İngilizce dersinde her sene aynı şeyin görülmesi

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Bu okul döneminin ilk İngilizce dersinde hocaya geçen seneden farklı ne göreceğiz diye sordum. "Hiçbir şey, geçen senenin aynısı" dedi. Aynı soruyu gelecek sene de sormak için can atıyorum. Herkesin geçen sene sınavlardan aldığı notların aynısını alacağını düşünmekteyim. Yabancı dilin önemini lise bitince anlayıp kurslara binlerce lira ödemek zorunda kalacak arkadaşlarıma üzülüyorum.

Bu okul döneminin ilk İngilizce dersinde hocaya geçen seneden farklı ne göreceğiz diye sordum. "Hiçbir şey, geçen senenin aynısı" dedi. Aynı soruyu gelecek sene de sormak için can atıyorum. Herkesin geçen sene sınavlardan aldığı notların aynısını alacağını düşünmekteyim. Yabancı dilin önemini lise bitince anlayıp kurslara binlerce lira ödemek zorunda kalacak arkadaşlarıma üzülüyorum.
Eğitim sisteminin hali belli kanka boşuna ağız yorma bence.

Ne bekliyordun ki? A2'de bırakıyorlar. Lisede sınıf mecburi geçirtiliyor ve sınavda ortalama çok önemli. Bir de İngilizce öğretmeni sizi B2'e kadar zorlasa ve düşük alsanız 60 ortalama gibi. Her ders hakkını vererek işlese ortalaman 70 olsa ve sınavda 3000-5000 kişi geri düşsen sen de ileride hocaya sövecektin. Adam da niye hem öğretirken zorluk hem sonrasında zorluk çekeyim ki? diyor

En başta sorman gereken soru ilkokul 4. sınıftan üniversite sona kadar zorunlu olan ingilizceyi okul hayatı bittikten sonra her şeyi unutuyor ve konuşamıyorsak neye görüyoruz ? Bu eğitim sistemi cırt beş para etmez. Ama bakanıma sorsan cumhurbaşkanına, iktidara sorsan eğitimde dünya birincisiyiz, ABD bizi kıskanıyo çekemiyorlar.

@Google Tracker (firebase)
Bu haliyle bile düşük alıyorlar zaten. Liseden mezun olanların çoğunda da elde tutulur bir şey yok.

İlkokuldan beri bu dersi gören birisinin liseden mezun olunca belli bir seviyeye çıkabileceğini düşünüyorum. Sistemi bu şekilde kurmak çok zor olmamalı.

@Google Tracker (firebase)
Bu haliyle bile düşük alıyorlar zaten. Liseden mezun olanların çoğunda da elde tutulur bir şey yok.

İlkokuldan beri bu dersi gören birisinin liseden mezun olunca belli bir seviyeye çıkabileceğini düşünüyorum. Sistemi bu şekilde kurmak çok zor olmamalı.
Aslında sandığından zor. Bunu sınava eklemedikçe olmaz. Eklenirse de diğer yüksek puan almış eskiden çalışmış kişilerin hakkına girmiş olurlar ve yandaş olarak görülür yeni İngilizce öğretmenleri.

Sistemle getirmek istersen de denetleme mekanizması gerekecek. Denetleme mekanizmasına 50 lira verseler zaten tamam diyip gidiyor. Ona da ayrı denetleme mi gelecek? Nüfusumuz çok ve dengesiz yerleşmiş. Eşit yoğunluk olsaydı mümkündü.

Aslında hocaların da işine gelmiyor bence. İşlerine gelse zaten üstüne düşerler. Mesela harflerin okunuşunu öğret. Sonra cümlenin başında sesli harf varsa nasıl okunur, cümlenin sonunda sesli harf varsa nasıl okunur, cümlenin ortasında sesli harf varsa sessizler nasıl okunur gibisinden öğretmeye devam et. Ardından cümlenin kurulma sırasını öğret, ardından sıfatlarını, fiillerini, zamirlerini işte ne gerekiyorsa devamında meslekleri falan gerekli şeyleri öğret ezberlet. Tutturmuşlar bir "past tense" gidiyorlar. Aynı yerde sayıyorlar. Zaten her dönem öğretmenler de değişip duruyor öğrenci ne yapsın sevdiren yok ki dersi.

Türkçeyi bile doğru konuşamayıp, yazamayan topluma nedendir bilmiyorum. İngilizceyi hala gramer yoluyla öğretmeye çalışıyorlar. Allah aşkına günlük konuşma pratiğimiz olsa olası bir durumda iki üç cümle kuracak bilgimiz olsa yeter. Ezbere iş yapan topluma bilgi aşılamaya çalışıyorlar ve karşılık alamıyorlar. Derslerde olması gereken her bir derste, bir konu olmalı. Bir konu dışarıda alışveriş, bir ders sipariş verme, ne bileyim insanla tanışma konuşma, sınıf atladıkça konulara daha derin girilebilir. Mesela pazarlık, mesela bir arazi ve araba alırken konuşmamız gereken kalıplar cümleler gibi.
"Fikir doğrudur veya yanlış olabilir, fakat bir öneri midir? Öneridir. Şuan ki sistemin başarısızlığı ortadadır." Kitaptan quiz çözmekle sınıfta good morning class, good morning teacher demekle olay bitmiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı