İngilizce'de 2 ayda B1 seviyeye çıkılır mı?

Bütçe var lakin zaman yok, okuldan artan zamanı kullanmayı düşünüyorum.

Hocam benim telefonumda interpals diye uygulama var burasi dil gelistirme dunyanin her yerinden katilimcilari var dumduz sadece chatlesme uygulamasi sizde bir yukleyin bakin isterseniz.

İngilizce kitaplar okuyup eksik gramer konularını tamamlayabilirsiniz. Dinleme için sitcomlara bakabilirsiniz. Konuşma için de yabancı discord sunucularını öneririm. Şahsen B2 ye böyle çıktım.

Hocam benim telefonumda interpals diye uygulama var burasi dil gelistirme dunyanin her yerinden katilimcilari var dumduz sadece chatlesme uygulamasi sizde bir yukleyin bakin isterseniz.
Orada da genelde Türkler Türklere yazıyor. Ama yine de işlevini yerine getiren bir yer.

Maruz kalmak da bence çok geliştirmiyor. Konuşmaya çalışmak geliştiriyor. Yani film, dizi geliştirir de pek değil.

Hocam ben o şekilde geliştirdiğim için o yöntemi öneriyorum. İlgimi çeken konuları hep İngilizce araştırdım o şekilde C1 seviyesine kadar çıktım. Şu an İngilizce öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim derslerde işlediğimiz birçok İngilizce öğretme metot ve teorilerin de bunu desteklediğini gördüğüm için söylemiştim. Yanlış yönlendirdiysem kusura bakmayın.

Hocam ben o şekilde geliştirdiğim için o yöntemi öneriyorum. İlgimi çeken konuları hep İngilizce araştırdım o şekilde C1 seviyesine kadar çıktım. Şu an İngilizce öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim derslerde işlediğimiz birçok İngilizce öğretme metot ve teorilerin de bunu desteklediğini gördüğüm için söylemiştim. Yanlış yönlendirdiysem kusura bakmayın.
Görüş hocam zaten bunlar ne kusuru. Bence kekoca olsa bile konuşmaya zorlanmak en etikili yol. Bana göre en kısası bu ama diğeri de pek fazla olmasa da geliştirir. Ha araştırma yapıyorum derseniz o da güzel bir yol. Kitap okumak vs. Ama film ve dizi pek geliştirmiyor. İngilizce altyazılı da güzel bir yol ama bu seviyede de Türkçesiz pek mümkün değil. Bu seviyede ilk olarak kelime ezberlenmeli diye düşunmekteyim. Kelimeden sonrası gelir.

Kelime ezberi ilk başta çok önemli dizi film izleyeceksende alt yazıyı başta Türkçe kullan sonra İngilizce alt yazı ile izle her şeyi daha iyi anlamaya başlarsın.

Mağruz kalmak bence çok güzel bir temel sağlıyor. Evet, tek başına yeterli değil ama konuşmaya, yazmaya çok güzel destek olur diye düşünüyorum. En büyük avantajı da artık dil çalışmak ders çalışmak gibi gelmiyor. Eğer anlama yeteneğiniz geliştiyse yazmayı, konuşmayı geliştirmek çok daha hızlı ve çok daha az yorucu olur.

İngilizce konuşma, yazma pratiği hemen hemen hiç yapmadım ama YouTube'u neredeyse tamamen İngilizce içerikler için izledim çok uzun bir süre. Toplamda binlerce saati çok rahat geçmiştir. Amacım ingilizce çalışmak da değildi, ilgi duyduğum için izledim. Bunun dışında yazılı olarak da çoğu kaynağı mecburen İngilizce okudum Türkçe alternatifi olmadığı için. Anlama yeteneğim oldukça iyi hatta şaşırtıcı şekilde dinleme yeteneğim okuma yeteneğimden daha iyi çünkü YouTube'da çok zaman geçirdim. Normal dil öğrenimde tam tersi beklenir. Dinleme ayrıca çalışılır fakat YouTube ve yabancı diziler burada çok yardımcı oldu. Çok okumadığım için okuma biraz daha geride kaldı. Bir de tabi yazılı içeriklerin dili gündelik konuşmaya göre daha ağır oluyor. Youtube'daki içerikler yazılı karşılıklarına göre daha sade bir dil kullanıyor. Vurgu ve tonlanama da yardımcı oluyor.

Yazma ve konuşma ise bunun çok gerisinde ama eksiklerimi çok kolay fark edebiliyorum. Pratik yapacak bir imkanım olmadığı için bunun üzerine gidip geliştiremiyorum. Yazarken de konuşurken de takılmadan hızlı hızlı kendimi ifade edebiliyorum fakat hatalarım oluyor ama örneğin ChatGPT'ye yazdığım metni yapıştırıp düzelt dediğimde hatalarımı hemen fark edip "haa evet" diyebiliyorum. Sıfırdan yazma, konuşma çalışan biri için bu süreç çok daha sancılı olur. Bence hedefiniz akıcı konuşma, yazma olsa bile başta anlamaya önem vermek daha mantıklı. Gerçekten çok güzel bir temel sağlıyor. Hatalarınızı fark edecek kadar anlama yeteneğiniz geliştiğinde yani dile aşinalık kazandığınızda çok daha hızlı ve sağlam ilerlenir diye düşünüyorum. VRChat gibi konuşma ağırlıklı bir oyun oynamaya ilgim olsa pratikle bu da çabuk gelişir diye düşünüyorum. Sırf dil çalışmak için dil uygulaması kullanmak bana biraz ağır geliyor.

Tabi daha fazla vakit alan bir şey çünkü binlerce saat o dilde içerik tüketmek gerekiyor. Eğer sınav için çalışıyorsanız direkt sınava yönelik çalışmak daha hızlı olabilir. Bu daha uzun vade, daha sağlam ve daha az yoran bir yöntem.

Geri
Yukarı