INNO3D GTX1660 Ti Twin Ekran kartı fanları hızlanıyor ve ekran kararıyor

pega

Centipat
Daha fazla  
Bugün 6 defa üst üste oyunda olmakla beraber 11 defa yaptı. hiçbir ısınma problemi yaşamıyorum ekran kartının kendi programından fanı %30-%45 ile çalıştırdığımda 50 dereceyi aştığını görmedim. Aldığım sitenin desteğiyle iletişimimde bu sorunun yazılımsal olduğu DDU ile driver silip Windows'u baştan kurmam söylendi. DDU ile iki defa driver silip tekrar kurdum windowsuda bir defa yeniden kurdum ve herhangi bir çözüm olmadı. Ne yabancı forumlarda ne de yerli forumlarda çözümü daha bulamadım ekran kartının voltajıyla da pek oynamak istemedim ama bu yolla çözen varsa eğer veya anlayan birisi varsa bu yoluda uygulayabilirim. Lütfen birisi çözüm yolu veya geçici bir çözüm göstersin.
Sistemim:
AMD Ryzen 5 2600X 3.4 GHz 19MB AM4.
INNO3D GTX1660 Ti Twin X2 OC RGB 6 GB 192Bit GDDR6.
Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL15a.
WD 480GB Green series 3D-NAND SSD disk WDS480G2G0a.
ASUS B450M-Dragon 4400MHz (OC) DDR4 AM4 mATX.
GameGaraj 650Watt 80+ bronz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu MSI GTX 1060 Gaming X ile yaşadım. Toplam 10 kere olmuştur 3 sene içerisinde ama çoğu peş peşeydi, muhtemelen driver ile ilgilidir. Yerinde olsam driver güncellemesi bekler, sorun devam ediyorsa garantiye yollardım. Voltaj ile oynamanı tavsiye etmem kartı garanti dışı bırakabilir.

Aynı sorunu MSI GTX 1060 Gaming X ile yaşadım. Toplam 10 kere olmuştur 3 sene içerisinde ama çoğu peş peşeydi, muhtemelen driver ile ilgilidir. Yerinde olsam driver güncellemesi bekler, sorun devam ediyorsa garantiye yollardım. Voltaj ile oynamanı tavsiye etmem kartı garanti dışı bırakabilir.
voltaj düşürme yapmayı planlıyordum aslında

İnternette ufak bir araştırma yaptım ve undervolt ile garantinin bozulmadığını okudum birkaç yerden. Sen de bir bak istersen.
Bakacağım şimdi. Etki edermi etmezmi bilmiyorum bir ayarını bozmak veya performanstada çok düşüş olmasını istemiyorum. Konu hakkında bilgin varsa eğer bir etkisi olurmu yol gösterirmisin.

Bakacağım şimdi. Etki eder mi etmez mi bilmiyorum bir ayarını bozmak veya performansta da çok düşüş olmasını istemiyorum. Konu hakkında bilgin varsa eğer bir etkisi olur mu yol gösterir misin?

Grafik işlemci frekansını düşürmeden voltaj düşürebilirsen performans kaybı olmaz ancak sorunun net olmamasından dolayı tavsiye etmiyorum.

Eğer stabilite sorunu yaşıyorsan voltaj arttırmak gerekebilir. Ancak kartta fiziksel bir hata varsa voltaj düşürmek çözüm olur mu bilemiyorum.

Tavsiyem ekran kartını stres testine sokup karttan emin olman ve driver güncellemesi beklemen.

Grafik işlemci frekansını düşürmeden voltaj düşürebilirsen performans kaybı olmaz ancak sorunun net olmamasından dolayı tavsiye etmiyorum.

Eğer stabilite sorunu yaşıyorsan voltaj arttırmak gerekebilir. Ancak kartta fiziksel bir hata varsa voltaj düşürmek çözüm olur mu bilemiyorum.

Tavsiyem ekran kartını stres testine sokup karttan emin olman ve driver güncellemesi beklemen.
Stres testine hangi programla sokayım ve herhangi bir sorun yaşarmıyım test sırasında sonrasında driver güncellemesini experience programındamı bekleyim yoksa sitesindenmi yükleyeceğim bu konu hakkında pek fikrim yokta

Stres testine hangi programla sokayım ve herhangi bir sorun yaşar mıyım test sırasında sonrasında driver güncellemesini Experience programındamı bekleyim yoksa sitesinden mi yükleyeceğim bu konu hakkında pek fikrim yokta.

GeForce Experience ile güncelleyebilirsin. Stres testi için FurMark ve OCCT (ben 6.20 sürümünü kullanıyorum yeni sürümde sorun yaşamıştım). OCCT'de aynı zamanda ekran kartının ram'ini de test edebilirsin. Sorumluluk tamamen sana ait kartta ciddi bir problem varsa stres testinde başarısız olursun, karta zarar gelebilir. Nasıl stres testi yapacağın hakkında rehberlere ve diğer konulara bakmanı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı