İngilizce kitap aldım ancak seviyem değil, ne yapmak gerekir?

Böyle bir şey yok. Profesyonel, akademik ve günlük İngilizce farklı kelime haznelerine sahip.
Hocam ben kaç sene İngilizce eğitimi aldım. Yani burada yalan söyleyecek değilim. Seviyeye göre size öğretilen gramer ve kelimeler farklı. En üst seviyeye doğru gittikçe de daha resmi bir dil öğrenimine başlıyorsunuz. Bu yüzden kelimeler de seviyeye göre değişiyor.

Hocam ben kaç sene İngilizce eğitimi aldım. Yani burada yalan söyleyecek değilim. Seviyeye göre size öğretilen gramer ve kelimeler farklı. En üst seviyeye doğru gittikçe de daha resmi bir dil öğrenimine başlıyorsunuz. Bu yüzden kelimeler de seviyeye göre değişiyor.
Kelimelerin eş anlamlarının ve daha otantik hallerinin öğrenilmesi günlük İngilizce'den profesyonel İngilizce'ye geçildiğinin göstergesi değil. Eğitim kurumu karışık müfredat yapabilir ama üç grubun da farklı gramer seviyeleri ve kelime hazneleri var.

Resmi kuruma mektup yazabildiğinde değil, çalıştığın iş dalına, mesela mühendisliğe özel kelimeleri doğru gramerle kullanıp cümle kurabildiğin zaman profesyonel İngilizce öğrenmiş oluyorsun. Günlük İngilizcen C1 iken profesyonel İngilizcen A2-B1 olabiliyor bu yüzden. Akademik İngilizce ise tahmin edilebileceği üzere master yapılan bölümle ilgili oluyor.

Yalan söylediğini de ima etmedim bu arada.

Kelimelerin eş anlamlarının ve daha otantik hallerinin öğrenilmesi günlük İngilizce'den profesyonel İngilizce'ye geçildiğinin göstergesi değil. Eğitim kurumu karışık müfredat yapabilir ama üç grubun da farklı gramer seviyeleri ve kelime hazneleri var.

Resmi kuruma mektup yazabildiğinde değil, çalıştığın iş dalına, mesela mühendisliğe özel kelimeleri doğru gramerle kullanıp cümle kurabildiğin zaman profesyonel İngilizce öğrenmiş oluyorsun. Günlük İngilizcen C1 iken profesyonel İngilizcen A2-B1 olabiliyor bu yüzden. Akademik İngilizce ise tahmin edilebileceği üzere master yapılan bölümle ilgili oluyor.

Yalan söylediğini de ima etmedim bu arada.
Ben zaten kelimelerin eş anlamlısını öğrenmeyi ima etmedim direkt olarak yeni kelime öğrenmekten bahsettim. Her seviyede öğrenilen belli başlıklı kelimeler vardır, onu söyledim. Ayrıca bu üç grubun farklı gramer seviyesi, kelimeleri olduğunu red etmedim. Benim buradaki resmiyette kastım ise, resmi kuruma mektup ile mektup yazmak değil sadece, genel olarak sizin iş içinde kullandığınız kelimeler, kullanım biçimleri ve cümle oluşturma vb. kapsayan bir şekilde kullandım. Son dediğinizde ise, aynen öyle. Sokak jargonu, normal kullanımda kimse sizin gramer kuralınıza veya nasıl kelime kullandığınıza çok takılmaz ama resmi ve daha üst düzey kelime ve düzgün bir gramer gerektirir. Onun için dediğiniz gibi ikisi arasında dağlar kadar fark olabilir.

Geri
Yukarı