İngilizce müfredatlı bölümde hazırlık senesi atlanabilir mi?

Makaleler
9
Yer
Detroit
İşletme (İngilizce) bölümünü hedefliyorum. İngilizcem gayet iyi, 11. sınıfım ve geçen dönem İngilizce ortalamam 98, 9. sınıf ortalamam da 100'dü. Bu nedenle belki üniversiteyi kazandığımda İngilizce hazırlık sınıfını atlayabilirmişim gibi hissediyorum. Hazırlık sınıfı atlanıyor mu? Atlanıyorsa nasıl yapılıyor? YDS'ye falan katılmam gerekiyor mu?

YDS'den 70 puan almanız gerekir. Dil tazminatı için de geçerliliği 5 sene olması lazım. Onun dışında üniversiteyi kazandığında hazırlık atlatma sınavları olur. O sınavdan başarılı olarak da hazırlıktan muaf olabilirsin. Onun dışında Türk vatandaşısın, Türkiye'de doğup büyüdün değil mi?

@Connor The Android anlıyorum. Neden sordunuz diye soracak olursanız şimdi siz İngilizce hazırlık okuyacaksınız. Hazırlık okunulacak dil eğer doğduğu yerde anadilse, ilköğretim ya da ortaöğretimini bitiren ya da 3 sene gibi orada yaşamışsa bu da hazırlıktan muaf olmasına yardımcı olabiliyor. Detayını tam bilmiyorum.

Bunu da buraya eklemiş olayım.

Son düzenleme:
Kayıtlar tamamlanınca üniversitenin yabancı dil bölümü "zorunlu hazırlık" okunacak bölümlerdeki öğrenciler için "muafiyet sınavı" yapıyor. Eğer geçer notu alırsanız 1 yıl hazırlık okumadan direkt bölüme başlarsınız.

@Connor The Android anlıyorum. Neden sordunuz diye soracak olursanız şimdi siz İngilizce hazırlık okuyacaksınız. Hazırlık okunulacak dil eğer doğduğu yerde anadilse, ilköğretim ya da ortaöğretimini bitiren ya da 3 sene gibi orada yaşamışsa bu da hazırlıktan muaf olmasına yardımcı olabiliyor. Detayını tam bilmiyorum.

Hazırlık okunulacak dil eğer doğduğu yerde anadilse, ilköğretim ya da ortaöğretimini bitiren ya da 3 sene gibi orada yaşamışsa bu da hazırlıktan muaf olmasına yardımcı olabiliyor. Detayını tam bilmiyorum.
Yok, orada resmi dil İngilizce değil ama sıkça İngilizce konuşuluyor. 4. sınıfı orada okudum ve o sırada sınavlarda anahtar kelimeler verilip 500 kelimelik İngilizce bir hikaye yazınız türünden sorular vardı. İngilizce dersleri anaokulundan veya 1. sınıftan itibaren başlıyor. Türkiye'de ise İngilizce dersleri 4. sınıftan itibaren başlıyor.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Hayırlısı olsun o zaman.

Okuldaki notunuzu baz almayın derim, lisedeki sınavlar genelde kolay oluyor. İyi üniversiteler için konuşacak olursak B2 ve üstü seviyede ingilizceniz varsa hazırlığı atlarsınız. Tabi sadece kitap bitirmekle olmaz; üstüne bol bol yazma ve kelime çalışmanız lazım.

Yok, orada resmi dil İngilizce değil ama sıkça İngilizce konuşuluyor. 4. sınıfı orada okudum ve o sırada sınavlarda anahtar kelimeler verilip 500 kelimelik İngilizce bir hikaye yazınız türünden sorular vardı. İngilizce dersleri anaokulundan veya 1. sınıftan itibaren başlıyor. Türkiye'de ise İngilizce dersleri 4. sınıftan itibaren başlıyor.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Hayırlısı olsun o zaman.
2. sınıftan itibaren İngilizce öğretilmeye başlanıyor.
Hazırlığı neden atlamak istiyorsunuz? Okunması öneriliyor da.

Geri
Yukarı