İnsanların 60 birime aldığı gamepadi biz neden 2200 birime alıyoruz?

"Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir." Bir ayette geçen söz, başımıza getirenlere sorabilirsiniz hocam fakat cevap alabileceğinizi sanmıyorum. Neden 60 birimin direkt Türk Lirası kuruna çevrilmediğine gelirsek, KDV vb. etkenlerden dolayı ürünü bir tek seferde üç dört kere alıyoruz.

Bu durum cidden can sıkıcı, Avrupa'da 75 euro ülkemizde 2800TL'ye satılıyor. Ben aldığımda 75 euro 1700TL, Türkiye fiyatı 3300TL idi (bordo olan).
Halkımız tüketmek yerine üretmeye başladığında ancak bu fiyatlar değişecektir, o da kesin değil gerçi koskoca bilindik markalar bile fırsatçılık yapıyor ülkemizde. Ürünü satan adam ülke pahalılandı diyor ancak kendisi de fahiş fiyatlara ürünlerini satıyor. Telefon, bilgisayar gibi en küçük teknolojik ürünler bile lüks olarak görülüyor ve bu bile fiyatlara yansıyor.

Dolar kuru ve eşit şartlarda yaşama zırvası yüzünden olabilir. Dünya hiçbir zaman adaletli bir yer olmadı olmayacakda. Kapitalistler kominizm diyenleri zamanın da astılar. Şimdi eşitlik masalı ile kapitalizmi pazarlıyorlar. Her gelen iktidardan eşitlik bekliyoruz...

2 taraftada günlük 8 saatlik emeğini satıyorsun. Bir tarafta kazandığın 1 aylık para ile 2 telefon alabilirken X ülkede aynı şartlarda 10 ayda 1 telefon alabiliyorsun.

Yer altı kaynakları çok zengin bir ülkeye çöküp sömürüp onları susuz aç yoksul bırakabiliyorsun. Bu paraları çalan ülkelerde başka ülkeleri insan haklarından yoksunsunuz diyerek suçlayabiliyor.

Bu sistemde zengin adam vergi vermez. Parasına dokunmaz tek adamcılık sistemidir. Zenginlere hiçbir zaman bir şey olmaz. Vergi borçları silinir. Gider gösterilir. İsveç bankalarına kaçırılır. X bir şirket deprem döneminde bağış yaptı. Bilmem kaç milyon lira, bu parayı gider gösterdi. Devlete vermesi gereken para uçtu gitti.

Bu tarz godomonlar yüzünden, bu tarz başarısız iktidar politikaları yüzünden. Ülkelerde ekonomik krizler çok kolay oluşturulabiliyor. Senin ülkene gelen x bir şirket yatırım yapıp, senin ülkenden yatırdığı paranın daha fazlasını kazanıp senin ülkenden para kaçırıyor. Ülke dışına çıkan paralar, yine sana dolar kuru zam olarak geliyor.

En kötü olaylardan biriydi toprak satmak onu da yaptık. Bundan ötesini söylemek istemiyorum.

Geri
Yukarı