İngilizce yazıları okuyup anlayabilmek için etkili bir yol

SabriKeser

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Konuşmak ya da yazmak gibi bir derdim yok. Zaten bu üçünden biri yapılırsa diğer ikisi her türlü halledilir. Çocukluğumdan beri kötü olsa bile bilgisayar sahibi olduğum için İngilizce her zaman yaşıtlarıma göre öndeydi (hepsinden demiyorum tabii ki). Son zamanlarda çizgi roman ve manga tarzı şeylere sardım. Ama Türkiye'de fazla yaygın olmadıkları için Türkçe hallerini bulmak zor. Bulduklarımı okuyorum fakat dediğim gibi yaygın değil ve kitap olarak basılanlar hariç gönüllü yapılan bir iş bu tarz şeyleri çevirmek. Böyle olunca, ya çeviri kalitesiz oluyor ya da çevrilmiyor. Okumak istediğim ama Türkçesi olmayan bir ton eser var. O yüzden İngilizce okumamı geliştirmek istiyorum. Hem bu şekilde derslerime de katkı sağlarım. 9. sınıfa gidiyorum ve İngilizce dediğim gibi çok zor gelmiyor bana. Ama dersten ayrı olarak kendim bir şeyler yapmaya çalışınca çuvallıyorum. Önerileriniz nelerdir? Kursa gidemiyorum. Dizi ya da film izlemeyi çok sevmediğim için onlardan da geliştiremiyorum fazla (izlediklerimi altyazılı izliyorum dublajlar kötü geldiği için). Anlamadığım yerleri internetten çevirip öğrenmek mantıklı geliyor. Ya da bazen cümlenin nasıl olduğunu anlıyorum fakat bir ya da iki kelimeyi anlamıyorum. O kelimelerin çevirisine bakıp öğrenerek geliştirmek geliyor aklıma bir tek. Başka bir şekilde geliştirebilir miyim?

Ek olarak belirteyim. İlgimi çeken bir şey olursa çok kısa sürede ezberleyebiliyorum. Örnek olarak; Bir müzikte Japonca olarak 1, 10, 100, 1000, 10000, ..., 1000000000000 bu şekilde sayabilmeyi öğrendim. Ya da izlediğim şeylerden kelimeler ezberledim.

İngilizce forum ve discordlarda takıl ve çevre edin. Film izlemeyi sevmediğinden gelişmene bir tek bu yararlı olur.
Ayrıca bol bol kelime ezberleyin. Grammar olmasa bile kelimelere bakarak cümlelerin anlamı çıkarılabiliyor.

Geri
Yukarı