İnsan: Tek Eşli mi, Çift Eşli mi?

• Konuyu başlatan nih
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 392

nih

Hectopat
Makaleler
1
İnsan; tek eşli bir canlı mı, yoksa çok eşli mi?

Bilimde hâlâ net bir sonuca varıldığı söylenemeyecek olan bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Bilimde net bir sonucu var.

Evrimsel çok eşli, toplumsal tek eşli. Penguenler gibi.

Onlar da tek bir eşe sahipler. Fakat pek çok erkek penguen her çiftleşme dönemi başka dişileri dölleyip, doğacak çocuğa bakmayacak olsalar dahi zina ediyorlar. Ardından eşlerine dönüyorlar.

İnsan; tek eşli bir canlı mı, yoksa çok eşli mi?

Bilimde hâlâ net bir sonuca varıldığı söylenemeyecek olan bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.
@erme'nin dediğine katılıyorum. Olaya hangi açıdan yaklaştığınıza bağlı eğer daha da detaylı konuyu ele almak isterseniz google scholar'a basitçe "human monogamy polygamy" yazıp aratmanız bile her iki düşünceyi de destekleyen tonla bilimsel veriye erişmenize olanak sağlayacaktır.

@erme'nin dediğine katılıyorum. Olaya hangi açıdan yaklaştığınıza bağlı eğer daha da detaylı konuyu ele almak isterseniz google scholar'a basitçe "human monogamy polygamy" yazıp aratmanız bile her iki düşünceyi de destekleyen tonla bilimsel veriye erişmenize olanak sağlayacaktır.
Yorumunuz ve öneriniz için teşekkür ederim ancak isteğim forum üyelerinin fikirlerini dinlemek, bir tartışma ortamı yaratmak. Bilimsel manada zaten bu konuyu takip ettiğimi söyleyebilirim, insanların genetik olarak çok eşli canlılar olduğunu söylemenin çok da yanlış olmadığını düşünmekteyim. Yorum ve tavsiyeniz için tekrardan teşekkür ederim.
Bilimde net bir sonucu var.

Evrimsel çok eşli, toplumsal tek eşli. Penguenler gibi.

Onlar da tek bir eşe sahipler. Fakat pek çok erkek penguen her çiftleşme dönemi başka dişileri dölleyip, doğacak çocuğa bakmayacak olsalar dahi zina ediyorlar. Ardından eşlerine dönüyorlar.
Yorumunuz için teşekkür ederim, dediklerinize çoğunlukla katıldığımı belirteyim. Ancak sanırsam akademisyenler tarafından kullanılan bu "monogamy" ve "polygamy" kavramlarının tanımı bir tartışma konusu. Bir canlının tek eşli olarak kategorize edilebilmesi için hayatının tamamını tek eşli geçirmesi mi gerekiyor tarzı sorular ortaya çıkıyor, aynı şey çok eşlilik için de söylenebilir. Yorumunuz için tekrardan teşekkür ediyorum.

Yorumunuz ve öneriniz için teşekkür ederim ancak isteğim forum üyelerinin fikirlerini dinlemek, bir tartışma ortamı yaratmak.
O vakit fikrimi söyleyeyim ben de 😅. Ben öznemiz insan olduğu için olaya sosyolojik açıdan yaklaşmayı daha doğru bulanlardanım.

İnsan hem tek eşli hem çok eşli olabilir. Artık ormanda kaplana av olma endişemiz olmadığı için bana göre bunun seçimi insana kalmıştır. Düşünme yetisine sahip olduğu için neyle mutluysa seçim yapabilir ama çok eşli kısmı günümüz modern toplumunda imkansız. Kastım çaktırmadan 3-4 kişiyi idare etmek değil, 3-4 kişinin de birbirinden haberi olmasına rağmen duruma bir şey dememesi. Yani sorunun cevabı hem evet hem hayırlarla dolu.

Yeni konular

Geri
Yukarı