İnsanlar neden fazlasını bekliyor?

Bana da olan bir şey ne yazık ki. Mesela herhangi bir gün pek konuşmuyorum arkadaşım bir şeyler anlatıyor kendi ilgi alanında dinliyorum biraz gülüyorum ayıp olmasın diye. Bir süre sonra niye bir şeyler anlatmıyorsun, niye susuyorsun diye soruyor, bir şey mi var diye soruyor uykum var diyorum ki gerçekten de uykum oluyor fakat onu geçiştirmek için söyledim sanıyor. Başka zaman komik olmayan şakalar yapıyorum, biraz fazla gülüyorum neden bu kadar gülüyorsun diyorlar. Anlamıyorum bende ne yapmam gerektiğini, bir şeyler anlatmamı istiyorlar anlatacak bir şey aklıma gelmiyor rutin şeyler sürekli. Diyorum acaba ben mi kendimi çok asosyalleştiriyorum ben mi az konuşuyorum ama öylede değil anlayamıyorum pek.

Bu bana da oluyor işte, kaşımdakinin benim ilgi alanımda olmadığını ve onu sıkacağını bildiğim için sadece onu dinliyorum.

Söyle denemeyi dene çözersin işi.
• Günün nasıl geçti.
• İyi beya ne yapayım sen nabiyon.
• İyi bende.
Karşı taraf konu acar devam edersiniz sonradan.

Bu en basit kural karşılıklı soru sormak zaten bunu yapıyorum:
Ne yaptın bugün?
İyi ya sen ne yaptın?
İyi bende...(burada anlatıyor ne yaptığını) öyle işte seni sormalı?
Bende iyi iyi işte aynı.(beynim bu anda rütin dışında bir şey olup olmadığını sorguluyor ama yok işte)

Yani anlayacağınız fazladan 3 kelime uzuyor. Karşımdakini sabaha kadar dinlerim sorun yok, ama karşımdaki benim de konuşmamı istediğinde her zaman anlatmaya değer şeyler bulamıyorum kendimde.

Bu bana da oluyor işte, kaşımdakinin benim ilgi alanımda olmadığını ve onu sıkacağını bildiğim için sadece onu dinliyorum.

Bu en basit kural karşılıklı soru sormak zaten bunu yapıyorum:
Ne yaptın bugün?
İyi ya sen ne yaptın?
İyi bende...(burada anlatıyor ne yaptığını) öyle işte seni sormalı?
Bende iyi iyi işte aynı.(beynim bu anda rütin dışında bir şey olup olmadığını sorguluyor ama yok işte)

Yani anlayacağınız fazladan 3 kelime uzuyor. Karşımdakini sabaha kadar dinlerim sorun yok, ama karşımdaki benim de konuşmamı istediğinde her zaman anlatmaya değer şeyler bulamıyorum kendimde.
Aynı şekilde arkadaş ortamında herkes kendine göre bir şeyler anlatıyor ilgi alanları olsun yaşadıkları olsun fakat bana sorduklarında anlatacağım şeylerin onların pek umurunda olmadığını düşünüyorum ilginç olan bir şey yok çünkü. Boş şeyler anlatınca dinleyen olmuyor zaten çoğu insanda zaten başkasının hayatını pek dinlemeyi sevmez genelde kendi hayatını anlatmayı seviyorlar bende aynı şekilde dinlemeyi sevdiğim için dinliyorum. Onlara farklı yada ilgilerini çekecek bir olay yaşamadığım sürece de klasik olayları anlatmıyorum.

Geri
Yukarı