İngilizceye nasıl çalışılır?

SacXe

Hectopat
Daha fazla  
İngilizce bütün kaynaklarım hazır okuma yapacağım kaynaklar dinleme yapacağım kaynaklar grammar kaynakları vs. her şey hazır. Sadece İngilizce de okuma, dinleme, yazma, konuşma, kelime çalışması yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor bunlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Şu anda hala bir sonuç bulmuş değilim. Eğer sizlerin tavsiyesi varsa duymak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
bende 1 senedir evde çalışıyorum b1 e geçtim çok kasmadan çalıştım. kesinlikle periyodik tekrar çok çok önemli bilimsel araştırmalara göre, bugün öğrendiğin bir şeyi eğer hiç tekrar etmessen 5 gün sonra hafızanda en fazla %20 si kalıyor. Bu yüzden yeni öğrendiğin bir kelimeyi sonraki günlerde kısaca üzerinden geç. Öğrendiğin kelime hakkında hayatından bir kaç cümle kur böylece akılda kalması fazlalaşıyor. Aşağıya bilimsel çalışmanın hatırlama eğrisini bırakıyorum.
Bu arada kullandığın kaynakları mümkünse benimle de paylaşabilir misin benim de ihtiyacım var . :)

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-14 125402.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-14 125402.png
    143,9 KB · Görüntüleme: 21
Bende 1 senedir evde çalışıyorum B1'e geçtim çok kasmadan çalıştım. Kesinlikle periyodik tekrar çok çok önemli bilimsel araştırmalara göre, bugün öğrendiğin bir şeyi eğer hiç tekrar etmezsen 5 gün sonra hafızanda en fazla %20'si kalıyor. Bu yüzden yeni öğrendiğin bir kelimeyi sonraki günlerde kısaca üzerinden geç. Öğrendiğin kelime hakkında hayatından birkaç cümle kur böylece akılda kalması fazlalaşıyor. Aşağıya bilimsel çalışmanın hatırlama eğrisini bırakıyorum.
Bu arada kullandığın kaynakları mümkünse benimle de paylaşabilir misin benim de ihtiyacım var. :)

Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Hangi kaynaklara ihtiyacınız var bir de İngiliz aksanı mı istiyorsunuz yoksa Amerikan aksanı mı?

Eğer sıfırdan başlıyorsan önce gramer öğrenirsin, bunu kitaplardan öğrenmeni tavsiye etmem çünkü kitaplar gramer konusunda çok bağnaz kalıyor. Gramerlerin büyük çoğunluğu mantık olarak basit şeyler, yt kanallarından veya pek tavsiye etmesem de hakkını verebilen bir hoca bulursan kurstan öğrenebilirsin. Gramerden sonrasının bir olayı yok, sadece disiplin ve iradeyle kelime çalışman gerek. Ben google akademikte ilgimi çeken herhangi bir konuyla ilgili makale açıp okuyordum. PDF'de kelimelere küçük not kağıtları bırakıp bilmediklerini markerlıyorsun vesaire. Ama gramer bilgin zayıf kalacağı için pek akıllıca bir yöntem olmayabilir, başlangıç olarak akademik yerine simple english wikipedia veya okumayı değil yazmayı seviyorsan simple english kullanan ve bu tür günlük konuşmalar içeren videolar atan kanallar var, faydası olur.

Arkadaşlar bende ingilizce öğrenmek istiyorum. bunun için nasıl bir yol izlemem gerek? tekniği nelerdir?

Eğer sıfırdan başlıyorsan önce gramer öğrenirsin, bunu kitaplardan öğrenmeni tavsiye etmem çünkü kitaplar gramer konusunda çok bağnaz kalıyor. Gramerlerin büyük çoğunluğu mantık olarak basit şeyler, yt kanallarından veya pek tavsiye etmesem de hakkını verebilen bir hoca bulursan kurstan öğrenebilirsin. Gramerden sonrasının bir olayı yok, sadece disiplin ve iradeyle kelime çalışman gerek. Ben google akademikte ilgimi çeken herhangi bir konuyla ilgili makale açıp okuyordum. PDF'de kelimelere küçük not kağıtları bırakıp bilmediklerini markerlıyorsun vesaire. Ama gramer bilgin zayıf kalacağı için pek akıllıca bir yöntem olmayabilir, başlangıç olarak akademik yerine simple english wikipedia veya okumayı değil yazmayı seviyorsan simple english kullanan ve bu tür günlük konuşmalar içeren videolar atan kanallar var, faydası olur.
Başlangıç Grammar için burayı kullanmayı düşünüyorum
Orta seviye Grammar için bu playlisti kullanmayı düşünüyorum.
Gelişmiş Grammar için bu siteyi kullanmayı düşünüyorum.
A1-A2 Kelime bilgisi için burayı kullanmayı düşünüyorum.
B1-B2 Kelime bilgisi için burayı kullanmayı düşünüyorum.
Başlangıç Telaffuz için bu playlisti kullanmayı düşünüyorum.
Gelişmiş Telaffuz için bu playlisti kullanmayı düşünüyorum.
A1-A2 Dinleme için bu uygulamayı kullanmayı düşünüyorum.
B1-B2 Dinleme için bu podcasti dinlemeyi düşünüyorum.
Basit Okuma için bu sitedeki kitapları kullanmayı düşünüyorum.
Gelişmiş Okuma için bu sitedeki kitapları kullanmayı düşünüyorum.

Kaynaklar sizce iyi mi?

Ben kendi deneyimimi anlatayım herkes de olmayabilir fakat bence ingilizcede temeli öğrendikten sonra daha da fazla grammar falan çalışmak yerine bir yandan kelime ezberleyip bir yandan da kendini ingilizceye maruz bırakıcaksın. Bunu sürekli İngilizce diziler/kitaplar okuyarak yapabilirsin, başkalarıyla İngilizce konuşabilirsin fark etmez ama bir dili bence öğrenmenin en kolay yolu onu sürekli aktif kullanmaktır. Ben böyle öğrendim ve şu anda B2 seviyesindeyim üşenmesem daha da fazla kelime öğrenirim ama bana böylesi zaten yetiyor istediğim İngilizce kaynakları rahatlıkla okuyabiliyorum.

Başlangıç Grammar için burayı kullanmayı düşünüyorum
Orta seviye Grammar için bu playlisti kullanmayı düşünüyorum.
Gelişmiş Grammar için bu siteyi kullanmayı düşünüyorum.
A1-A2 Kelime bilgisi için burayı kullanmayı düşünüyorum.
B1-B2 Kelime bilgisi için burayı kullanmayı düşünüyorum.
Başlangıç Telaffuz için bu playlisti kullanmayı düşünüyorum.
Gelişmiş Telaffuz için bu playlisti kullanmayı düşünüyorum.
A1-A2 Dinleme için bu uygulamayı kullanmayı düşünüyorum.
B1-B2 Dinleme için bu podcasti dinlemeyi düşünüyorum.
Basit Okuma için bu sitedeki kitapları kullanmayı düşünüyorum.
Gelişmiş Okuma için bu sitedeki kitapları kullanmayı düşünüyorum.

Kaynaklar sizce iyi mi?
B1-B2 için ana dili ingilizce olan videolardan bir şeyler öğrenmek zordur. Öğretmen anlatır, arada bir kelime sana yabancı gelir sen sözlükten açıp bakana kadar konudan dağılırsın.

Kelime bilgisi için de, düz kelimeyi ezberlemeye çalışmak pek mantıklı bir yöntem değil. Hem akılda kalıcılığı aşırı azdır, hem de pek sonuç vermez. Çoğunlukla zaman kaybıdır, bunun yerine okuma kaynaklarınızı zenginleştirmeniz daha iyi sonuç verir. Okuma kaynaklarında da dikkat etmeniz gereken bir metni bir kez okumayacağınız. Bir metni gün içinde uzun aralıklarla 2-3 kez tekrar okuyun, hiçbir kelimenin çevirisine bakma ihtiyacı gütmeyene, tüm kelimeleri aklınıza kazana kadar okumanız gerek. Uzun aralıklarla okuyup unutmuş musunuz diye kontrol edin, unuttuğunuz kelimelerin tekrar üstünden geçin ve en az 3-4 saat sonrasında aynı metni tekrar okuyun. Bir günde ezberleyemezseniz ikinci gün de açıp okuyun. Uyku çok şeyi değiştiriyor çünkü. Asla hatırlayamam, unuttum dediğin kelimeler uyandıktan sonra kalıcı hafızaya yerleşiyor. Uyku öncesi çalışmayı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı