İngilizce öğretmeni olmak isteyen biri için TYT ne kadar önemli?

467597

Hectopat
İngilizce öğretmenliği okumak istiyorum fakat ailem YDS değil TYT daha önemli diyor. TYT'den çok iyi bir puan alamazsam bile bölümü kazanma şansım var mı? Matematiğim vs. berbat 2-3 net zor yaparım o derece. Tecrübesi ve bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi? TYT bu denli önemli mi istediğim bölümü kazanmamda?

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce öğretmenliği okumak istiyorum fakat ailem YDS değil TYT daha önemli diyor. TYT'den çok iyi bir puan alamazsam bile bölümü kazanma şansım var mı? Matematiğim vs. berbat 2-3 net zor yaparım o derece. Tecrübesi ve bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi? TYT bu denli önemli mi istediğim bölümü kazanmamda?
YDT tercihiniz değerlendirmeye alınırken %40 TYT, %60 YDT sonuçlarına bakılır. Ayrıca TYT barajını geçemezseniz YDT'de ne yaparsanız yapın değerlendirmeye alınmaz. Adı üstünde, Temel Yeterlilik Sınavı. Temel yeterliliği kanıtlayamazsanız dil sınavındaki notunuz geçerli olmaz. Matematiğiniz berbat ise netlerin çok büyük bir kısmını kaçıracağınız anlamına gelir.

YDT tercihiniz değerlendirmeye alınırken %40 TYT, %60 YDT sonuçlarına bakılır. Ayrıca TYT barajını geçemezseniz YDT'de ne yaparsanız yapın değerlendirmeye alınmaz. Adı üstünde, Temel Yeterlilik Sınavı. Temel yeterliliği kanıtlayamazsanız dil sınavındaki notunuz geçerli olmaz. Matematiğiniz berbat ise netlerin çok büyük bir kısmını kaçıracağınız anlamına gelir.
Matematikten en az kaç net yapmam gerekir, tahmini bir şey söyleyebilir misiniz?

Merhaba,
YDT kolay yapıldığı için TYT büyük etken oluyor maalesef. Ailen haklı, TYT'nin önemi de var. Bu YDT için biraz daha belirgin oluyor. Ortalama bir dil öğrencisi 50-60 net yapıyor, belirleyici olan da TYT oluyor. Bir de alan dışı girenler de oluyor, dil sınavı biliyorsunuz ki öğleden sonra yapılıyor ve sınav kolay yapıldığı için de ortalama bir sayısal öğrencisi de TYT sonucunu iyi tutup biraz YDT yaparak YDT için ortalama bir sıralama elde edebiliyor.

Buradan YDT önemsiz anlamı çıkmasın. YDT de önemli ancak iyi bir üniversite için iyi bir YDT sonucunun yanı sıra iyi bir TYT sonucunuzun da olması gerekiyor. Kısacası ikisine de aynı önemi gösterin. Birine az, diğerine çok önem göstermek gibi bir şey yapmayın. İyi bir üniversite için ikisinin de olması gerekiyor, birinin eksik olması sıkıntı olur.

Merhaba,
YDT kolay yapıldığı için TYT büyük etken oluyor maalesef. Ailen haklı, TYT'nin önemi de var. Bu YDT için biraz daha belirgin oluyor. Ortalama bir dil öğrencisi 50-60 net yapıyor, belirleyici olan da TYT oluyor. Bir de alan dışı girenler de oluyor, dil sınavı biliyorsunuz ki öğleden sonra yapılıyor ve sınav kolay yapıldığı için de ortalama bir sayısal öğrencisi de TYT sonucunu iyi tutup biraz YDT yaparak YDT için ortalama bir sıralama elde edebiliyor.

Buradan YDT önemsiz anlamı çıkmasın. YDT de önemli ancak iyi bir üniversite için iyi bir YDT sonucunun yanı sıra iyi bir TYT sonucunuzun da olması gerekiyor. Kısacası ikisine de aynı önemi gösterin. Birine az, diğerine çok önem göstermek gibi bir şey yapmayın. İyi bir üniversite için ikisinin de olması gerekiyor, birinin eksik olması sıkıntı olur.
Hocam, matematikten genel olarak ne kadar net yapmam gerekir? Matematiğim ciddi anlamda berbat ve bu TYT biraz gözümü korkutmuyor değil.

TYT en az 60 net yapmaya çalışın. İngilizce seviyorsanız muhtemelen Türkçeyi de seviyorsunuzdur. Türkçe 35 net hedefi koyun. Sosyal bilimlerde 15 net civarı yapmak hiç fena değildir. Matematik 10 net yaptığınızda 60'a ulaşmış olursunuz. Fen bilimlerinden ne yapabilirsiniz bilmiyorum, ben hiç bilmeyerek 1,5 net tutturabilmiştim ne yaparsanız kârdır. Matematikten hedefinizden yola çıkarak bir hedef koymalısınız. 10 net üstü matematik, ortalama bir dilci için yeterli bir nettir ama belirli üniversitelere gitmek için 20 barajını aşmaya çalışın.

YDT önemli değil lafının anlamı da şudur:
Dilciler ''zaten'' YDT'yi yapabildiği için TYT daha önemlidir. Ancak bu koşul, siz YDT'yi yapabiliyor olduğunuzda geçerlidir. Doğru bir sistemle planlı çalıştığınızda YDT'de zaten 60+ net yapabiliyorsunuz. TYT biraz daha zorluyor dilcileri, çünkü TYT'deki net artış doğrusu YDT gibi değil.

İngilizce öğretmenliği okumak istiyorum fakat ailem yds değil TYT daha önemli diyor. TYT'den çok iyi bir puan alamazsam bile bölümü kazanma şansım var mı? Matematiğim vs. berbat 2-3 net zor yaparım o derece. Tecrübesi ve bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi? TYT bu denli önemli mi istediğim bölümü kazanmamda?

Dilcilerin en büyük hatası TYT çalışmamak olacak diyecek kadar önemli.

Geri
Yukarı