesela. 'I' harfi İngilizce' de 'ay' diye okunur. Fakat Hi kelimesini hay diye okurken, hill kelimesini hayl diye değil hiıl diye okuyoruz.

Harflerin türkçe okunuşu'na bakarım bir ara.

Ezber seni bir yere kadar götürür. Her kelimenin ayrı ayrı nasıl okunduğunu ezberlemek yerine harflerin nasıl okunduğunu bil. Deniz Ç.'nin dediği gibi her harf her yerde aynı şekilde okunmadığı için de harfleri öğrenirken kelimelerden yararlan. Ayrıca nasıl okunduğunu dinlemen daha yararlı olacaktır.

Sözlük - CHIP Online Bilgisayar Kursu
Oku, ingilizcesini öğren, okunuşu zaten sitelerde çıkar :)

- - - Güncellendi - - -

O her zaman olmuyor :D Bir örnek vereyim mesela. 'I' harfi İngilizce' de 'ay' diye okunur. Fakat Hi kelimesini hay diye okurken, hill kelimesini hayl diye değil hiıl diye okuyoruz.

Hill, Hıll diye okunmaz :) Hîıl diye okunur :) yumuşama var.
http://blog.milliyet.com.tr/seven-hill-tv-tanitimini-reklamini--kiniyorum/Blog/?BlogNo=394280
Resim altını okumanız yeterli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı