İngilizce'yi akıcı bir şekilde konuşabilmek, yazabilmek

Radaloa

Hectopat
Makaleler
11
Yer
Karabük
Daha fazla  
Meslek
Tıp Mühendisi
İyi geceler arkadaşlar. Hiç İngilizce bilmiyorum demiyorum ama orta seviyeden de yukarı seviyelere geçmek istiyorum. Önemli olan İngilizce'yi akıcı bir şekilde konuşabilmek, yazabilmek. Bunlar için tüm yazımı vermeye hazırım. Ne yapmam gerekiyor? İngilizce'yi nasıl öğrenebilirim?

Durumun varsa bire bir öğretmenden ders almayı dene. Çok daha verimli olur.
Yoksa kursa gitmen şart, kendi kendine ingilizce öğrenmen imkansız değil ama zor.
İngiliz turistin yoğunlukta olduğu biryerde yazın çalışabilirsin.
Yada durumun varsa yaz için yurt dışı kursuna gidebilirsin, en verimlisi bu olur.
İlk olarak WCye bir sözlük at, her girişinde 10 kelime öğren, iyi bir başlangıç olur :):like:

İngiliz turistin yoğunlukta olduğu biryerde yazın çalışabilirsin.

İngiliz şart değil. Amerikan İngilizcesi daha genel ve daha kolaydır. Tursit olan birçok yerde pratik yapma şansını bulursun. Ben Lise'de iken Kapalıçarşı'da çalıştım iki dönem boyunca yaz tatillerinde. İnanılmaz faydası oldu. Bir de İngilizce'yi sevmen lazım. Kelimeleri sevmen lazım. Tutku ile tekrar etmen gerek kelimeleri. Komik gelebir ama öyle :)

Bak mesela bu sahneye bayılıyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• 01:32 - Bullshit! Saçmalık!
  • 01:50 - Say my name! Adımı söyle!
  • 02:00 - You're goddamn right! Aynen öyle! (Burada anlam aktarımı yaptım. Yoksa düze kelime bazında farklı bir sonu çıkar. Bağlam önemli.)
Tavsiyem dizi izle, film izle. Dili basit olan filmler. İngilizce alt yazılı izle. Bir de kelimeleri ezberleyeceksin. Bunun için bir defterin olsun. kelimeleri ezberlemek için beş defa yazabilirsin her birini. Eski ama emin ol işe yarayan bir yöntem.

Yabancı dizileri önce Türkçe altyazıyla, alışınca İngilizce altyazıyla, kulak aşinalığı belli bir düzeye gelince de altyazısız izle. Recep abinin önerdiklerini de yapabilirsin ek olarak. Şarkılar dinleyip sözlerini çıkarma, anlama, ezberleme üzerine pratik yapabilirsin. Farklı konularda İngilizce sunumlar hazırlayabilirsin, istersen kendine sun. Kurs sadece gramer öğrenmek için iyidir bence. Okulda Türkçe dersi almak gibi bir şey... Pratik İngilizcem ile, gramerim temel düzeyde, son YDS' den 88,75 aldım. Konuşma pratiğim pek olmadığı için, konuşmam kötü sadece.

Yabancı dizileri önce Türkçe altyazıyla, alışınca İngilizce altyazıyla, kulak aşinalığı belli bir düzeye gelince de altyazısız izle. Recep abinin önerdiklerini de yapabilirsin ek olarak. Şarkılar dinleyip sözlerini çıkarma, anlama, ezberleme üzerine pratik yapabilirsin. Farklı konularda İngilizce sunumlar hazırlayabilirsin, istersen kendine sun. Kurs sadece gramer öğrenmek için iyidir bence. Okulda Türkçe dersi almak gibi bir şey... Pratik İngilizcem ile, gramerim temel düzeyde, son YDS' den 88,75 aldım. Konuşma pratiğim pek olmadığı için, konuşmam kötü sadece.

Konuşmanızı düzeltmenin bir yolu var. Mesela cs:go tarzı voice chat ile karşınızdaki oyuncularla sesli iletişim kurabileceğiniz online oyunlarda yabancılarla sohbet ederek konuşmanızı gayet güzel bir şekilde düzeltebilirsiniz. Ben voice chat olan online oyunlarda yabancılarla konuşa konuşa konuşmamı düzelttim. Hem oyun oynarken eğlenirsiniz hem de ingilizcenizi geliştirirsiniz aslında bu da ingilizceyi geliştirmek için yapılabilecek bir yöntem.

Konuşmanızı düzeltmenin bir yolu var. Mesela cs:go tarzı voice chat ile karşınızdaki oyuncularla sesli iletişim kurabileceğiniz online oyunlarda yabancılarla sohbet ederek konuşmanızı gayet güzel bir şekilde düzeltebilirsiniz. Ben voice chat olan online oyunlarda yabancılarla konuşa konuşa konuşmamı düzelttim. Hem oyun oynarken eğlenirsiniz hem de ingilizcenizi geliştirirsiniz aslında bu da ingilizceyi geliştirmek için yapılabilecek bir yöntem.
Doğru söylüyorsunuz aslında, Türk sunucularda fazla zaman geçirdiğimi hatırlattınız bana :D MMO larda, Teamspeak kullanmadım fazla, kullandıranlar da yine Türk klanlarıydı :D Yazın CS:GO takılmayı düşünüyordum arada, bu fikir iyi oldu :)

gramer önce gelir,gramerini orta düzeye getir İlk önce gramerin kısa yolu yok kitabı açıp eşekler gibi çalışman gerekiyor bu duruma geldikten sonra takip ettiğin dizileri ing alt yazıyla izlemeye başla bu senin anlama hızını ve kelimelerin nasıl okunduğunu öğretecek bunun alternatifi olarak dizi izlemiyorsan dinlediğin yabancı müzikleri alt yazıyla dinle aşağı yukarı aynı işi görecektir ama tercihin diziden yana olsun artık bu işi orta düzey yapar bundan sonra hiç alt yazısız izlersen ustalığını ilan edersin ama dediğim gibi o gramer olmazsa bunların hiçbiri olmaz

İngiliz şart değil. Amerikan İngilizcesi daha genel ve daha kolaydır. Tursit olan birçok yerde pratik yapma şansını bulursun. Ben Lise'de iken Kapalıçarşı'da çalıştım iki dönem boyunca yaz tatillerinde. İnanılmaz faydası oldu. Bir de İngilizce'yi sevmen lazım. Kelimeleri sevmen lazım. Tutku ile tekrar etmen gerek kelimeleri. Komik gelebir ama öyle :)

Bak mesela bu sahneye bayılıyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• 01:32 - Bullshit! Saçmalık!
  • 01:50 - Say my name! Adımı söyle!
  • 02:00 - You're goddamn right! Aynen öyle! (Burada anlam aktarımı yaptım. Yoksa düze kelime bazında farklı bir sonu çıkar. Bağlam önemli.)
Tavsiyem dizi izle, film izle. Dili basit olan filmler. İngilizce alt yazılı izle. Bir de kelimeleri ezberleyeceksin. Bunun için bir defterin olsun. kelimeleri ezberlemek için beş defa yazabilirsin her birini. Eski ama emin ol işe yarayan bir yöntem.

Kapalı çarşıda iş arıyorum o zaman ağabey :D

Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için. İngilizceyi seviyorum, kelime bilgim de var yani, yok değil :) Sadece pratik yapacak yer ve Grammer desteği lazımdı bana.

Yabancı dizi ve film çok etkisi oluyor. İmkanın var ise pratik yap. Bir arkadaşın ile konuşmaya çalış. Ezber için sürekli yazmak en eski yöntem. Ama çok iyi bir yöntem. Bir kelime bile olsa sürekli tekrar et. Bir yerde çalışır isen çok etkisi olur pratik yaparsın. Kurs imkanın var ise kursa git. Başarılar dilerim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı